Eugène Delaplanche, skulptur, brons, stämpelsignerad
"L'éducation maternelle", stämpelsignerad Delaplanche, gjutarstämpel F. Barbedienne Fondeur, höjd 53 cm, längd 35 cm, bredd 34 cm.
Obetydligt ytslitage och strödda skrapmärken.
Musée Jeanne d'Albret, Orthez, Frankrike. Museet har en likadan skulptur i brons i sina samlingar som det aktuella katalognumret. Denna finns utställd på andra våningen.
Skulpturen "L'Éducation maternelle" finns som monumentalskulptur i marmor placerad på torget Samuel-Rousseau i Paris där den restes 1875. Motivet koncipierad 1873.