Ett hem där tiden stått stilla – Del 1

Ibland fryser tiden och blir till en tidskapsel efter ett liv och en svunnen tid. I just detta hem stängdes ytterdörren igen för många år sedan och tiden avstannade helt. Allt har sedan stått orört och känslan av att dess ägare närsomhelst skall återvända är överhängande.

Bukowskis har fått förmånen att åter få öppna dörren till detta fantastiska hem igen. Hemmet återspeglar ett spännande liv med många resor och intressen. Silver, porslin, möbler och konst tillsammans med allt annat som förgyller tillvaron i ett hem finns här.

Att ett helt hem är intakt sedan många många år tillbaka är otroligt ovanligt i dag så i denna temaauktion får vi en unik möjlighet att få se ett hem där allt är orört sedan den dagen dörren stängdes. Välkommen in!

149 föremål
Fåtölj,  1960-tal.
Fåtölj, 1960-tal.

Utropspris
2 000 SEK
Golvlampa, 1940-tal.
Golvlampa, 1940-tal.

Utropspris
1 500 SEK
Vas, 1950-tal, glas.
Vas, 1950-tal, glas.

Utropspris
1 500 SEK