38
1544484

Olle Alberius

(Sverige, 1926-1993)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 070 - 1 340 EUR
1 140 - 1 430 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Olle Alberius
(Sverige, 1926-1993)

bordslampor, ett par, modell "2214/271", Orrefors, 1960-70-tal.

Fot av kristallglas, sockel i förkromad metall, plisserade skärmar, etikettmärkt 2214/271 Orrefors Design O Alberius samt signerade Orrefors AD 2214. Höjd med skärm 55 cm.

En fot med nagg på underkanten. Ej funktionstestade.