246
1502315

Edvard Nilsson

(Sverige, 1891-1948)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Maria Granström
Maria Granström
Filialchef Malmö
+46 (0)739 40 08 09
Edvard Nilsson
(Sverige, 1891-1948)

spegel med konsolbord, Sverige, tidigt 1900-tal, jugend.

Skulpterad med dekor av växtornament, spegeln krönt av kvinnoansikte, spegelns höjd 182, bredd 67 cm. Konsolbordets höjd 52, bredd 82, djup 32 cm.

Smärre slitage, maskstungen.

Proveniens

Edvard Nilssons familj

Edvard Nilsson (1891-1948) var verksam som bildhuggare/stuckatör i Skåne
Edvard Nilsson fortsatte löpande att skapa möbler livet ut.