Nr. | Föremål | Klubbat pris |
400 | Marianne Richter, matta, "Blommor och Blad", flossa, ca 186 x 124 cm, signerad AB MMF MR. | 42 000 SEK |
401 | Barbro Nilsson, matta, "Gyllenrutan, ljus", reliefflossa, ca 219 x 204,5 cm, signerad AB MMF BN. | 81 200 SEK |
402 | Barbro Nilsson, matta, "Krabban, grå", flossa, ca 256 x 190 cm, signerad AB MMF BN. | Återrop |
403 | Marianne Richter, gallerimatta, "Gråtaggen", rölakan, ca 301 x 104 cm, signerad AB MMF MR. | 115 000 SEK |
404 | Barbro Nilsson, matta, "Salerno grå", ("Kristianstad"), rölakan, 356 x 236 cm, signerad AB MMF BN. | 210 000 SEK |
405 | Barbro Nilsson, matta, "Salerno gul med enkel bård", gobelängteknik, ca 200,5 x 148 cm, signerad AB MMF BN. | 40 000 SEK |
406 | matta, rya, ca 226 x 155 cm, signerad ID KLH. | Återrop |
407 | Anna-Greta Sjöqvist, matta, gobelängteknik, ca 245 x 157 cm, signerad AG S. | 17 000 SEK |
408 | Barbro Nilsson, matta, "Nejlikan röd", gobelängteknik, ca 331 x 214 cm, signerad AB MMF BN. | 120 000 SEK |
409 | Berit Koenig, matta, "Viggen", rölakan, ca 203 x 142 cm, signerad SH BK. | 11 000 SEK |
410 | tillskriven, matta, flossa, ca 350 x 272 cm, signerad KH. | Återrop |
411 | Ingrid Dessau, matta, "Pilevall, gul", rölakan, ca 225 x 180 cm, signerad KLH ID. | 18 000 SEK |
412 | matta, rölakan, ca 243 x 170 cm, Signerad JBV (Johanna Brunssons Vävskola). | 15 000 SEK |
413 | Barbro Nilsson, matta, "Falurutan, röd Borås", rölakan, ca 214,5 x 149,5 cm, signerad AB MMF BN. | 65 000 SEK |
414 | Barbro Nilsson, matta, "Falurutan grön I", rölakan, ca 188 x 118 cm, signerad AB MMF BN. | 50 000 SEK |
415 | Barbro Nilsson, matta, "Strålblomman, grön", gobelängteknik, ca 516 x 310 cm, signerad AB MMF BN ANNO DOMINE 1954. | 350 000 SEK |
416 | Ann-Mari Forsberg, matta "Tobias", gobeläng variant, ca 328 x 157 cm, signerad AB MMF AMF. | 38 000 SEK |
417 | Marianne Richter, matta, "Josefina, röd" gobelängteknik, ca 283 x 292 cm, signerad AB MMF MR. | Återrop |
418 | Agda Österberg, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 341 x 222, signerad AÖ. | 70 000 SEK |
419 | Marianne Richter, matta, "Josefina, blå", gobelängteknik, ca 264 x 211 cm, signerad AB MMF MR. | 100 000 SEK |
420 | Edna Martin, matta, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 295 x 202 cm, signerad SH. | 48 000 SEK |
421 | Marianne Richter, matta, "Angelica", rya, 208 x 172 cm, signerad AB MMF MR. | 28 000 SEK |
422 | matta, rölakan, ca 235 x 170 cm, signerad IHK. | Återrop |
423 | Judith Johansson, matta, "Blomsterkrans", rölakan, ca 273 x 208 cm, signerad JJ E. | 26 000 SEK |
424 | Barbro Nilsson, matta, "Violetta blå", tät rya, ca 243,5 x 142 cm, signerad AB MMF BN. | 60 000 SEK |
425 | Judith Johansson, matta, "Hallandsåsen", rölakan, ca 281 x 218 cm, signerad JJ. | 28 000 SEK |
426 | Judith Johansson, matta, "Hallandsåsen", rölakan, ca 243 x 189 cm, signerad JJ. | 22 000 SEK |
427 | Ingrid Dessau, matta, "Blå rutor", rölakan, ca 273 x 174,5 cm, signerad ID samt otydlig hemslöjdssignatur. | 26 000 SEK |
428 | Sigvard Bernadotte, matta, "Ögonstenar", rölakan, ca 241 x 163 cm, signerad SB. | 26 000 SEK |
429 | Marianne Richter, matta, "Fasad, grön II", rölakan, ca 276 x 187 cm, signerad AB MMF MR. | 42 000 SEK |
430 | Barbro Nilsson, matta, "Sommarvägar, grön", rya, ca 117 x 88 cm, signerad AB MMF BN. | 15 000 SEK |
431 | matta, "Kastanjelöv", rölakan, ca 309 x 195 cm, signerad JJ. | Återrop |
432 | Carl Malmsten, matta "Capella, grön", rölakan, ca 205 x 169 cm, signerad CM. | 15 000 SEK |
433 | Johan Rohde, skål med lock, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1904-14, design 43. | 9 000 SEK |
434 | Georg Jensen, tedosa, 830/1000 silver, Köpenhamn, ca 1915-1919, design nr 137, svenska importstämplar. | 65 000 SEK |
435 | Georg Jensen, bordslampa, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, designnr 79. | 240 000 SEK |
436 | Johan Rohde, stor bricka "Cosmos", 830/1000 silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919?. | 50 000 SEK |
437 | Georg Jensen, konfektskål, 830/1000 silver, Köpenhamn 1919 (otydliga stämplar), design nr 246. | 6 500 SEK |
437A | Georg Jensen, jardinière, Köpenhamn 1925-32, 830/1000 silver, design nr 296A. Modellen formgiven 1919. | Återrop |
437B | Georg Jensen, kandelabrar, ett par tvåarmade, Köpenhamn 1933-44, sterling silver, designnr 324. | 100 000 SEK |
438 | Georg Jensen, cocktailshaker, silver, Danmark, 1920, modell nr 360. | 60 000 SEK |
439 | Georg Jensen, skål på fot, sterling silver, Köpenhamn 1925-32, designnummer 446. | 12 000 SEK |
440 | Georg Jensen, tesil med ställ, "Magnolia/Blossom", sterling silver, Köpenhamn 1933-44. | 14 000 SEK |
441 | Georg Jensen, jardinière, sterling silver, Köpenhamn 1925-32, design nr 501. | 44 000 SEK |
442 | Johan Rohde, cigarrskrin, sterling silver, inredning i trä, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-1932, design nr 329B. | 26 000 SEK |
443 | Johan Rohde, bestickservis 76 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, sterling silver och rostfritt. | 36 000 SEK |
444 | bestickservis "Tjörn", sterling silver, 84 delar, Köpenhamn. | Återrop |
445 | William Spratling, te- och kaffeservis, 4 delar, "Jaguar", silver, Spratling Silver, Taxco, Mexico ca 1956-60. | 30 000 SEK |
446 | Atelier Borgila, kaffeservis, 4 delar, sterling silver, Stockholm 1939 och 1940. | 28 000 SEK |
447 | Atelier Borgila, kuverttallrikar, 16 st, sterling silver, med monogram, Stockholm 1948. | 55 000 SEK |
448 | Atelier Borgila, kaffeservis, tre delar, sterling silver, Stockholm 1951-52. | 9 500 SEK |
449 | Atelier Borgila, skrivschatull/skrin, Stockholm 1953, sterling silver samt CG Hallberg, brevkniv, silver, Stockholm 1926. | 16 000 SEK |
450 | Atelier Borgila, skrivset, 4 delar, sterling silver och järnmalm, Stockholm 1965. | 4 000 SEK |
451 | Erik Fleming, bordständare, sterling silver, Atelier Borgila, Stockholm 1942. | 4 000 SEK |
452 | Atelier Borgila, ljusstakar, 4 stycken, sterlingsilver, Stockholm 1961. | 18 000 SEK |
453 | Wiwen Nilsson, ask med lock, silver, Lund 1929. | Återrop |
454 | Wiwen Nilsson, vas, sterling silver, Lund 1946. | 9 500 SEK |
455 | Wiwen Nilsson, bestickservis, 51 delar, silver, Lund 1960-1970-tal. | 26 000 SEK |
456 | Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 60 delar, silver, Lund 1951-64. | 42 000 SEK |
457 | Sven Carlman, ljusstakar, ett par, silver, Carlman Silversmide AB Stockholm 1957. | 16 000 SEK |
458 | Carl Fredrik Carlman, och Guldsmedsaktiebolaget, fat/brickor, två stycken, silver, Stockholm 1939. | 6 000 SEK |
459 | W.A. Bolin, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1957. | 8 500 SEK |
460 | Barbro Littmarck, termos, sterling silver, W.A Bolin, Stockholm 1967. | 26 000 SEK |
461 | Sigurd Persson, skål, sterling silver, Stockholm 1968. | Återrop |
462 | Sigurd Persson, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1962, smed Johann Wist. | 50 000 SEK |
463 | Sigurd Persson, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1966, smed Johann Wist. | Återrop |
464 | Gunnar Cyrén, sockerskål med handtag, silver, Gävle 1989. | 6 000 SEK |
465 | Sven-Erik Högberg, kandelaber, för sju ljus, silver, 18K guld och bergkristall, Göteborg 1965. | 32 000 SEK |
466 | Anders Ericson, tekanna, silver, Kristianstad 1968. | 22 000 SEK |
467 | Anders Ericson, pepparkvarn, silver, delvis förgylld, Kristianstad 1971. | 5 000 SEK |
468 | Martin Öhman, burk med lock, sterling silver och ametist, Halmstad 1980. | 9 000 SEK |
469 | Hubert Hydman, ljusstakar, sterling silver, ett par, Stockholm 2000. | Återrop |
470 | Wiwen Nilsson, brosch, sterlingsilver, i form av trana, Lund 1975. | 11 000 SEK |
471 | Wiwen Nilsson, brosch, sterlingsilver, i form av fasan, Lund 1965. | 12 000 SEK |
472 | Wiwen Nilsson, brosch, sterlingsilver, i form av trana/ägretthäger, Lund 1952. | 12 000 SEK |
472A | Wiwen Nilsson, brosch, silver, i form av en fasan, Lund 1964. | 12 000 SEK |
473 | Wiwen Nilsson, brosch, 18K guld, i form av stjärnbilden Pegasus, Lund 1967. | 16 000 SEK |
474 | Wiwen Nilsson, armring, sterlingsilver med trappslipad bergkristall, Lund 1964. | 16 000 SEK |
475 | Wiwen Nilsson, collier, sterlingsilver med trappslipad bergkristall, Lund 1942. | 28 000 SEK |
476 | Wiwen Nilsson, brudkrona, silver och bergkristall, Lund 1967. | 17 000 SEK |
477 | Wiwen Nilsson, collier, 18K guld med bergkristall, Lund 1975. | 40 000 SEK |
478 | Wiwen Nilsson, ett par örhängen, silver, Lund 1975. | 3 500 SEK |
479 | Wiwen Nilsson, ring, 18K guld med cabochonslipad lapis lazuli, Lund 1952. | 22 000 SEK |
480 | Wiwen Nilsson, armring, silver med trappslipad bergkristall, Lund 1938. | 15 000 SEK |
481 | Wiwen Nilsson, collier, sterlingsilver med trappslipad bergkristall, Lund 1942. | 24 000 SEK |
482 | Wiwen Nilsson, armband, sterlingsilver, Lund 1944. | 11 000 SEK |
483 | Wiwen Nilsson, brosch, silver med trappslipad bergkristall, Lund 1946. | 3 000 SEK |
484 | Wiwen Nilsson, collier, sterlingsilver, Lund 1942. | 16 000 SEK |
485 | Wiwen Nilsson, ring, 18K guld med bergkristall, Lund 1941. | 12 000 SEK |
486 | Wiwen Nilsson, ett par örhängen, silver. | 6 000 SEK |
487 | Wiwen Nilsson, armband 18K guld, Lund 1963. | 34 000 SEK |
488 | Wiwen Nilsson, armring, silver med stor bergkristall, Lund 1964. | 20 000 SEK |
489 | Rosa Taikon, hänge med kedja och ett par örhängen, sterlingsilver, Stockholm 1975 och 1976. | 7 500 SEK |
490 | hängsmycke, silver, Stockholm 1970. | Återrop |
491 | Hans Scherlund. | 6 000 SEK |
492 | Hans Hansen, armring, sterlingsilver, Danmark. | 3 500 SEK |
493 | Georg Jensen, collier och ett par örhängen "Tulip", nr 66 och nr 106, sterlingsilver, Danmark. | 7 500 SEK |
494 | Georg Jensen, Anne Ammitzböll, halsring, "Aura", sterlingsilver, Firma Georg Jensen, Köpenhamn. | 4 500 SEK |
495 | armring, sterlingsilver med läderband, Danmark. | Återrop |
496 | två broscher, modell 71 och 111, sterlingsilver, Danmark 1933-1944. | Återrop |