bordslampor, ett par, modell "2214/271", Orrefors, 1960-70-tal.
Fot av kristallglas, sockel i förkromad metall, plisserade skärmar, etikettmärkt 2214/271 Orrefors Design O Alberius samt signerade Orrefors AD 2214. Höjd med skärm 55 cm.
En fot med nagg på underkanten. Ej funktionstestade.