Bukowskis har glädjen att presentera Important Spring Sale, vårens största kvalitetsauktion som sträcker sig över alla tidsperioder och genrer med det bästa av de bästa och ett högklassigt utbud av konst, konsthantverk, möbler, mattor, smycken samt asiatisk konst och konsthantverk. Unikt för denna upplaga är en betydande avdelning dedikerad till objekt med kunglig proveniens, med anledning av det dubbla kungliga jubileumsåret 2023. Läs mer
Bukowskis har glädjen att presentera Important Spring Sale, vårens största kvalitetsauktion som sträcker sig över alla tidsperioder och genrer med det bästa av de bästa och ett högklassigt utbud av konst, konsthantverk, möbler, mattor, smycken samt asiatisk konst och konsthantverk. Unikt för denna upplaga är en betydande avdelning dedikerad till objekt med kunglig proveniens, med anledning av det dubbla kungliga jubileumsåret 2023.
Inom avdelningen för klassisk internationell konst vill vi speciellt uppmärksamma tre målningar med kejserlig proveniens från Tsar Alexander III:s samlingar. ”Utsikt mot Jalta i gryningen” och ”Månsken över Oreanda på Krim med Aiu-Dagh i horisonten”, av den armenisk-ryske konstnären Ivan Constantinovich Aivazovsky, som med ett utrop på 4-5 milj. SEK vardera är två av auktionens absoluta höjdpunkter, samt ”Motiv från floden Don i månljus” av Alexei Petrovich Bogoljuboff. Till höjdpunkterna inom det klassiska svenska måleriet hör flera verk av Carl Larsson, däribland ”Vårflod/översvämning” och ”Gumman i maj månad”. Även Anders Zorn finns representerad med flera verk bland andra ”Kuvåsängen”, ”Gods-Kari” och ”The Letter”, avdelningen presenterar vidare flera betydande verk av Bruno Liljefors och Carl Fredrik Hill. Toppverket på den klassiska internationella avdelningen är ett prerafaelitiskt verk av Edmund Blair Leighton, ”Faded Laurels”. Här finns också en privatsamling om 27 verk av högaktuella Lotte Laserstein. Inom samtida internationell konst ingår bland annat en diptyk från 1980 av Christo & Jeanne-Claude, "Wrapped Reichstag (Project for Berlin)". Katalogen innehåller även skulptur där verk av Carl Milles och Gudmar Olovson kan nämnas.
Under 2023 firar Kung Carl XVI Gustaf Guldjubileum med 50 år på tronen och Sverige firar 500 år sedan Gustav Vasa valdes till Sveriges kung. I samband med det dubbla jubileet presenterar Bukowskis som kunglig hovleverantör en särskild avdelning dedikerad till föremål med kunglig proveniens. Bland objekten kan nämnas ett saltkar med en matchande äggställare i guld från 1811, beställda av Kung Karl XIII och en presentationsdosa tillverkad i Paris 1776, en gåva från kung Gustav III 1777 till Gerard De Visme (1725-1797). Avdelningen innehåller även ett porträtt utfört av Per Krafft, föreställande Gustaf III, en tvåradig pärlcollier med proveniens Gustav den III, ett kejserligt cigarettetui av Fabergé samt en karmstol tillskriven Nils Christian Salton, med proveniens från Kung Oskar I.
Bland höjdpunkterna från avdelningarna för möbler och konsthantverk kan nämnas ett kejserligt rektangulärt bord av David Roentgen (Louis XVI, ca 1785-1790), en sengustaviansk byrå tillskriven Fredrik August Eckstein och ett par fanerade gustavianska byråer med beslag av mässing och skiva av röd kalksten av Nils Petter Stenström. Även mästaren Haupt finns representerad med ett elegant bord fanerat med björk, amarant, jakaranda och buxbom samt en fanerad sekretär med Inläggningar i form av lagerkransar och korsade lagerkvistar, bandrosetter samt hängen, båda i Haupts karaktäristiska stil.
Bland konsthantverkobjekten kan nännas ett par Empire kandelabrar i förgylld och patinerad brons (ca 1800), en rokoko-kaffekanna av Petter Eneroth samt ett utsökt urval glas, porslin och preciosa, däribland en dosa i empirestil av Otto Keibel (1799) i guld dekorerad med vit och blå emalj och diamanter.
En omfattande mattavdelning bjuder på en antik Keshan ”Motachem” (omkring 1890), en stor antik Agra med proveniens från Engestofte slott i Danmark (1880-talet), en semiantik Täbris med arabesk mönster från (omkring 1920-1930-talet), en antik Kirman Laver "Mashahir" som avbildar väldens härskare samt en åkdyna, ”Bebådelsen”, i mycket ovanlig färgskala (omkring 1880-1825).
Smyckeavdelningen presenterar smycken av olika typ och uttryck från olika tidsepoker, höjdpunkter inkluderar en collier och ett par örhängen guld och emalj med caméer och pärlor från 1800-talet, en gåva från Eugène de Beauharnais till Prinsessan Maria Theresia von Thurn und Taxis. Vidare kan nämnas ett flertal smycken från WA Bolin, däribland en ring med en fasettslipad safir och diamanter samt ett par örhängen med cabochonslipade rubiner och diamanter. Från Fabergé hittar vi utsökta broscher, en i platinasilver och guld med en cabochonslipad kalcedon och diamanter från 1911 av Alfred Thielemann och en vacker stiliserad sexuddig snöflinga, i platinasilver och guld med rosenslipade diamanter, formgiven av Alma Pihl. Bland de nyare objekten hittar vi ett maffigt urval från Cartier, däribland ett par panthère-örhängen i vitt guld med diamanter och onyx samt en panthère-guldring med diamanter, onyx och smaragder.
Avslutningsvis är vi stolta över att presentera vår asiatiska avdelning som innehåller objekt från flera välrenommerade privata samlingar. Med proveniens från en skandinavisk adelsman och diplomat hittar vi t.ex. inte mindre än fyra kejserliga porslinsfat dekorerade med en röd femkload drake, med kejsar Daoguang märke och från hans regeringsperiod (1820-1850). Ett annat objekt som vittnar om det kejserliga palatslivet är ett altarbord i Zitan med infällda plaketter av cloisonné från 1700-talet som nu går på auktion för första gången sedan det lämnade Kina i mitten på 1900-talet. Bland de tibetanska föremålen hittar vi en imponerande Tara-skulptur i brons som uppvisar alla de kvaliteter och den sofistikerade hantverksskicklighet som gjort denna typ av skulpturer så eftertraktade. Avdelningen bjuder vidare på kinesiska objekt från olika perioder, såsom ett par emaljerade skålar med lotusdekor som tidigare ingått i Ängsö slotts samling, och högkvalitativt måleri och porslin.
Important Spring Sale
Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16
Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm
Se auktionens start och hålltider per kategori nedan.
Onsdag 14 juni | Katalognummer |
Från kl 10.00 | |
Möbler och Konsthantverk | 1 – 173 |
Silver och Preciosa | 174 – 315 |
Mattor & textilier | 316 – 419 |
Glas | 420 – 426 |
Keramik | 427 – 465 |
Smycken | 466 – 613 |
Torsdag 15 juni | Katalognummer |
Från kl 13.00 | |
Konst | 614 – 950A |
Fredag 16 juni | Katalognummer |
Från kl 10.00 | |
Asiatisk keramik & konsthantverk | 951 – 1371 |
Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Läs mer om alternativen nedan.
Registrera dig med ett klick – Om du är onlinekund så behöver du registrera dig som kund för Live Auktioner för att kunna delta i auktionen. Klicka här för att skicka in registreringsansökan eller kontakta validation@bukowskis.com. Om du är ny kund hos oss måste du skapa ett kundkonto först. Behöver du hjälp ber vi dig om att kontakta info@bukowskis.com.
Bekanta dig med köpvillkoren för Live Auktioner här.
Om du är en verifierad Live Auktion kund och inloggad på ditt konto hos oss kan du lägga ett förhandsbud online fram tills det är 10 föremål kvar innan ditt önskade föremål klubbas. Hitta föremålet du önskar bjuda på och skriv in ditt högsta bud i ”Lägg ditt bud”-fältet. Därefter kommer Bukowskis bjuda på föremålet för dig.
Du kan även skicka in ett skriftligt förhandsbud till vår kundservice. Klicka
här för att ladda ner formuläret, fyll i informationen och skicka det till info@bukowskis.com.
Om du är en verifierad Live Auktion kund och inloggad på ditt konto hos oss kan du delta online i realtid under auktionen. Hitta auktionen du vill delta i och klicka “Gå med i livebudgivningen”, så kommer du bli omdirigeras till Bukowskis Live Auktion streamingsida. Föremålet som håller på att säljas visas på skärmen – så håll utkik efter föremålet du önskar bjuda på. Därefter kan du lägga ditt bud i “Lägg ditt bud”-fältet.
Om du föredrar att bjuda via telefon kan en av våra specialister ringa dig från auktionssalen och bjuda på dina vägnar. För att ansöka om telefonbud klicka här, fyll i formuläret och skicka till telephonebid@bukowskis.com senast kl. 20.00 kvällen innan auktion. Var god att specificera katalognummer, ditt fulla namn, adress och telefonnummer som vi kan nå dig på under auktionen.
Om du önskar bjuda Live personligen i auktionssalen kan du registrera dig på Bukowskis, Arsenalgatan 2, Stockholm, från kl 09.00 på auktionsdagen. För mer information kan du kontakta vår kundservice på info@bukowskis.com.
Vänligen observera: för att kunna bjuda på den asiatiska avdelningen måste du registrera dig för denna auktion och betala en deposition vid förfrågan. Notera att förregistreringen gäller alla, även redan befintliga kunder. Kontakta preregistration@bukowskis.com för mer information.
Var god notera: Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.
Intervall | Budhöjning |
0 – 3.000 | 200 SEK |
3.000 – 10.000 | 500 SEK |
10.000 – 20.000 | 1.000 SEK |
20.000 – 50.000 | 2.000 SEK |
50.000 – 200.000 | 5.000 SEK |
200.000 – 400.000 | 10.000 SEK |
400.000 – 1.000.000 | 20.000 SEK |
1.000.000 – 5.000.000 | 50.000 SEK |
5.000.000 – 10.000.000 | 100.000 SEK |
10.000.000 + | 250.000 SEK |
Betalning skall ske inom 8 arbetsdagar efter avslutad auktion. Föremål köpta av privatpersoner boende med adress i Sverige, Finland, Tyskland eller Österrike med ett totalbelopp upp till 300,000 SEK betalas via Klarnas betalningstjänst. Betalningsalternativen kommer upp vid betalning så som kortbetalning eller faktura. Betalning görs via bukowskis.com under ”Mina sidor”. Betalningar för företagskunder samt Privatpersoner med ett totalbelopp över 300.000 SEK faktureras av Bukowski Auktioner AB. Du finner fakturan under ”Mina Sidor”. Betalning kan också ske under pågående auktion i lokalerna vid Berzelii Park. Vänligen notera att vi ej tar emot kontanter.
Måndag den 19 till torsdag den 22 juni finns möjlighet att betala och hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Arsenalsgatan 2, Stockholm.
Stängt midsommarafton fredag den 23 juni samt lördag 24 och söndag den 25 juni.
Ingen utlämning erbjuds den 26–29 juni.
Fr.o.m. fredag den 30 juni sker utlämning endast på Bukowskis, Västberga Allé 3, Stockholm.
Boka transport av ditt föremål i ”Mina sidor”. Om du inte får upp alternativet Boka transport i Mina sidor behöver ditt föremål specialtransport. Boka specialtransport genom att kontakta specialdelivery@bukowskis.com.