sideboard, Mario Sabbot, Italien 1970-tal.
Stomme i svartlackerat trä, detaljer i förkromad metall, fronten med lådor och skåp, inredning med hyllor, invändig belysning. Höjd 75,5 cm, bredd 176 cm, djup 47 cm.
Smärre slitage och repor.
Ur Heidi Boyce Broströms (1943-2022) och Dan Axel Broströms (1915-1976) samling.
Dan Axel Broström var tredje generationens rederiägare i det anrika Broströmskoncernen. När han övertog företaget 1949 hade de 18 000 anställda. Den kanadensiska modellen och geologen Heidi var Dan Axels tredje hustru, och paret bodde i det stilfulla Särö, beläget några mil söder om Göteborg.