bordslampa, "Duck Feet Lamp", Porta Romana, Storbritannien 2000-tal.
Gjuten metall med förgylld finish så kallad "Decayed Gold", skärm i naturfärgat linne märkt invändigt PORTA ROMANA. Höjd 84 cm.
Obetydligt slitage.
Inspirationen till modellen kom till formgivarna efter att ha sett en utställning med den schweiziske surrealisten Meret Oppenheim.