Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1103 | Stemcups/offerskålar på fot, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 500 SEK |
1104 | Vaser, ett par, porslin. Kina, 1900-tal med sigillmärke i rött. | 10 000 SEK |
1105 | Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal. | 5 000 SEK |
1106 | Jardiniär, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 42 000 SEK |
1106A | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 1 800 SEK |
1107 | Praktfat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 14 000 SEK |
1108 | Fat, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 8 000 SEK |
1109 | Skål på träställ, porslin. Qingdynastin. | 4 000 SEK |
1110 | Jardinjärer, ett par, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | 9 500 SEK |
1111 | Bojan med lock, porslin. Kina, 1900-talets första hälft, med Guangxus märke i botten. | 6 500 SEK |
1112 | Praktfat, porslin. Kina, 1900-tal. | 32 000 SEK |
1113 | Fat, porslin. Kina, Republik, 1900-tal. | 5 000 SEK |
1114 | Bålskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622). | 22 000 SEK |
1115 | Praktskål, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1622). | 38 000 SEK |
1116 | Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal. | Återrop |
1117 | Skål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 3 500 SEK |
1118 | Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal. | 20 000 SEK |
1119 | Ytterfoder, porslin. Transition, 1600-tal. | 15 000 SEK |
1120 | Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 32 000 SEK |
1121 | Vaser med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1122 | Tekanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 16 000 SEK |
1123 | Bojan, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 155 000 SEK |
1124 | Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 14 000 SEK |
1125 | Tekanna, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 500 SEK |
1126 | Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 18 000 SEK |
1127 | Fat, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1128 | Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
1128A | Koppar, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 500 SEK |
1129 | Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
1130 | Tallrikar, åtta stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
1131 | Handfat, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal. | 7 500 SEK |
1132 | Burk med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 000 SEK |
1132A | Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 42 000 SEK |
1133 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-talets första hälft. | 4 500 SEK |
1134 | Skålar, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng märke och period (1723-35). | 12 000 SEK |
1135 | Skålar, ett par, porslin. Qingdynastin, Yongzheng märke och period (1723-35). | Återrop |
1136 | Gallerkorgar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 14 000 SEK |
1137 | Servis, 90 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 55 000 SEK |
1138 | Saltkar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1139 | Bricka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 19 000 SEK |
1140 | Servis, 70 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 42 000 SEK |
1141 | Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 15 000 SEK |
1142 | Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 6 000 SEK |
1143 | Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 7 000 SEK |
1144 | Stekfat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 9 000 SEK |
1145 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
1146 | Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
1147 | Bricka, kompaniporslin. Qingdynastin, omkring år 1800. | 2 400 SEK |
1148 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
1149 | Skål, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke. | Återrop |
1150 | Jardiniere, porslin. Qingdynastin med Daoguangs märke. | 165 000 SEK |
1151 | Vas, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 36 000 SEK |
1152 | Pilgrimskrus, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 24 000 SEK |
1153 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 9 500 SEK |
1154 | Skål, porslin. Sen Qingdynasti. | 17 000 SEK |
1155 | Fat, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 4 000 SEK |
1156 | Skålfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxistil, 1800-tal. | Återrop |
1157 | Flaska, porslin. Korea, Joseon (1392–1894). | 10 000 SEK |
1158 | Vas, porslin. Korea, Joseon (1392-1897). | Återrop |
1159 | Historisk karta över Kina, träsnitt efter Nagakubo Sekisui (1717-1801). | Återrop |
1161 | Ohara Koson, färgträsnitt. "Heron under moon". | 14 000 SEK |
1162 | Teservis, tre delar, silver, Japan, tidigt 1900-tal, signerad 三代目 大島, Oshima, tredje generationen. | 22 000 SEK |
1163A | Korg, silver. Japan, tidigt 1900-tal. | 10 000 SEK |
1164 | Tsuba, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). | Återrop |
1165 | Rökelsekar med lock och insats, brons. Japan, 1800-tal. | 4 000 SEK |
1166 | Skulptur, brons. Japan, troligen Taisho eller senare. Signerad. | 6 000 SEK |
1167 | Ask med lock, brons. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad. | Återrop |