Nr. | Föremål | Klubbat pris |
197 | Erik Tidstrand, golvlampa, Nordiska Kompaniet, 1929-30. | 34 000 SEK |
198 | Erik Tidstrand, bordslampa, modell "27222", Nordiska Kompaniet 1920-30-tal. | 12 000 SEK |
199 | Erik Tidstrand, taklampa, modell "28307", Nordiska kompaniet 1930-tal. | 34 000 SEK |
200 | Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "27524", Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal. | 24 000 SEK |
201 | Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "28481", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | Återrop |
202 | Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "29116", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | Återrop |
203 | Erik Tidstrand, taklampa, modell "28805", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 34 000 SEK |
204 | Erik Tidstrand, taklampa, modell "28973", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 11 000 SEK |
205 | Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, "29379", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 22 000 SEK |
206 | Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "29379", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 20 000 SEK |
207 | Erik Tidstrand, bordslampa, modell "29428", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 8 000 SEK |
208 | Erik Tidstrand, bordslampa, modell "29444", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 30 000 SEK |
209 | Erik Tidstrand, väglampetter 1 par, modell "20720", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 7 500 SEK |
210 | Erik Tidstrand, takplafond, modell "29509", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 7 500 SEK |
211 | Erik Tidstrand, bordslampa, modell "29602", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 34 000 SEK |
212 | Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "29595", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 50 000 SEK |
213 | Erik Tidstrand, golvlampor, 1 par, modell" 29448", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 38 000 SEK |
214 | Erik Tidstrand, golvlampa, modell "29676", Nordiska Kompaniet 1930-40-tal. | 12 000 SEK |
215 | Erik Tidstrand, taklampa, modell "29294", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 30 000 SEK |
216 | Erik Tidstrand, eller Bertil Brisborg (Sverige) 1910-1993, bordslampor, 1 par, modell "30246", Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 44 000 SEK |
217 | Bertil Brisborg, eller Erik Tidstrand, bordslampor 1 par, modell "30331", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 44 000 SEK |
218 | Bertil Brisborg, bordslampor 1 par, modell "30595", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 70 000 SEK |
219 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell "30631", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 42 000 SEK |
220 | Bertil Brisborg, bordslampa, modell "30950", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 9 000 SEK |
221 | Bertil Brisborg, & Olle Elmgren, taklampor 1 par, specialbeställda, Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 75 000 SEK |
222 | Bertil Brisborg, & Olle Elmgren, vägglampor 1 par, specialbeställda, Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 55 000 SEK |
223 | Bertil Brisborg, & Olle Elmgren, väggarmatur, specialbeställd till biograf Forellen i Luleå, Nordiska Kompaniet, ca 1951. | 240 000 SEK |
224 | Bertil Brisborg, bordslampa, modell "31044", Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 12 000 SEK |
225 | Bertil Brisborg, bordslampa, "NK-Hantverk", Nordiska kompaniet, 1940-tal. | 38 000 SEK |
226 | Bertil Brisborg, & Olle Elmgren (1894-1985), Golvlampor, 1 par, modell "31723", "NK-Hantverk", Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 40 000 SEK |
227 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell "32600", Nordiska Kompaniet 1950-tal. | 13 000 SEK |
228 | taklampor 1 par, Nordiska Kompaniet 1940-tal. | Återrop |
229 | Bertil Brisborg, bordslampa, Nordiska Kompaniet, 1940-tal. | 19 000 SEK |
230 | Bertil Brisborg, & Torsten Claeson (1893-1978), bordslampa, modell, Triva "532-018", Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | 16 000 SEK |
231 | Bertil Brisborg, taklampa, modell "31234", Nordiska Kompaniet 1940-50-tal. | 24 000 SEK |
232 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell "31644", Nordiska Kompaniet 1940-tal. | 20 000 SEK |
233 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell "32160", Nordiska kompaniet 1940-tal. | 19 000 SEK |
234 | Bertil Brisborg, & Åke Hultgren (Sweden 1931-2013), bordslampor 1 par, modell "2043", Nordiska Kompaniet 1940-50-tal. | 30 000 SEK |
235 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell "32542", Nordiska Kompaniet 1950-tal. | 11 000 SEK |
236 | Bertil Brisborg, bordslampa, modell "32929", nordiska Kompaniet 1950-tal. | 8 000 SEK |
237 | Bertil Brisborg, taklampa, modell "33224", Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | 6 000 SEK |
238 | bordslampor 1 par, modell "33119", Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | Återrop |
239 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell "1025", Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | 10 000 SEK |
240 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell Triva "531-012", Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | 10 000 SEK |
241 | Bertil Brisborg, bordslampor 1 par, modell Triva "H55", Nordiska Kompaniet 1950-tal. | 5 000 SEK |
242 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell Triva "531-011", Nordiska Kompaniet, 1950-tal. | 12 000 SEK |
243 | Bertil Brisborg, golvlampa, modell Triva "531-009", Nordiska Kompaniet 1950-tal. | 28 000 SEK |
244 | Alice Nordin, bordslampa "Natt och Morgon", Herman Bergmans Konstgjuteri, Stockholm, jugend, 1900-talets början. | 30 000 SEK |
245 | A. Granberg & Hugo Elmqvist, bordslampa, Stockholm, jugend, 1900-talets början. | 12 000 SEK |
246 | Edvard Nilsson, spegel med konsolbord, Sverige, tidigt 1900-tal, jugend. | 12 000 SEK |
247 | Swedish Grace, dagbädd, 1920-30-tal. | 60 000 SEK |
248 | Anna Petrus, ljusstakar, ett par, Herman Bergmans Konstgjuteri Stockholm, sannolikt tidigt 1920-tal. | 75 000 SEK |
249 | Ivar Tengbom, & Robert Hult, handtrycken, 3 st., Swedish Grace, proveniens, Tändstickspalatset, sannolikt Nordiska Kompaniet ca 1928. | 12 000 SEK |
249A | Helge Werner, fåtöljer, ett par, Sverige 1920-30-tal. | 18 000 SEK |
250 | Carl Malmsten, karmstolar, ett par, Swedish Grace, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal. | 14 000 SEK |
251 | Carl Malmsten, skrivbord, Swedish Grace, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1920-tal. | 32 000 SEK |
252 | Carl Hörvik, trädgårdsstolar, 6 st, för Stadshotellet Båstad (Hotell Skansen) eller Restaurant Lindgården, Stockholm ca 1927-29. | 120 000 SEK |
253 | Harald Notini, bordslampa, modell "6891", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1920-tal. | 26 000 SEK |
254 | Harald Notini, vägglampor 1 par, modell "8100", Arvid Böhlmarks Lampfabrik, 1920-30-tal. | 12 000 SEK |
255 | Carl Hörvik, trädgårdsmöbel, bord och ett par stolar, för Stadshotellet Båstad eller Lindgården, Stockholm ca 1927-29. | 80 000 SEK |
256 | Axel Einar Hjorth, bord, modell "Skärgården", Nordiska Kompaniet, 1928. | 13 000 SEK |
257 | Nils Fougstedt, & Anna Petrus, golvlampa, modell 763 A, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929. | 90 000 SEK |
258 | Estrid Ericson, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1926. | 6 500 SEK |
259 | Estrid Ericson, bonbonjär, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929, modell 999. | 6 000 SEK |
260 | Nils Fougstedt, eller Björn Trägårdh (1908-1998), burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932. | 28 000 SEK |
261 | Anna Petrus, sigill, 2 st, Firma Svenskt Tenn, Stockholm, ett stämplat 1956. | 5 000 SEK |
262 | Josef Frank, byrå, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 1050, 1930-40-tal. | 900 000 SEK |
263 | Josef Frank, karmstolar, ett par, modell 506, Firma Svenskt Tenn 1940-tal. | 32 000 SEK |
264 | Josef Frank, karmstolar, ett par, modell 506, Firma Svenskt Tenn 1940-tal. | 36 000 SEK |
265 | Josef Frank, tillskrivet, bord, Firma Svenskt Tenn, 1930-40-tal. | 170 000 SEK |
266 | Swedish Modern, monumentala plafonder, ett par, 1930-tal. | 16 000 SEK |
267 | Uno Åhrén, skåp, snickarmästare Jörgen Andersson, Djursholm, ca 1930. | 11 000 SEK |
268 | Axel Larsson, karmstolar, ett par, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors. Modellen utställd på Stockholmsutställningen 1930. | 11 000 SEK |
269 | Axel Larsson, skåp, "1000-serien", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal. | 22 000 SEK |
270 | Axel Larsson, byrå, "1000-serien", Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal. | 17 000 SEK |
271 | Axel Einar Hjorth, satsbord, tre delar, Nordiska Kompaniet, formgivet 1937. | 26 000 SEK |
272 | Axel Einar Hjorth, sideboard / barskåp, "Caesar", specialbeställt, Nordiska Kompaniet 1935. | 40 000 SEK |
273 | Axel Einar Hjorth, stolar, 4 stycken, "Sonja", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 16 000 SEK |
274 | Axel Einar Hjorth, sideboard "Birka", Nordiska Kompaniet ca 1935. | 120 000 SEK |
275 | Axel Einar Hjorth, spegel, "Record", Nordiska Kompaniet, 1934. | 22 000 SEK |
276 | Axel Einar Hjorth, karmstol, modell "Futurum", Nordiska Kompaniet 1931. | 30 000 SEK |
277 | Axel Einar Hjorth, sideboard, "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1933. | 42 000 SEK |
278 | Axel Einar Hjorth, stol, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1931. | 26 000 SEK |
279 | Axel Einar Hjorth, stolar, 6 stycken "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.. | 70 000 SEK |
280 | Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 270 000 SEK |
281 | Axel Einar Hjorth, bord, Lovö, Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 80 000 SEK |
282 | Axel Einar Hjorth, skåp, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 15 000 SEK |
283 | Axel Einar Hjorth, pall "Skoga", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 36 000 SEK |
284 | Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 280 000 SEK |
285 | Axel Einar Hjorth, soffa, "Sport", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 155 000 SEK |
286 | Axel Einar Hjorth, stolar, 6 st "Lovö"; Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 200 000 SEK |
287 | Axel Einar Hjorth, bord "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 75 000 SEK |
288 | Swedish Modern, sportstugemöbel, specialbeställt hörnskåp, enligt uppgift ca 1935. | 55 000 SEK |
289 | Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 260 000 SEK |
290 | Axel Einar Hjorth, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 95 000 SEK |
291 | Axel Einar Hjorth, stol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 42 000 SEK |
292 | Axel Einar Hjorth, stol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 46 000 SEK |
293 | Axel Einar Hjorth, soffa "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 90 000 SEK |
294 | Axel Einar Hjorth, hörnskåp, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 16 000 SEK |
295 | Axel Einar Hjorth, stolar, 4 st "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 48 000 SEK |