Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1296 | Praktfat, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 6 500 SEK |
1297 | Vas, porslin. Sen Qingdynasti, med Yongzhengs märke. | 5 000 SEK |
1298 | Fat, porslin. Qingdynastin med märke. | 6 000 SEK |
1299 | Praktvas, porslin. Kina, 1900-talets mitt. | Återrop |
1300 | Vas, porslin. Kina, tidigt 1900-tal. | 11 000 SEK |
1301 | Skålfat, ett par, porslin. Jiangxi Ciye Gongsi, Kina, Republik/ 1900-talets första hälft. | 4 000 SEK |
1302 | Vas, porslin. Sen Qingdynastin/tidigt 1900-tal. | Återrop |
1303 | Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644). | 15 000 SEK |
1304 | Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 6 500 SEK |
1305 | Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | Återrop |
1306 | Tallrik, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 1 400 SEK |
1307 | Fat, porslin. Mingdynastin med Jiajings märke och period (1522-66). | 75 000 SEK |
1308 | Fat, porslin. Mingdynastin, med Xuandes sex karaktärers märke. | 38 000 SEK |
1309 | Skålar, ett par, porslin. Mingdynastin, 1500-tal. | Återrop |
1310 | Skålar, fem stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 6 500 SEK |
1311 | Praktfat, porslin. Transition, 1600-tal. | 175 000 SEK |
1312 | Urna, porslin, Kina, Qingdynastin, 1600-tal. | 12 000 SEK |
1313 | Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 17 000 SEK |
1314 | Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 000 SEK |
1315 | Penselställ, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1316 | Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 13 000 SEK |
1317 | Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 500 SEK |
1318 | Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1319 | Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1320 | Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 9 000 SEK |
1321 | Praktvas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 18 000 SEK |
1322 | Vaser med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1323 | Kannor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1324 | Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 22 000 SEK |
1325 | Skålfat, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
1326 | Skålar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 5 500 SEK |
1327 | Prakturnor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 46 000 SEK |
1328 | Gallerskål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 19 000 SEK |
1329 | Saltkar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 5 500 SEK |
1330 | Smörsnäckor, sju stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
1331 | Terrin med lock och fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 15 000 SEK |
1332 | Skålfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
1333 | Teburk, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 11 000 SEK |
1334 | Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 500 SEK |
1335 | Urna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 5 500 SEK |
1336 | Skålfat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke. | 4 000 SEK |
1337 | Trädgårdsapallar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 30 000 SEK |
1338 | Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 500 SEK |
1339 | Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 000 SEK |
1340 | Tuschsten, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke. | Återrop |
1341 | Urna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
1342 | Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 500 SEK |
1343 | Askar med lock, fem stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 500 SEK |
1344 | Pilgrimskrus, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 13 000 SEK |
1345 | Trädgårdspall, porslin. Sen Qingdynasti/1900-tal. | 12 000 SEK |
1346 | Månadskopp, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke. | 5 500 SEK |
1347 | Vas, porslin. Kina, Republik med Qianlongs märke. | 32 000 SEK |
1348 | Fat, ett par, porslin. Troligen Republik, med Yongzhengs märke. | 6 500 SEK |
1349 | Skål, porslin, Japan, 1700-tal. | 2 200 SEK |
1350 | Prakturna med lock, stengods, 'sumida ware'. Japan, Meiji (1868-1912). | 10 000 SEK |
1351 | Fat, satsuma. Japan, Meiji (1868-1912). | 13 000 SEK |
1352 | Skulptur, brons. Japan, Meiji (1868-1912) signerad. | Återrop |
1353 | Inros, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal. | 6 000 SEK |
1354 | Inro, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 5 500 SEK |
1355 | Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal. | 4 000 SEK |
1356 | Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal. | 8 500 SEK |
1357 | Inro, lack. Japan, 1800-tal. Signerad. | 7 000 SEK |
1358 | Inros, två stycken, svart lack. Japan, Meiji (1868-1912). | 5 000 SEK |
1359 | Inro, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal. | 5 000 SEK |
1360 | Skrivställ, hardwood, skinn och tenn. Japan, Meiji (1868-1912). | 8 000 SEK |
1361 | Bricka, emalj på koppar. Japan, Meiji (1868-1912). Tillskriven Namikawa Sosuke. | Återrop |