hängsmycke, silver, Stockholm 1970
Signerad Bernd Janusch. Diameter ca 35 mm, längd kedja ca 76 cm, vikt 21 g.
Åldersrelaterat slitage.
Med sin direkt igenkännbara stil förenar Rosa Taikons smycken traditionell romsk konsthantverkstradition med skandinavisk modernistisk enkelhet. När hennes bror blev mördad tog hon en snabbkurs i silversmide för att själv kunna föra familjetraditionerna vidare och tack vare ett armband hon rekordsnabbt skapade kom hon in på Konstfack trots att hon saknade formell behörighet. Att bära ett armband av Rosa Taikon är en hyllning till både hennes konst och livslånga kamp för alla människors lika värde.