Important Spring Sale 657

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
198Kista, Norrbotten, Överkalix, daterad 1827.10 000 SEK
199AKarl XII, plåtmynt, 1 daler silvermynt, Avesta 1717.20 000 SEK
199BKarl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.40 000 SEK
199CAdolf Fredrik, plåtmynt, 4 daler silvermynt, Avesta 1756.42 000 SEK
200Aktiebrev, Ahlingsåhs Manufaktur Werk (Manufactur-Societet), No 175, 1728.70 000 SEK
201Bergsmansyxa, Sverige, daterad 1778.60 000 SEK
202Flintlåsgevär, av Jakob Nusbaum, Stockholm, (1731-1784).16 000 SEK
203Hederssabel för sjöofficer, given av kronprins Carl (XIV) Johan, omkring 1815,65 000 SEK
204Silvermedalj, Olympiska sommarspelen i Stockholm 1912.40 000 SEK
205Trädgårdsurna på postament, av James Stiff & Sons (firma verksam i Lambeth, London 1843 - 1876).8 000 SEK
206Trädgårdsurna, efter Ferdinand Rings modell för Höganäs, 1900-tal.24 000 SEK
207Spetsglas, Sverige, 1700-tal.8 000 SEK
208Pokal, glas, 1700-tal.3 500 SEK
208ABägare, glas, troligen Tyskland/Böhmen, daterad 1795.3 000 SEK
209Pokalglas, slipad dekor. Tyskland, 1700-tal.2 600 SEK
210Vinglas, sex stycken. Tyskland, 1700-tal.Återrop
211Vinglas, 20 stycken, 1900-talets början.9 500 SEK
212Urna, fajans. Holland, 1700-tal.Återrop
213Terrin med lock, fajans, Rörstrand 1700-tal.22 000 SEK
214Bläckställ, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 22/11 1745.9 500 SEK
215Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.Återrop
217Cremekoppar, 12 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.Återrop
218Cremekoppar, 12 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.Återrop
219Urna med lock, flintgods. Marieberg, 1700-tal.12 000 SEK
220Figuriner, två stycken, porslin. Meissen, 1890-tal.10 000 SEK
221Servis, nio delar, porslin. Meissen, 1700-tal.5 000 SEK
222Desserttallrikar, ett par, vapenporslin. Meissen, 1800-tal.14 000 SEK
223Bordsuppsats, porslin. Empire, 1800-talets första hälft.12 000 SEK
224Terriner med fat, ett par, samt två fruktfat, porslin, Derby, England, ca 1830.Återrop
225Porslinsplakett, bär signatur, motiv efter Philips Wouverman.Återrop
226Prakturna, majolika, sent 1800-tal, möjligen tillverkad av firma Sergei Poskochin, Morje, St Petersburg.Återrop
227Lövformade fat, två stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.13 000 SEK
228Desserttallrikar, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.14 000 SEK
229Tallrikar, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.22 000 SEK
230Tallrikar, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.32 000 SEK
231Fat, sockerskål samt tre små fat, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.14 000 SEK
232Tallrikar, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.38 000 SEK
233Tallrikar, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.16 000 SEK
234Tallrikar, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.36 000 SEK
235Lövformade fat, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.14 000 SEK
236Serveringsfat, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.13 000 SEK
237Saladierer, två stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.17 000 SEK
238Tallrikar, fem stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.19 000 SEK
239Fat samt desserttallrik, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.9 000 SEK
240Desserttallrikar, fyra stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.12 000 SEK
241Terrin med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, omkring 1900.32 000 SEK
242Gallerkorg med fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.20 000 SEK
243Åkdyna, trensaflossa, ca 106 x 46 cm, Wemmenhögs härad, signerad AHS KID & KAS daterad 1784.5 000 SEK
244Åkdyna, tvistsöm och korsstygn, ca 100 x 49 cm, Bara härad, Skåne Signerad BID o daterad 1787.6 500 SEK
245Åkdyna, trensaflossa, ca 104 x 48, sannolikt Skytts härad daterad 1801.6 000 SEK
246Åkdyna, "Träd och timglas", rölakan, ca 102 x 53 cm, Wemmenhögs Härad, signerad BID IÅ, daterad 1807.20 000 SEK
247Åkdyna, "Tre rosetter", rölakan, ca 113 x 45 cm, Skytts eller Oxie härad, sydvästra Skåne, omkring år 1800.Återrop
248Inramad åkdyna, broderad, ca 93,5 x 43 cm, signerad AMA, Skåne, daterad 1811.Återrop
249Åkdyna, "Blomstermosaik" flamskväv, ca 95,5 x 42 cm, Skåne, omkring 1800-1830.26 000 SEK
250Åkdyna, "Flykten till Egypten", flamskväv, ca 98 x 47 cm, Oxie härad, Skåne, signerad BAD 1821.32 000 SEK
251Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 100 x 48 cm, sydvästra Skåne, 1800-talets första hälft.16 000 SEK
252Åkdyna, "Rött Lejon", flamskväv, 100 x 47 cm, sydvästra Skåne, 1800-talets första kvartal.16 000 SEK
253Bänkalängd, flamskväv, ca 245 x 57 cm, Östra härad Blekinge, omkring 1800-talets mitt.Återrop
254Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 102 x 51 cm, omkring 1800-1825.Återrop
255Täcke, rölakan, ca 182 x 126 cm, Gärdshärad, nordöstra Skåne, signerad AO HID IOS, daterad 1837.Återrop
256Täcke, rölakan, "Dubbelstjärnor", ca 189 x 112 cm, nordöstra Skåne, 1800-talets första hälft.Återrop
257Åkdyna, trensaflossa, ca 117 x 48 cm, troligen Bara härad, Skåne, signerad LAD, daterad 1836.Återrop
258Åkdyna, broderad, ca 92 x 44 cm, Skåne, signerad BD och daterad 1839.11 000 SEK
259Åkdyna, trensaflossa, ca 111 x 49, sannolikt Ljunits härad, signerad ASD o daterad 1852.6 000 SEK
260Åkdyna, broderad, ca 92 x 52 cm, Skåne, daterad 1848.10 000 SEK
261Bänkalängd, krabbasnår, ca 344 x 51 cm, Herrestads härad, Skåne, 1800-talets första hälft.Återrop
262Broderat inramat fragment av en schweizisk bordsmatta, 1500-talets första hälft.60 000 SEK
263Vävd tapet, "Game park", gobelängteknik 331 x 177 cm, Flandern, sannolikt Audenarde, 1500-talets mitt.105 000 SEK
264Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 257 x 413 cm, Flandern, 1700-talets första hälft.60 000 SEK
265Shamshir, Persien, Zand-/Qajardynastin.8 000 SEK
266Persisk skola, "Damen med Tunbak" sen Qajardynasti - 1900-talets första hälft.Återrop
267Gavin Morton, & G.K Robertson, tillskriven, matta, Donegal, Killybegs Irland, ca 435 x 341 cm.32 000 SEK
268Matta, antik Konya, centrala Anatolien, ca 324 x 144 cm.Återrop
269Mattfragment, antik, Västanatolisk "Lotto", 1600-tal, ca 142 x 115 cm (inklusive ram 155 x 124 cm).32 000 SEK
270Matta, antik Anatol, Osmanska riket, ca 107 x 75 cm.Återrop
271Matta, antik Kozak Bergama, västra Anatolien, ca 115 x 96 cm.Återrop
272Matta, silke och metall, Hereke, signerad Ali Oglus ateljé, daterad 1961, ca 204 x 190 cm.Återrop
273Matta, antik turkisk med "Gallipoli"-mönster, signerad, ca 101 x 159 cm.6 500 SEK
274Antik sydost Anatolisk kelim, ca 412 x 163 cm.Återrop
275Antik Konya kelim, centrala Anatolien, ca 340 x 163 cm.Återrop
276Antik Van kelim, östra Anatolien, ca 328 x 167 cm.6 500 SEK
277Matta, antik, Bidjov Östra Kaukasus, ca 163 x 115 cm.Återrop
278Matta, antik Gendje, södra Kaukasus, ca 208 x 103 cm.Återrop
279Matta, antik Heris/Karadja, ca 430-450 x 335 cm.40 000 SEK
280Matta, antik Moghan, Kazak området, södra Kaukasus, ca 220 x 129 cm.Återrop
281Matta, antik Borchalou Kazak, södra Kaukasus, ca 227 x 137 cm.10 000 SEK
282Asmalyk, antik, Yomud, ca 122 x 71 cm.Återrop
283Matta, antik Bakshaish, ca 337 x 214 cm.16 000 SEK
284Antik Qashqai kelim, ca 380 x 148 cm.10 000 SEK
285Matta, antik Afshar, sydöstra Iran, ca 206 x 156 cm.16 000 SEK
286Gallerimatta, antik Hamadan, nordvästra Iran. ca 422,5 x 93,5 cm.15 000 SEK
287Matta, semiantik Veramin, ca 408 x 328 cm.12 000 SEK
288Matta, semiantik Senneh, ca 190 x 128 cm (inklusive slätväv).15 000 SEK
289Matta, semiantik Täbris Ghanadi, ca 342 x 263 cm.26 000 SEK
290Matta, antik Täbris, ca 271 x 175 cm.12 000 SEK
291Matta, semiantik Täbris, korkull, ca 290 x 196 cm.Återrop
292Matta, antik Boldaji, Chahar Mahal och Bakhtiari området ca 278 x 171 cm.Återrop
293Matta, semiantik Täbris, ca 270 x 182 cm.30 000 SEK
294Matta, semiantik Täbris, figural, signerad, ca 269 x 189 cm.20 000 SEK
295Matta, antik Harchegan, Chahar Mahal och Bakhtiari området, ca 300 x 160 cm.16 000 SEK