taklampa, "Luigi I", Driade, Italien efter 1989.
Stomme och takkopp i mässing, sex ljusarmar och applicerad bladdekor i polykromt böhmiskt glas, etikettmärkt driade art. LUIGI I. Total höjd 120 cm.
Slitage, obetydliga nagg. Ej funktionstestad.
Alexander von Vegesack, "Borek Sipek - The Nearness of the Far Architecture - Design", Vitra Design Museum, 1992, modellen avbildad sid. 64.
Modellen formgiven 1989.