Nr. | Föremål | Ändringar |
9 | Byråar, ett par, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1782 - 1790), Gustavianska. | Nycklar finns ej. |
45 | Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt. | Höjd 83 cm. |
112 | Ljuskrona, för tio ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko. | Är för tio ljus |
196 | Anders Mårdh, gräddsnäcka, delvis förgyllt
silver, Kungsbacka, sannolikt 1784. Rokoko. | Tidigare angivet fel årtal 1760, stämpeln skulle sannolikt vara B2 vilket är 1784 som överensstämmer med hans tid som mästare. |
220 | Ljusstakar, ett par, silver, Antoine Bailly. Charge och déchargestämplad Paris 1750-1756. | Tidigare felaktigt katalogiserat som: möjligen Alexis III Loir, korrekt är Antoine Bailly. |
254 | Sked, silver, Köpenhamn mellan 1717-1729, oidentifierad mästare. | Denna är ej som tidigare angetts norsk utan tillverkad i Köpenhamn, sannolikt mellan 1717 - 1729. |
270 | Spegel, silver, sannolikt Joseph Winkler, Wien 1798, Österrike. Nyklassicism. | Tidigare katalogiserad som oidentifierad mästare men den är sannolikt skapad av Joseph Winkler. |
275 | Ett par italienska ljusstakar, silver, Rom (1815-1870), möjligen Domenico Masotti (1815-1858). | Tidigare felaktigt katalogiserade som möjligen Domenico Balestra (1822-1824). |
277 | Sockerskål med lock, silver, oidentifierad mästare, möjligen Raffaele Sisino, Neapel 1832-1872. | Möjligen är mästaren Raffaele Sisino. |
281 | Georg Adam Scheid, cigarettetui, silver, Wien, Österrike-Ungern (1882-1921). | Ändrad från Georg Anton Scheid, Wien, (1882-1913) till korrekt: Georg Adam Scheid, Wien (1882-1921). |
289 | Cigarettetui, silver och cloisonnéemalj, Bril & Girshman, Moskva 1908-1917. | Tidigare katalogiserad som sannolikt Vasily Pulyartky, Moskva 1908-1917. |
293 | Dosa, guld och emalj, otydlig mästarstämpel troligen Hanau, 1800-talets början, empire. | ett senare tillagt ornament av guld saknas |
657 | Lotte Laserstein, Självporträtt. | Utförd 1920/30-tal (tidigare angivet 1920-tal) |
661 | Lotte Laserstein, Traute, nakenstudie. | Utförd 1920/30-tal. |
662 | Lotte Laserstein, Traute i sängen. | Utförd 1920/30-tal. |
663 | Lotte Laserstein, Gottfried Meyer. | Utförd 1920-tal. |
775 | Sophie Adlersparre, Stilleben med blommor, frukter och barn. | Daterad 1848. |
931F | Carl August Ehrensvärd, Porträtt av kung Gustav III i profil samt mansporträtt troligtvis föreställande Rutger Macklean (1742-1816), en face. | Carl August Ehrensvärd |
932 | Helene Schjerfbeck, Porträtt av ung pojke. | Ny titel: Ung pojke (tidigare betitlad som Porträtt föreställande konstnärinnans kusin Johan Leonard Lupander) |
948 | Edvard Bergh, Fjordlandskap från Bohuslän. | Signerad och daterad -68. Utrop 100-150.000kr. |
1353 | Shiro Kasamatsu, The Great Lantern of the Kannon Temple, Asakusa, (Asakusa Kannon-dô Ô-chôchin). | Bladet förefaller i god kondition; färgerna är starka och pappret utan missfärgningar. Ej examinerad ur ram. |
1357 | Kawase Bunjiro Hasui, Rain at Maekawa in Sagami Province (Sôshû Maekawa no ame). | Pappret något vågigt, svag missfärgning i övre marginalen — Generellt mycket bra skick. Ett bra avdrag. |