249
1513025

Ivar Tengbom

(Sverige, 1878-1968)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
703 - 879 EUR
746 - 933 USD
Klubbat pris
12 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Ivar Tengbom
(Sverige, 1878-1968)

& Robert Hult, handtrycken, 3 st., Swedish Grace, proveniens, Tändstickspalatset, sannolikt Nordiska Kompaniet ca 1928.

Förnicklad mässing, tryckets längd 9,5 cm, total bredd ca 19 cm.
Katalog medföljer.

Slitage och färgrester.

Proveniens

Tändstickspalatset, ritat av arkitekt Ivar Tengbom för Ivar Kreuger, Stockholm, färdigställt 1928.

Avbildat i The Swedish Match Company's head office: Stockholm, [Tändsticksbolaget], Stockholm, 1931