Nr. | Föremål | Klubbat pris |
398 | Matta, semiantik Kirman, ca 464 x 298 cm. | 18 000 SEK |
399 | Matta, antik Kirman Laver, ca 501 x 359 cm. | 50 000 SEK |
400 | Matta, semiantik "Safavid vase design" Kirman, ca 484 x 291 cm. | 16 000 SEK |
401 | Matta, antik Moud, ca 445,5 x 332 cm. | 12 000 SEK |
402 | Matta, semiantik Meshed Saber, ca 475 x 349 cm (inklusive slätväv). | 40 000 SEK |
403 | Pokalglas, Tyskland, 1700-tal. | 4 500 SEK |
404 | Remmare med lock, glas, Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft. | 13 000 SEK |
405 | Vinglas, Böhmen/Schlesien, 1700-tal. | Återrop |
406 | Glas, sju stycken, 1700-tal. | Återrop |
407 | Aleglas, fem stycken, snarlika. Troligen England, omkring år 1800. | Återrop |
408 | Urnor med lock, ett par, slipat glas. Anglo-iriska, 1800-tal. | 16 000 SEK |
409 | Stop med lock, flussglas. Möjligen Strömbäck, omkring år 1800. | Återrop |
410 | Parfymflacon, opalinglas och förgylld brons, 1800-tal. | Återrop |
411 | Ljusstakar, ett par, glas. Möjligen Kosta, 1800-tal. | Återrop |
412 | Praktfat, fajans. Frankrike, Rouen, 1700-tal. | 5 000 SEK |
413 | Kruka, fajans. Marieberg, 1700-tal. | Återrop |
414 | Fat, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period daterat 1765. | Återrop |
415 | Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 4 000 SEK |
416 | Fat, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period, 1700-tal. | Återrop |
417 | Terrin med lock, fajans. Rörstrand, 1700-tal. | 8 000 SEK |
418 | Salladierer, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 6 500 SEK |
419 | Kaninvas med lock, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 7 000 SEK |
420 | Bonbonjär, fajans.
Rörstrand, omkring 1770. | 12 000 SEK |
421 | Fat, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 8 000 SEK |
422 | Potpurriurna med lock, fajans, 1700-tal. | Återrop |
423 | Cremekoppar med lock, åtta stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal. | 4 500 SEK |
424 | Fat samt tallrikar, fyra stycken, porslin. Frankrike, sent 1700-tal. | 2 600 SEK |
425 | Chokladkopp med lock och trembleuse, porslin. Wien, 1700-tal. | 4 000 SEK |
426 | Chokladkanna, porslin. Meissen, 1700-tal. | 10 000 SEK |
427 | Servis, 38 delar. England, Copeland, omkring år 1800. | 20 000 SEK |
428 | Chokladkoppar, ett par, porslin. Senempire, 1800-tal. En signerad Wilhelm Heineman, Stockholm. | 1 800 SEK |
429 | Prakturna, porslin. Kunglig dansk, tidigt 1900-tal. | 7 000 SEK |
430 | Tallrikar, 12 stycken, djupa. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal. | 26 000 SEK |
431 | Tallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal. | 40 000 SEK |
432 | Desserttallrikar, 15 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, omkring 1900 and 1900-tal. | 32 000 SEK |
433 | Assietter, 14 stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica, 1900-tal. | 20 000 SEK |
434 | Tallrikar, nio stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal. | 17 000 SEK |
435 | Vinkylare, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal. | 3 500 SEK |
436 | Skål samt fat, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', 1900-tal. | 10 000 SEK |
437 | Tallrikar, åtta stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal. | 24 000 SEK |
438 | Kaffekoppar, med fat, tre stycken samt fem assietter, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal. | 16 000 SEK |
439 | Gallerkorg med fat, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 15 000 SEK |
440 | Tallrikar, 10 stycken, porslin. "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 26 000 SEK |
441 | Brosch i form av sköldpadda. | 18 000 SEK |
442 | WA Bolin brosch platina med en fasettslipad safir och gammal- och åttkantslipade diamanter. | 26 000 SEK |
443 | Ett par örhängen 18K guld med lapis lazuli och emalj. | 9 000 SEK |
444 | Collier med odlade Söderhavs- och Tahitipärlor. | 10 000 SEK |
445 | Tiara/collier 18K guld med safirer och runda briljantslipade diamanter. | 85 000 SEK |
446 | Black Starr & Frost armband med ett par örhängen. | 44 000 SEK |
447 | Seaman Schepps collier 18K vitguld med odlade sötvattenspärlor och safirer. | 30 000 SEK |
448 | Bulgari ett par örhängen 18K guld. | Återrop |
449 | Collier, rivière 18K vitguld med runda briljant, markis- och baguetteslipade diamanter. | 185 000 SEK |
450 | Cartier ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 28 000 SEK |
451 | Cartier collier 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 80 000 SEK |
452 | Cartier "Love" armband liten modell 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter. | 100 000 SEK |
453 | Marina B ett par örhängen. | 65 000 SEK |
454 | Trudel, ett par örhängen 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | Återrop |
455 | Ett par örhängen 14K vitguld med smaragder och briljant- och baguetteslipade diamanter. | 8 500 SEK |
456 | Ett par örhängen 18K vitguld med jadeit och gammalslipade diamanter. | 8 500 SEK |
456A | Ring platina med en fasettslipad safir. | Återrop |
457 | Grima en collier och ett par örhängen. | 50 000 SEK |
458 | Cartier "Juste un Clou" ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter. | 65 000 SEK |
459 | Cartier "Juste un Clou" ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 32 000 SEK |
460 | Ring 18K guld med en camé, signerad Berini. | 14 000 SEK |
461 | Van Cleef & Arpels ett par örhängen med droppformade odlade pärlor samt markis- och runda briljantslipade diamanter. | 100 000 SEK |
462 | Van Cleef & Arpels ring 18K guld med cabochonslipad smaragd samt runda briljantslipade diamanter. | 110 000 SEK |
463 | Brosch 18K guld med stencamé, 1800-tal. | 10 000 SEK |
464 | Grima hängsmycke med stjärntecknet för "Jungfrun". | 20 000 SEK |
465 | Hänge/brosch med kedja. | 36 000 SEK |
466 | Collier med odlade Tahitipärlor. | 60 000 SEK |
467 | Armband 18K guld, Tännler. | 18 000 SEK |
468 | Cartier armband "Love" liten modell 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 160 000 SEK |
469 | Collier pärlor, flertalet sannolikt naturliga. | Återrop |
470 | WA Bolin ring 18K vitguld med safirer och runda briljantslipade diamanter. | 32 000 SEK |
471 | Gaudy collier. | 38 000 SEK |
472 | Cartier ett par örhängen 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 44 000 SEK |
473 | Cartier armband 18K vitguld "Juste un Clou". | 46 000 SEK |
474 | Ring WA Bolin platina med gammal- och åttkantslipade diamanter. | 32 000 SEK |
475 | Brosch silver med gammalslipade diamanter, i form av en blomkvist. | 34 000 SEK |
476 | Ett par örhängen platina med droppformade pärlor. | 40 000 SEK |
477 | Collier 18K guld, Tännler. | 55 000 SEK |
478 | Graff ring helallians platina med hjärtformade brilljantslipade diamanter. | Återrop |
479 | Brosch/tiara. | 130 000 SEK |
480 | Ett par örhängen 18K guld med droppformade pärlor. | 300 000 SEK |
481 | Bucherer armband 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 39 000 SEK |
482 | Armband platina med trapp- och briljantslipade diamanter. | Återrop |
483 | Brosch 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 32 000 SEK |
484 | Ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter och cabochonslipade rubiner. | Återrop |
485 | Collier 18K guld. | Återrop |
486 | Armband 18K guld. | 38 000 SEK |
487 | Van Cleef & Arpels brosch 18K guld med runda brilljantslipade diamanter. | 240 000 SEK |
488 | Cartier armband 18K guld med en rund briljantslipad diamant "Anniversary Bracelet". | 26 000 SEK |
489 | Armband 18K guld med runda briljantslipade diamanter. | 40 000 SEK |
490 | Collier 18K vitguld med runda briljant- och åttkantslipade diamanter. | Återrop |
492 | Ett par Bolin manschettknappar. | 34 000 SEK |
493 | Ett par örhängen platina med två gammalslipade diamanter. | Återrop |
494 | Brosch med en ametist och gammalslipade diamanter. | 70 000 SEK |
495 | Ring platina med en radiantslipad diamant, KWIAT. | 900 000 SEK |
496 | Boucheron puderdosa. | Återrop |
497 | Collier 14K guld med turkoser. | 4 000 SEK |