Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Guido Drocco & Franco Mello, klädhängare/skulptur, "Cactus", ed. 298/2000, Gufram, Itailien, 1986. | 30 000 SEK |
2 | Mario Marenco, taklampa, "Cynthia", Artemide, Italien 1960-tal. | Återrop |
3 | Sergio Mazza, vägglampor ett par, "Clio", Artemide, Italien 1960-tal. | 8 000 SEK |
4 | Gianfranco Frattini, satsbord, fyra delar, modell "780", Cassina, Italien efter 1966. | 10 000 SEK |
5 | Gaetano Pesce, vas, "Amazonia", modell "907", edition Fish Design, Italien 1990-tal. | 3 500 SEK |
6 | Gaetano Pesce, fåtölj med fotpall, "La Mamma", modell UP5 och UP6 ur 2000-serien, B&B Italia, Italien. | 50 000 SEK |
7 | Patricia Urquiola, soffa, "Tufty-Time", B&B Italia, Italien efter 2005. | 130 000 SEK |
7A | Matthias van Arkel, matta, ”Baroque”, tuftad, ca 348 x 199 cm, EGE Carpets, Danmark 2023, Signerad och numrerad 1/6. | 36 000 SEK |
9 | Paolo Deganello, soffa, ”Torso”, Cassina, Italien 1980-tal. | 16 000 SEK |
10 | Patricia Urquiola, fåtöljer, ett par, "Silver Lake", Moroso, Italien efter 2010. | 15 000 SEK |
11 | Patricia Urquiola, fåtölj, "Silver Lake", Moroso, Italien efter 2010. | 6 500 SEK |
12 | Willy Rizzo, sideboard, Mario Sabbot, Italien 1970-tal. | 9 500 SEK |
13 | Alessio Tasca, skulptur, keramik, Italien, 1960-tal. | 7 500 SEK |
14 | Andrea Parisio, konsolbord, "Cole", Meridiani, Italien efter 2016. | 9 000 SEK |
15 | Vico Magistretti, fåtölj, "Veranda", Cassina, Italien efter 1983. | 11 000 SEK |
16 | Vico Magistretti, fåtölj, "Veranda", Cassina, Italien efter 1983. | 10 000 SEK |
17 | Willy Rizzo, sideboard, Mario Sabbot, Italien 1970-tal. | 14 000 SEK |
18 | Borek Sipek, taklampa, "Luigi I", Driade, Italien efter 1989. | 14 000 SEK |
19 | takkrona, "Halloween", Ve-Art för Artemide, Italien, 1990-tal. | Återrop |
20 | Borek Sipek, bord, ur serien "Maletik", Maletti, Italien ca 1995. | 9 000 SEK |
21 | Edward Barber & Jay Osgerby, matbord, "Tobi-Ishi", B&B Italia, Italien efter 2014. | 32 000 SEK |
22 | Massimo Castagna, taklampa, "Starlight", Henge, Italien efter 2018. | 36 000 SEK |
23 | Paolo Pallucco, fåtöljer, ett par, Gambe-Pallucco, Italien, 1980-tal. | 26 000 SEK |
24 | Antonio Citterio, skåp, "Alcor Storage", Maxalto för B&B Italia, Italien efter 2014. | 55 000 SEK |
25 | Verner Panton, taklampa, "Flower Pot", Louis Poulsen, Danmark, 1970-tal. | 19 000 SEK |
26 | Verner Panton, modulsoffa, åtta delar, "Pantonova", modell "113T" & "117T", Fritz Hansen 1970-tal. | 55 000 SEK |
27 | Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, taburett, modell "4391", Bo-Ex, Danmark, tidigt 1960-tal. | 13 000 SEK |
28 | Poul Kjaerholm, matbord, "PK-54", Fritz Hansen, Danmark, 2011. | 80 000 SEK |
29 | Poul Kjaerholm, dagbädd, "PK-80", Fritz Hansen, Danmark 2007. | 55 000 SEK |
30 | Jonas Als, unik skulptur, "Crossgrain", egen ateljé, Köpenhamn, 2020. | 5 200 SEK |
31 | Erling Viksjø, soffbord, A/S Conglo, Norge 1960-70-tal. | 46 000 SEK |
32 | Svein Gusrud, fåtöljer, ett par, "Sevilla", Møremøbler, Norge 1990-tal. | 9 000 SEK |
33 | Bengt Ruda, fåtölj, "Focus", Ikea 1950-60-tal. | 36 000 SEK |
34 | Erik Höglund, spegel, Eriksmåla Glas, 1960-70-tal. | 7 500 SEK |
35 | Jan Ekselius, fåtöljer, ett par, "Etcetera", J.O. Carlssons Möbel AB, Vetlanda, 1960-70-tal. | 26 000 SEK |
36 | Uno & Östen Kristiansson, fåtöljer, ett par, en fotpall samt bord, "Breda", Luxus, Vittsjö 1960-tal. | 12 000 SEK |
37 | Olle Alberius, bordslampor, ett par, modell "2214/271", Orrefors, 1960-70-tal. | 36 000 SEK |
38 | Olle Alberius, bordslampor, ett par, modell "2214/271", Orrefors, 1960-70-tal. | 30 000 SEK |
39 | Gunnar Asplund, karmstol, "Stockholm 30", ed. 9/50, Källemo, Värnamo efter 2009. | 24 000 SEK |
40 | Börge Lindau & Bo Lindekrantz, klädhängare, ett par, "Fälltavla", Lammhults, efter 1972. | 4 000 SEK |
41 | Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "Estrella", modell "T580", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd 1960-70-tal. | 36 000 SEK |
42 | Hans-Agne Jakobsson, takkrona, modell "T348/15", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd 1960-70-tal. | 32 000 SEK |
42A | Hans-Agne Jakobsson, taklampa, modell "T606/95", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd 1960-70-tal. | 26 000 SEK |
43 | Hans-Agne Jakobsson, vägglampetter, ett par, "Sonata", modell "V169-5", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal. | 24 000 SEK |
44 | Hans-Agne Jakobsson, vägglampetter, ett par, "Sonata", modell "V169-5", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal. | 8 000 SEK |
44A | Hans-Agne Jakobsson, bordslampa, modell "B-99", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd 1960-70-tal. | 8 000 SEK |
45 | Hilma af Klint, matta, "Group V, no 2. Series WUS, Seven Pointed Star", numrerad 9/30, handtuftad, ca 195 x 160 cm. | 26 000 SEK |
45A | Humans Since 1982, väggklocka/skulptur, "ClockClock 24", ed. 321/950, Sverige 2016. | 44 000 SEK |
46 | Gert Nyström, ljuskronor, ett par, "Festival", Fagerhult, 1960-70-tal. | 30 000 SEK |
47 | Gert Nyström, ljuskronor, ett par, "Festival", Fagerhult, 1960-70-tal. | 28 000 SEK |
48 | Jonas Bohlin, skåp, "Slottsbacken", arkivex ur upplaga på 200 ex., Källemo, Värnamo efter 1987. | 210 000 SEK |
49 | Jonas Bohlin, dagbädd, "Concav", Källemo, Värnamo ca 1985. | 12 000 SEK |
50 | Jonas Bohlin, karmstol, "Iron Concrete", Källemo, Värnamo 1987. | 200 000 SEK |
51 | Jonas Bohlin, bord, "Art Against Aids", ed. 2/12, Pukebergs Glasbruk & Rolf Söderdal, efter 1992. | 20 000 SEK |
52 | Carl Johan De Geer, matta, "Monster Subtil", handtuftad, ca 297 x 199 cm, signerad o numrerad 1/25. | 15 000 SEK |
53 | John Kandell, unikt skåp, ”Hortensiaskåpet”, utfört av Kandell i sin egen ateljé 1984. | 34 000 SEK |
54 | John Kandell, skåp, variant av "Arkitektskåpet", ed. 18/20, Källemo, Värnamo efter 1989. | 9 000 SEK |
55 | John Kandell, stolar, sex stycken, "Solitär", Källemo, Värnamo efter 1985. | 75 000 SEK |
56 | John Kandell, stolar, sex stycken, "Solitär", Källemo, Värnamo efter 1985. | 75 000 SEK |
57 | Eero Saarinen, matbord, "Tulip", Knoll. | 30 000 SEK |
58 | Charles & Ray Eames, stolar, sex stycken, modell "EA101", Vitra, 2018. | 70 000 SEK |
59 | Charles & Ray Eames, fåtölj med fotpall, "Lounge Chair & Ottoman", Vitra, ca 2006. | 55 000 SEK |
60 | Curtis Jeré, spegel, "Raindrop", Artisan House, USA, sannolikt 1960-70-tal. | 13 000 SEK |
61 | Vladimir Kagan, soffa med fotpall, "Serpentine", New York Collection (Club House Italia), Italien efter 1999. | 105 000 SEK |
62 | Philip & Kelvin LaVerne, soffbord, "Chang Boucher", USA 1960-70-tal. | 130 000 SEK |
63 | Lindsey Adelman, taklampa, "Agnes Chandelier 20", Roll and Hill, USA, efter 2010. | 70 000 SEK |
64 | Vladimir Kagan, soffa/dagbädd, "Cloud", Weiman, USA, 1980-90-tal. | 24 000 SEK |
65 | Lindsey Adelman, taklampa, "Agnes Chandelier 6", Roll and Hill, USA, efter 2010. | 27 000 SEK |
66 | Philip & Kelvin LaVerne, soffbord, "Odyssey", USA, 1960-70-tal. | 85 000 SEK |
67 | Warren Platner, stolar, sex stycken, "Platner Side Chair", Knoll International, efter 1966. | 120 000 SEK |
68 | Olivier Mourgue, liggfåtölj, "Djinn", Airborne, Frankrike 1960-tal. | 19 000 SEK |
69 | Jan Bocan, fåtöljer, ett par, Thonet, utförda för Tjeckoslovakiska ambassaden, Stockholm 1972. | 30 000 SEK |
70 | Gerard van den Berg, fåtölj med fotpall, "Gigi", Label Produkties, Nederländerna efter 1998. | 5 000 SEK |
71 | Andrew & Sarah Hills, bordslampa, "Duck Feet Lamp", Porta Romana, Storbritannien 2000-tal. | 24 000 SEK |
72 | Gareth Devonald Smith, taklampa, "Lollipop chandelier", Porta Romana, Storbritannien efter 2009. | 22 000 SEK |
73 | Pierre Paulin, fåtölj, "Pumpkin", Ligne Roset, Frankrike efter 1971. | 6 500 SEK |
74 | Charlotte Perriand, soffbord, "Accordo Low Table", Cassina, Italien efter 1985. | 22 000 SEK |
75 | Philippe Starck, fåtölj, "Dr Sonderbar", XO, Frankrike, efter 1993. | 16 000 SEK |
76 | Virgil Abloh, matta, "Wet Grass", Ikea, ca 199 x 136 cm. | 8 000 SEK |
77 | Alexis Verstraeten & Pauline Montironi, fåtölj, "Miss Flamingo", ed. 14/30, AP Collection, Belgien 2017. | 85 000 SEK |
78 | William Brand & Annet van Egmond, bordslampa, "Hollywood", Brand van Egmond, Nederländerna 2000-tal. | 7 000 SEK |
79 | Herzog & de Meuron, pall, "Hocker", Vitra, Tyskland efter 2005. | 10 000 SEK |
80 | Petra Benndorf, skulptur, "Objekt Gemustert", Tyskland 2017. | 4 500 SEK |
81 | Sebastian Herkner, soffbord, "Bell Side Table", ClassiCon, Tyskland, efter 2012. | 14 000 SEK |
82 | Tom Dixon, bordslampa, "The Spiral Lamp", London, 1990-tal. | 12 000 SEK |
83 | Tom Dixon, fåtölj, "Wingback Chair", George Smith för Tom Dixon, Storbritannien före 2015. | 6 000 SEK |
84 | Robin Wood (Björn Ahlberg), bokhylla, Sverige 1990-tal. | 30 000 SEK |
85 | Mats Theselius, fåtölj, "Kroko", ed. 23/99, Källemo, Värnamo efter 1990. | 36 000 SEK |
86 | Mats Theselius, "Canapé", ed. 2/35, Källemo, Värnamo 1994. | 80 000 SEK |
87 | Mats Theselius, fåtölj, variant på "Järn/Moccafåtöljen", specialbeställd, Källemo, Värnamo efter 1994. | 65 000 SEK |
88 | Rolf Hanson, skåp, "Pelare", ed. 64/90, Källemo, Värnamo efter 1991. | 30 000 SEK |
89 | Mats Theselius, fåtölj, ”The Ritz”, ed. 3/90, Källemo, Värnamo efter 1994. | 30 000 SEK |
90 | Bjørn Nørgaard, "Stolskulptur", ed. 1/19, Källemo, Värnamo efter 1995. | 16 000 SEK |
91 | Caroline Schlyter, barnstol, "Lilla m", Forsnäs Form 1990-tal. | 3 500 SEK |
92 | Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", ed. 275/360, Källemo, Värnamo efter 1999. | 80 000 SEK |
93 | Mats Theselius, fåtölj, "El Rey", ed. 303/360, Källemo, Värnamo efter 1999. | 75 000 SEK |
94 | Mats Theselius, skrivbordsstol, "Sheriff", Källemo, Värnamo efter 2004. | 15 000 SEK |
95 | Marie-Louise Ekman, matta, "Nr. 7", tuftad, ca 148 x 120 cm, Hitex för Källemo. | 8 000 SEK |
96 | Mats Theselius, skåp, "National Geographic", Källemo, Värnamo efter 1990. | 28 000 SEK |
97 | Mats Theselius, fåtöljer ett par, "Bruno", ed. 16/49 & 40/49, Källemo, Värnamo 1997. | 50 000 SEK |