karmstol, "Iron Concrete", Källemo, Värnamo 1987.
Järn, signerad j. BoHLiN. Höjd 89 cm.
Smärre slitage.
Formgivarens privata samling.
Stockholms Auktionsverk, "Hommage à Jonas Bohlin", 10 februari 2003, kat. nr 15.
Dan Gordan, "Svenska stolar och deras formgivare", Norstedts 2014, omnämnd s. 274.
Modellen "Concrete" formgiven 1981. Denna variant helt i järn togs fram 1987 i en upplaga om 15+2 HC exemplar.
Föreliggande stol var Jonas Bohlins eget exemplar, som sedermera ställdes ut och såldes på auktionen Hommage à Jonas Bohlin i Stockholm 2003, vilken hade föranletts av att Bohlin stängde sitt arkitektkontor vid Slussen och därför avyttrade alla prototyper och egna exemplar.