Modern Art & Design 656

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
400Marianne Richter, matta, "Blommor och Blad", flossa, ca 186 x 124 cm, signerad AB MMF MR.42 000 SEK
401Barbro Nilsson, matta, "Gyllenrutan, ljus", reliefflossa, ca 219 x 204,5 cm, signerad AB MMF BN.81 200 SEK
402Barbro Nilsson, matta, "Krabban, grå", flossa, ca 256 x 190 cm, signerad AB MMF BN.Återrop
403Marianne Richter, gallerimatta, "Gråtaggen", rölakan, ca 301 x 104 cm, signerad AB MMF MR.115 000 SEK
404Barbro Nilsson, matta, "Salerno grå", ("Kristianstad"), rölakan, 356 x 236 cm, signerad AB MMF BN.210 000 SEK
405Barbro Nilsson, matta, "Salerno gul med enkel bård", gobelängteknik, ca 200,5 x 148 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
406matta, rya, ca 226 x 155 cm, signerad ID KLH.Återrop
407Anna-Greta Sjöqvist, matta, gobelängteknik, ca 245 x 157 cm, signerad AG S.17 000 SEK
408Barbro Nilsson, matta, "Nejlikan röd", gobelängteknik, ca 331 x 214 cm, signerad AB MMF BN.120 000 SEK
409Berit Koenig, matta, "Viggen", rölakan, ca 203 x 142 cm, signerad SH BK.11 000 SEK
410tillskriven, matta, flossa, ca 350 x 272 cm, signerad KH.Återrop
411Ingrid Dessau, matta, "Pilevall, gul", rölakan, ca 225 x 180 cm, signerad KLH ID.18 000 SEK
412matta, rölakan, ca 243 x 170 cm, Signerad JBV (Johanna Brunssons Vävskola).15 000 SEK
413Barbro Nilsson, matta, "Falurutan, röd Borås", rölakan, ca 214,5 x 149,5 cm, signerad AB MMF BN.65 000 SEK
414Barbro Nilsson, matta, "Falurutan grön I", rölakan, ca 188 x 118 cm, signerad AB MMF BN.50 000 SEK
415Barbro Nilsson, matta, "Strålblomman, grön", gobelängteknik, ca 516 x 310 cm, signerad AB MMF BN ANNO DOMINE 1954.350 000 SEK
416Ann-Mari Forsberg, matta "Tobias", gobeläng variant, ca 328 x 157 cm, signerad AB MMF AMF.38 000 SEK
417Marianne Richter, matta, "Josefina, röd" gobelängteknik, ca 283 x 292 cm, signerad AB MMF MR.Återrop
418Agda Österberg, matta, rölakan och gobelängteknik, ca 341 x 222, signerad AÖ.70 000 SEK
419Marianne Richter, matta, "Josefina, blå", gobelängteknik, ca 264 x 211 cm, signerad AB MMF MR.100 000 SEK
420Edna Martin, matta, "Flickorna i fönstret", rölakan, ca 295 x 202 cm, signerad SH.48 000 SEK
421Marianne Richter, matta, "Angelica", rya, 208 x 172 cm, signerad AB MMF MR.28 000 SEK
422matta, rölakan, ca 235 x 170 cm, signerad IHK.Återrop
423Judith Johansson, matta, "Blomsterkrans", rölakan, ca 273 x 208 cm, signerad JJ E.26 000 SEK
424Barbro Nilsson, matta, "Violetta blå", tät rya, ca 243,5 x 142 cm, signerad AB MMF BN.60 000 SEK
425Judith Johansson, matta, "Hallandsåsen", rölakan, ca 281 x 218 cm, signerad JJ.28 000 SEK
426Judith Johansson, matta, "Hallandsåsen", rölakan, ca 243 x 189 cm, signerad JJ.22 000 SEK
427Ingrid Dessau, matta, "Blå rutor", rölakan, ca 273 x 174,5 cm, signerad ID samt otydlig hemslöjdssignatur.26 000 SEK
428Sigvard Bernadotte, matta, "Ögonstenar", rölakan, ca 241 x 163 cm, signerad SB.26 000 SEK
429Marianne Richter, matta, "Fasad, grön II", rölakan, ca 276 x 187 cm, signerad AB MMF MR.42 000 SEK
430Barbro Nilsson, matta, "Sommarvägar, grön", rya, ca 117 x 88 cm, signerad AB MMF BN.15 000 SEK
431matta, "Kastanjelöv", rölakan, ca 309 x 195 cm, signerad JJ.Återrop
432Carl Malmsten, matta "Capella, grön", rölakan, ca 205 x 169 cm, signerad CM.15 000 SEK
433Johan Rohde, skål med lock, sterling silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1904-14, design 43.9 000 SEK
434Georg Jensen, tedosa, 830/1000 silver, Köpenhamn, ca 1915-1919, design nr 137, svenska importstämplar.65 000 SEK
435Georg Jensen, bordslampa, Köpenhamn 1919, 830/1000 silver, designnr 79.240 000 SEK
436Johan Rohde, stor bricka "Cosmos", 830/1000 silver, Georg Jensen, Köpenhamn 1919?.50 000 SEK
437Georg Jensen, konfektskål, 830/1000 silver, Köpenhamn 1919 (otydliga stämplar), design nr 246.6 500 SEK
437AGeorg Jensen, jardinière, Köpenhamn 1925-32, 830/1000 silver, design nr 296A. Modellen formgiven 1919.Återrop
437BGeorg Jensen, kandelabrar, ett par tvåarmade, Köpenhamn 1933-44, sterling silver, designnr 324.100 000 SEK
438Georg Jensen, cocktailshaker, silver, Danmark, 1920, modell nr 360.60 000 SEK
439Georg Jensen, skål på fot, sterling silver, Köpenhamn 1925-32, designnummer 446.12 000 SEK
440Georg Jensen, tesil med ställ, "Magnolia/Blossom", sterling silver, Köpenhamn 1933-44.14 000 SEK
441Georg Jensen, jardinière, sterling silver, Köpenhamn 1925-32, design nr 501.44 000 SEK
442Johan Rohde, cigarrskrin, sterling silver, inredning i trä, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-1932, design nr 329B.26 000 SEK
443Johan Rohde, bestickservis 76 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen, Köpenhamn efter 1945, sterling silver och rostfritt.36 000 SEK
444bestickservis "Tjörn", sterling silver, 84 delar, Köpenhamn.Återrop
445William Spratling, te- och kaffeservis, 4 delar, "Jaguar", silver, Spratling Silver, Taxco, Mexico ca 1956-60.30 000 SEK
446Atelier Borgila, kaffeservis, 4 delar, sterling silver, Stockholm 1939 och 1940.28 000 SEK
447Atelier Borgila, kuverttallrikar, 16 st, sterling silver, med monogram, Stockholm 1948.55 000 SEK
448Atelier Borgila, kaffeservis, tre delar, sterling silver, Stockholm 1951-52.9 500 SEK
449Atelier Borgila, skrivschatull/skrin, Stockholm 1953, sterling silver samt CG Hallberg, brevkniv, silver, Stockholm 1926.16 000 SEK
450Atelier Borgila, skrivset, 4 delar, sterling silver och järnmalm, Stockholm 1965.4 000 SEK
451Erik Fleming, bordständare, sterling silver, Atelier Borgila, Stockholm 1942.4 000 SEK
452Atelier Borgila, ljusstakar, 4 stycken, sterlingsilver, Stockholm 1961.18 000 SEK
453Wiwen Nilsson, ask med lock, silver, Lund 1929.Återrop
454Wiwen Nilsson, vas, sterling silver, Lund 1946.9 500 SEK
455Wiwen Nilsson, bestickservis, 51 delar, silver, Lund 1960-1970-tal.26 000 SEK
456Wiwen Nilsson, bestickuppsättning, 60 delar, silver, Lund 1951-64.42 000 SEK
457Sven Carlman, ljusstakar, ett par, silver, Carlman Silversmide AB Stockholm 1957.16 000 SEK
458Carl Fredrik Carlman, och Guldsmedsaktiebolaget, fat/brickor, två stycken, silver, Stockholm 1939.6 000 SEK
459W.A. Bolin, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1957.8 500 SEK
460Barbro Littmarck, termos, sterling silver, W.A Bolin, Stockholm 1967.26 000 SEK
461Sigurd Persson, skål, sterling silver, Stockholm 1968.Återrop
462Sigurd Persson, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1962, smed Johann Wist.50 000 SEK
463Sigurd Persson, ljusstakar, silver, ett par, Stockholm 1966, smed Johann Wist.Återrop
464Gunnar Cyrén, sockerskål med handtag, silver, Gävle 1989.6 000 SEK
465Sven-Erik Högberg, kandelaber, för sju ljus, silver, 18K guld och bergkristall, Göteborg 1965.32 000 SEK
466Anders Ericson, tekanna, silver, Kristianstad 1968.22 000 SEK
467Anders Ericson, pepparkvarn, silver, delvis förgylld, Kristianstad 1971.5 000 SEK
468Martin Öhman, burk med lock, sterling silver och ametist, Halmstad 1980.9 000 SEK
469Hubert Hydman, ljusstakar, sterling silver, ett par, Stockholm 2000.Återrop
470Wiwen Nilsson, brosch, sterlingsilver, i form av trana, Lund 1975.11 000 SEK
471Wiwen Nilsson, brosch, sterlingsilver, i form av fasan, Lund 1965.12 000 SEK
472Wiwen Nilsson, brosch, sterlingsilver, i form av trana/ägretthäger, Lund 1952.12 000 SEK
472AWiwen Nilsson, brosch, silver, i form av en fasan, Lund 1964.12 000 SEK
473Wiwen Nilsson, brosch, 18K guld, i form av stjärnbilden Pegasus, Lund 1967.16 000 SEK
474Wiwen Nilsson, armring, sterlingsilver med trappslipad bergkristall, Lund 1964.16 000 SEK
475Wiwen Nilsson, collier, sterlingsilver med trappslipad bergkristall, Lund 1942.28 000 SEK
476Wiwen Nilsson, brudkrona, silver och bergkristall, Lund 1967.17 000 SEK
477Wiwen Nilsson, collier, 18K guld med bergkristall, Lund 1975.40 000 SEK
478Wiwen Nilsson, ett par örhängen, silver, Lund 1975.3 500 SEK
479Wiwen Nilsson, ring, 18K guld med cabochonslipad lapis lazuli, Lund 1952.22 000 SEK
480Wiwen Nilsson, armring, silver med trappslipad bergkristall, Lund 1938.15 000 SEK
481Wiwen Nilsson, collier, sterlingsilver med trappslipad bergkristall, Lund 1942.24 000 SEK
482Wiwen Nilsson, armband, sterlingsilver, Lund 1944.11 000 SEK
483Wiwen Nilsson, brosch, silver med trappslipad bergkristall, Lund 1946.3 000 SEK
484Wiwen Nilsson, collier, sterlingsilver, Lund 1942.16 000 SEK
485Wiwen Nilsson, ring, 18K guld med bergkristall, Lund 1941.12 000 SEK
486Wiwen Nilsson, ett par örhängen, silver.6 000 SEK
487Wiwen Nilsson, armband 18K guld, Lund 1963.34 000 SEK
488Wiwen Nilsson, armring, silver med stor bergkristall, Lund 1964.20 000 SEK
489Rosa Taikon, hänge med kedja och ett par örhängen, sterlingsilver, Stockholm 1975 och 1976.7 500 SEK
490hängsmycke, silver, Stockholm 1970.Återrop
491Hans Scherlund.6 000 SEK
492Hans Hansen, armring, sterlingsilver, Danmark.3 500 SEK
493Georg Jensen, collier och ett par örhängen "Tulip", nr 66 och nr 106, sterlingsilver, Danmark.7 500 SEK
494Georg Jensen, Anne Ammitzböll, halsring, "Aura", sterlingsilver, Firma Georg Jensen, Köpenhamn.4 500 SEK
495armring, sterlingsilver med läderband, Danmark.Återrop
496två broscher, modell 71 och 111, sterlingsilver, Danmark 1933-1944.Återrop
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?