Nr. | Föremål | Klubbat pris |
198 | Kista, Norrbotten, Överkalix, daterad 1827. | 10 000 SEK |
199A | Karl XII, plåtmynt, 1 daler silvermynt, Avesta 1717. | 20 000 SEK |
199B | Karl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718. | 40 000 SEK |
199C | Adolf Fredrik, plåtmynt, 4 daler silvermynt, Avesta 1756. | 42 000 SEK |
200 | Aktiebrev, Ahlingsåhs Manufaktur Werk (Manufactur-Societet), No 175, 1728. | 70 000 SEK |
201 | Bergsmansyxa, Sverige, daterad 1778. | 60 000 SEK |
202 | Flintlåsgevär, av Jakob Nusbaum, Stockholm, (1731-1784). | 16 000 SEK |
203 | Hederssabel för sjöofficer, given av kronprins Carl (XIV) Johan, omkring 1815, | 65 000 SEK |
204 | Silvermedalj, Olympiska sommarspelen i Stockholm 1912. | 40 000 SEK |
205 | Trädgårdsurna på postament, av James Stiff & Sons (firma verksam i Lambeth, London 1843 - 1876). | 8 000 SEK |
206 | Trädgårdsurna, efter Ferdinand Rings modell för Höganäs, 1900-tal. | 24 000 SEK |
207 | Spetsglas, Sverige, 1700-tal. | 8 000 SEK |
208 | Pokal, glas, 1700-tal. | 3 500 SEK |
208A | Bägare, glas, troligen Tyskland/Böhmen, daterad 1795. | 3 000 SEK |
209 | Pokalglas, slipad dekor. Tyskland, 1700-tal. | 2 600 SEK |
210 | Vinglas, sex stycken. Tyskland, 1700-tal. | Återrop |
211 | Vinglas, 20 stycken, 1900-talets början. | 9 500 SEK |
212 | Urna, fajans. Holland, 1700-tal. | Återrop |
213 | Terrin med lock, fajans, Rörstrand 1700-tal. | 22 000 SEK |
214 | Bläckställ, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 22/11 1745. | 9 500 SEK |
215 | Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | Återrop |
217 | Cremekoppar, 12 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. | Återrop |
218 | Cremekoppar, 12 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. | Återrop |
219 | Urna med lock, flintgods. Marieberg, 1700-tal. | 12 000 SEK |
220 | Figuriner, två stycken, porslin. Meissen, 1890-tal. | 10 000 SEK |
221 | Servis, nio delar, porslin. Meissen, 1700-tal. | 5 000 SEK |
222 | Desserttallrikar, ett par, vapenporslin. Meissen, 1800-tal. | 14 000 SEK |
223 | Bordsuppsats, porslin. Empire, 1800-talets första hälft. | 12 000 SEK |
224 | Terriner med fat, ett par, samt två fruktfat, porslin, Derby, England, ca 1830. | Återrop |
225 | Porslinsplakett, bär signatur, motiv efter Philips Wouverman. | Återrop |
226 | Prakturna, majolika, sent 1800-tal, möjligen tillverkad av firma Sergei Poskochin, Morje, St Petersburg. | Återrop |
227 | Lövformade fat, två stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 13 000 SEK |
228 | Desserttallrikar, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 14 000 SEK |
229 | Tallrikar, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 22 000 SEK |
230 | Tallrikar, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 32 000 SEK |
231 | Fat, sockerskål samt tre små fat, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 14 000 SEK |
232 | Tallrikar, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 38 000 SEK |
233 | Tallrikar, sex stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 16 000 SEK |
234 | Tallrikar, 12 stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 36 000 SEK |
235 | Lövformade fat, ett par, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 14 000 SEK |
236 | Serveringsfat, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 13 000 SEK |
237 | Saladierer, två stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 17 000 SEK |
238 | Tallrikar, fem stycken, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 19 000 SEK |
239 | Fat samt desserttallrik, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 9 000 SEK |
240 | Desserttallrikar, fyra stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 12 000 SEK |
241 | Terrin med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, omkring 1900. | 32 000 SEK |
242 | Gallerkorg med fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 20 000 SEK |
243 | Åkdyna, trensaflossa, ca 106 x 46 cm, Wemmenhögs härad, signerad AHS KID & KAS daterad 1784. | 5 000 SEK |
244 | Åkdyna, tvistsöm och korsstygn, ca 100 x 49 cm, Bara härad, Skåne Signerad BID o daterad 1787. | 6 500 SEK |
245 | Åkdyna, trensaflossa, ca 104 x 48, sannolikt Skytts härad daterad 1801. | 6 000 SEK |
246 | Åkdyna, "Träd och timglas", rölakan, ca 102 x 53 cm, Wemmenhögs Härad, signerad BID IÅ, daterad 1807. | 20 000 SEK |
247 | Åkdyna, "Tre rosetter", rölakan, ca 113 x 45 cm, Skytts eller Oxie härad, sydvästra Skåne, omkring år 1800. | Återrop |
248 | Inramad åkdyna, broderad, ca 93,5 x 43 cm, signerad AMA, Skåne, daterad 1811. | Återrop |
249 | Åkdyna, "Blomstermosaik" flamskväv, ca 95,5 x 42 cm, Skåne, omkring 1800-1830. | 26 000 SEK |
250 | Åkdyna, "Flykten till Egypten", flamskväv, ca 98 x 47 cm, Oxie härad, Skåne, signerad BAD 1821. | 32 000 SEK |
251 | Åkdyna, "Bebådelsen", flamskväv, ca 100 x 48 cm, sydvästra Skåne, 1800-talets första hälft. | 16 000 SEK |
252 | Åkdyna, "Rött Lejon", flamskväv, 100 x 47 cm, sydvästra Skåne, 1800-talets första kvartal. | 16 000 SEK |
253 | Bänkalängd, flamskväv, ca 245 x 57 cm, Östra härad Blekinge, omkring 1800-talets mitt. | Återrop |
254 | Åkdyna, "Urnor och par", flamskväv, ca 102 x 51 cm, omkring 1800-1825. | Återrop |
255 | Täcke, rölakan, ca 182 x 126 cm, Gärdshärad, nordöstra Skåne, signerad AO HID IOS, daterad 1837. | Återrop |
256 | Täcke, rölakan, "Dubbelstjärnor", ca 189 x 112 cm, nordöstra Skåne, 1800-talets första hälft. | Återrop |
257 | Åkdyna, trensaflossa, ca 117 x 48 cm, troligen Bara härad, Skåne, signerad LAD, daterad 1836. | Återrop |
258 | Åkdyna, broderad, ca 92 x 44 cm, Skåne, signerad BD och daterad 1839. | 11 000 SEK |
259 | Åkdyna, trensaflossa, ca 111 x 49, sannolikt Ljunits härad, signerad ASD o daterad 1852. | 6 000 SEK |
260 | Åkdyna, broderad, ca 92 x 52 cm, Skåne, daterad 1848. | 10 000 SEK |
261 | Bänkalängd, krabbasnår, ca 344 x 51 cm, Herrestads härad, Skåne, 1800-talets första hälft. | Återrop |
262 | Broderat inramat fragment av en schweizisk bordsmatta, 1500-talets första hälft. | 60 000 SEK |
263 | Vävd tapet, "Game park", gobelängteknik 331 x 177 cm, Flandern, sannolikt Audenarde, 1500-talets mitt. | 105 000 SEK |
264 | Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 257 x 413 cm, Flandern, 1700-talets första hälft. | 60 000 SEK |
265 | Shamshir, Persien, Zand-/Qajardynastin. | 8 000 SEK |
266 | Persisk skola, "Damen med Tunbak" sen Qajardynasti - 1900-talets första hälft. | Återrop |
267 | Gavin Morton, & G.K Robertson, tillskriven, matta, Donegal, Killybegs Irland, ca 435 x 341 cm. | 32 000 SEK |
268 | Matta, antik Konya, centrala Anatolien, ca 324 x 144 cm. | Återrop |
269 | Mattfragment, antik, Västanatolisk "Lotto", 1600-tal, ca 142 x 115 cm (inklusive ram 155 x 124 cm). | 32 000 SEK |
270 | Matta, antik Anatol, Osmanska riket, ca 107 x 75 cm. | Återrop |
271 | Matta, antik Kozak Bergama, västra Anatolien, ca 115 x 96 cm. | Återrop |
272 | Matta, silke och metall, Hereke, signerad Ali Oglus ateljé, daterad 1961, ca 204 x 190 cm. | Återrop |
273 | Matta, antik turkisk med "Gallipoli"-mönster, signerad, ca 101 x 159 cm. | 6 500 SEK |
274 | Antik sydost Anatolisk kelim, ca 412 x 163 cm. | Återrop |
275 | Antik Konya kelim, centrala Anatolien, ca 340 x 163 cm. | Återrop |
276 | Antik Van kelim, östra Anatolien, ca 328 x 167 cm. | 6 500 SEK |
277 | Matta, antik, Bidjov Östra Kaukasus, ca 163 x 115 cm. | Återrop |
278 | Matta, antik Gendje, södra Kaukasus, ca 208 x 103 cm. | Återrop |
279 | Matta, antik Heris/Karadja, ca 430-450 x 335 cm. | 40 000 SEK |
280 | Matta, antik Moghan, Kazak området, södra Kaukasus, ca 220 x 129 cm. | Återrop |
281 | Matta, antik Borchalou Kazak, södra Kaukasus, ca 227 x 137 cm. | 10 000 SEK |
282 | Asmalyk, antik, Yomud, ca 122 x 71 cm. | Återrop |
283 | Matta, antik Bakshaish, ca 337 x 214 cm. | 16 000 SEK |
284 | Antik Qashqai kelim, ca 380 x 148 cm. | 10 000 SEK |
285 | Matta, antik Afshar, sydöstra Iran, ca 206 x 156 cm. | 16 000 SEK |
286 | Gallerimatta, antik Hamadan, nordvästra Iran. ca 422,5 x 93,5 cm. | 15 000 SEK |
287 | Matta, semiantik Veramin, ca 408 x 328 cm. | 12 000 SEK |
288 | Matta, semiantik Senneh, ca 190 x 128 cm (inklusive slätväv). | 15 000 SEK |
289 | Matta, semiantik Täbris Ghanadi, ca 342 x 263 cm. | 26 000 SEK |
290 | Matta, antik Täbris, ca 271 x 175 cm. | 12 000 SEK |
291 | Matta, semiantik Täbris, korkull, ca 290 x 196 cm. | Återrop |
292 | Matta, antik Boldaji, Chahar Mahal och Bakhtiari området ca 278 x 171 cm. | Återrop |
293 | Matta, semiantik Täbris, ca 270 x 182 cm. | 30 000 SEK |
294 | Matta, semiantik Täbris, figural, signerad, ca 269 x 189 cm. | 20 000 SEK |
295 | Matta, antik Harchegan, Chahar Mahal och Bakhtiari området, ca 300 x 160 cm. | 16 000 SEK |