Benvit botten med polykrom dekor av nisch, kolonner, takkrona och stiliserade blommor. Bred blå huvudbård med blom- och palmettranka.
Ställvis något slitage, smutsig, fläckar, revor, lagningar. Lång- och kortsidorna med trampveck och skador. Ställvis skör.