1140
1523749

Servis, 70 delar, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 200 - 2 640 EUR
2 330 - 2 800 USD
Klubbat pris
42 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Dekor i underglasyrblått av änder i en lotusdamm. Bestående av; 23 mattallrikar (diameter 23 cm), 24 djupa tallrikar (diameter 23 cm), 15 stora tallrikar (diameter 27 cm), fyra mattallrikar (diameter 25 cm), runt uppläggningsfat (diameter 29 cm), ett runt uppläggningsfat (diameter 32,5 cm), ett runt uppläggningsfat (diameter 38 cm), terrin med lock (höjd 28 cm, längd 25,5 cm).

Skador, lagningar.