Kan inte nå servern
731(1481217)
Carl Wilhelmson(Sverige, 1866-1928)
"Gitana"/"Den svarta killingen"
Klubbat pris
420 000SEK
Utropspris
500 000 - 700 000 SEK

"Gitana"/"Den svarta killingen"

Signerad C. Wilhelmson och daterad 1913. Duk 85 x 51 cm.

Utställningar

Liljevalchs konsthall, Stockholm, "Konstnärsförbundet", maj - juni 1916, kat. nr 573.

Litteratur

Upptagen i konstnärens egenhändiga förteckning under år 1913, kat nr 198.

Övrig information

Carl Wilhelmson, som reste tillsammans med konstnärskamraten Yngwe Berg, sökte sig till den andalusiska landsbygden för att måla de verkligt folkliga och genuint spanska. De spanska målarresorna hade avgörande betydelse för Wilhelmsons konstnärliga utveckling. Det var där han upptäckte och särskilt fascinerades av det starka ljuset med dess skiftningar och skuggpartier. Detta utforskar han i auktionens aktuella målning som förmodligen utfördes i Ronda under denna period.

Wilhelmson porträtterar här en spansk flicka som står på gatan med ett svart lamm i famnen. Hon står på en skuggig del av gatan medan solen lyser bakom henne. En liknande komposition hittar vi i Wilhelmsons mest känna verk från Ronda, nämligen ”Andalusisk familj” (klubbad för 1.100 000 kronor på Bukowskis Internationella Höstauktion 2002). Båda verken är från 1913 och likheterna i miljöerna ger känslan av att de målades samma dag i samma kvarter i Ronda.

Konstnärens målningar från Spanien kännetecknas av en utvecklad behandling av solljuset. Erfarenheter som han sedan, efter återkomsten till Sverige, även applicerade på sina bohuslänska motiv.

Mer om Carl Wilhelmson

Carl Wilhelmson var en svensk bildkonstnär född i Fiskebäckskil. Wilhelmson studerade vid Slöjdföreningens skola, på Valands Konstskola, och i Leipzig. Han var verksam som professor både vid Valand och Konstakademien och bedrev egen målarskola. Wilhelmson var verksam som yrkeslitograf utöver sitt eget målande och tecknande. I hans produktion återfinns främst genremålningar, gärna med marina motiv. En av den svenska nationalmålarna. Han var en framstående skildrare av fiskarbefolkningens mödosamma liv. Hans måleriteknik kännetecknades av en tunt pålagd färg på fläckvis synlig duk. Han utförde även skildringar av det uppländska och det lappländska landskapet samt ett antal porträtt. Som dekorationsmålare utförde han utsmyckningar bl.a. för Centralposten i Stockholm och för Göteborgs stadsbibliotek.
Representerad på Göteborgs Konstmuseum, på Waldemarsudde och Thielska galleriet i Stockholm som på Statens Museum for Kunst i Köpenhamn.

Läs mer
För konditionsrapport kontakta specialist
Rasmus Sjöbeck
Stockholm
Rasmus Sjöbeck
Assisterande specialist klassisk konst, äldre måleri
+46 (0)727 33 24 02
Köpinformation

Andra har även tittat på

Julia Strömberg, "Motiv av myr".
1702948
Julia Strömberg
"Motiv av myr".
Inga bud
3d 14 tim
Utropspris
5 000 SEK
Julia Strömberg, Man med skottkärra.
1702952
Julia Strömberg
Man med skottkärra.
Inga bud
3d 14 tim
Utropspris
6 000 SEK
Frans Wilhelm Odelmark, Vid Palazzo Ducale, Venedig.
1707739
Frans Wilhelm Odelmark
Vid Palazzo Ducale, Venedig.
Inga bud
6d 16 tim
Utropspris
4 000 SEK
Erik (Ecke) Hedberg, Vid bruksdammen.
1703135
Erik (Ecke) Hedberg
Vid bruksdammen.
Inga bud
6d 13 tim
Utropspris
2 500 SEK
Harald Wiberg, Skärgårdskarlar.
1706238
Harald Wiberg
Skärgårdskarlar.
Inga bud
5d 16 tim
Utropspris
2 500 SEK
Otto Hesselbom, utan titel.
1705745
Otto Hesselbom
Utan titel.
Inga bud
5d 9 tim
Utropspris
15 000 SEK
Bernhard Oscarsson, Landskap med väderkvarnar.
1698648
Bernhard Oscarsson
Landskap med väderkvarnar.
Inga bud
6d 15 tim
Utropspris
250 EUR
Harald Wiberg, Det ensamma trädet.
1703121
Harald Wiberg
Det ensamma trädet.
Inga bud
4d 10 tim
Utropspris
2 500 SEK