Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | George J. Sowden, bordslampa, "Memphis", ed. 13/200, Drimmer, Frankrike, ca 1982. | 8 500 SEK |
2 | Gerard Taylor, bordslampa, "Memphis", ed. 16/200, Drimmer, Frankrike, ca 1982. | 7 500 SEK |
3 | Matteo Thun, bordslampa, "Memphis", ed. 9/200, Drimmer, Frankrike, ca 1982. | 19 000 SEK |
4 | Michele de Lucchi, bordslampa, "Memphis", ed. 12/200, Drimmer, Frankrike, ca 1982. | 18 000 SEK |
5 | Aldo Cibic, bordslampa, "Memphis", ed. 22/200, Drimmer, Frankrike, ca 1982. | 20 000 SEK |
6 | Richard Sapper, bordslampa, "Tizio", Artemide, Italien, ca 1972. | 2 000 SEK |
7 | Studio OPI (Franco Bettonica & Mario Melocchi), bordslampor, tre stycken, "Cuboluche", Cini & Nils, Milano, Italien, ca 1972. | 10 000 SEK |
8 | Ingo Maurer, bordslampa, "BiBiBiBi", ed. 137/500, Tyskland, 1980-tal. | 2 400 SEK |
9 | Piero Fornasetti, barstol, Milano, Italien 1960-70-tal. | 11 000 SEK |
10 | Ettore Sottsass, spegel, "Ultrafragola", Poltronova, Italien, 2000-tal. | 80 000 SEK |
11 | Ettore Sottsass, "Tahiti", bordslampa, Memphis, Milano, efter 1981. | 34 000 SEK |
12 | Gaetano Pesce, "Cannaregio", modulsoffa, Cassina, Italien efter 1987. | Återrop |
13 | Willy Rizzo, barbord, Cidue, Italien, 1970-tal. | 22 000 SEK |
14 | Mario Botta, karmstol, "Seconda chair", Alias, Italien, 1980-tal. | 3 000 SEK |
15 | Mario Botta, stol, "Quinta", Alias, Italien, 1980-tal. | 5 000 SEK |
16 | Mario Botta, golvlampa, "Shogun", Artemide, Italien, efter 1986. | 18 000 SEK |
17 | Kara Mann, sideboard, "Wrap Console", Milling Road, 2000-tal. | 20 000 SEK |
18 | Pia Wallén, matta, tuftad, signerad 'Pia', ca 249 x 169 cm. | 7 500 SEK |
19 | Dario Tognon, bordslampor 1 par, "Dania", Studio Celli för Artemide, Italien, 1960-70-tal. | 12 000 SEK |
20 | Carlo Scarpa, soffa, "Cornaro", Gavina, Italien, 1970-tal. | 65 000 SEK |
21 | Carlo Scarpa, soffa, "Cornaro", Gavina, Italien, 1970-tal. | 20 000 SEK |
22 | Tobia Scarpa, & Afra Scarpa, "Monk" soffbord, Molteni, Italien, 1970-tal. | 9 500 SEK |
23 | Mario Botta, "Zefiro", taklampa, Artemide, Italien, 1980-tal. | 8 500 SEK |
24 | Vico Magistretti, "Atollo", bordslama, Oluce, Italien efter 1977. | 7 500 SEK |
25 | Mats Theselius, karmstolar, ett par, "The Bamboo King", ed. 171-172/360, Källemo, efter 2000. | 40 000 SEK |
26 | Mats Theselius, karmstol, "The Bamboo King", ed. 260/360, Källemo, efter 2000. | 20 000 SEK |
27 | Fåtöljer, ett par, Tyskland 1980-90-tal. | 13 000 SEK |
28 | William Brand & Annet van Egmond, taklampa, "Kelp", Brand Van Egmond, 2000-tal. | 28 000 SEK |
29 | Stolar, två stycken, signerade Lebe & Rast "Trigonus X & Y Nr 1". | 6 500 SEK |
30 | Peter Maly, fåtöljer, ett par, "Circo", COR, Tyskland, efter 1998. | 5 000 SEK |
31 | Studio Tetrarch, vägglampor, ett par, "Pistillo", Valenti Luce, Italien, efter 1969. | 9 000 SEK |
32 | Javier Mariscal, stol, "Garriris / Mickey Mouse Chair", AKABA, efter 1988. | 17 000 SEK |
33 | Gaetano Pesce, fåtölj, "Feltri Chair", Cassina, efter 1986. | 17 000 SEK |
34 | Mario Bellini, soffa, "Camaleonda", B&B Italia, ca 2020. | 115 000 SEK |
35 | Olle Bærtling, matta, "Arci", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 195,5 x 101 cm. | Återrop |
36 | Åke Axelsson, & KG Nilsson, stol, ed. 1/2, utförd 1982. | 7 000 SEK |
37 | Mats Theselius, fåtölj ”Aluminium chair”, ed. 59/200, Källemo, efter 1990. | 115 000 SEK |
38 | Mats Theselius, fåtölj, "Atlantic", Källemo, efter 2005. | 50 000 SEK |
39 | Eje Ahlgren, bordslampor 1 par, modell "B-075", Bergboms, Malmö 1960-70-tal. | 5 000 SEK |
40 | Anders Pehrson, golvlampor 2 st, "Bumling Junior", "G-639" ateljé Lyktan, 1970-80-tal. | 10 000 SEK |
40A | Anders Pehrson, "Knubbling Special", taklampa, producerad i en begränsad upplaga om ca 10 exemplar, ateljé Lyktan, 1970-tal. | 6 000 SEK |
41 | Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", ed. 64/360, Källemo, efter 2002. | 70 000 SEK |
42 | Ernst Billgren, bänk, ed. 35/51, Sverige 2006. | 24 000 SEK |
43 | Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", ed. 79/360, Källemo, efter 1991. | 130 000 SEK |
44 | John Kandell, skåp, "Gestalten", ed. 32/100, Källemo, Värnamo efter 1989. | 17 000 SEK |
45 | John Kandell, skåp, "Solitär", Källemo, efter 1981. | 15 000 SEK |
46 | John Kandell, stol av patinerad brons, "Solitär", ed. 4/7, Källemo. | 105 000 SEK |
47 | Lars Englund, pall, Skelder AB, 1990-tal. | 6 000 SEK |
48 | Italiensk formgivare, golvlampa, Italien 1970-80-tal. | 13 000 SEK |
49 | Fernando & Humberto Campana, en signerad och daterad "Favela chair", fåtölj, Edra, Italien, 2003. | 42 000 SEK |
50 | Soffbord, Italien 1980-tal. | 9 000 SEK |
51 | Patricia Urquiola, "Biknit", chaise longue, Moroso, efter 2011. | 15 000 SEK |
52 | "Biknit", chaise longue, Moroso, efter 2011. | Återrop |
53 | Hans-Agne Jakobsson, golvlampa, modell "G 110", Hans-Agne Jakobsson AB, Markaryd, 1960-70-tal. | 14 000 SEK |
54 | Gillis Lundgren, fåtöljer 1 par, "Sirius", IKEA, 1970-tal. | 28 000 SEK |
54A | Gunnar Kanevad, spegel, Linköping, 1987. | 12 000 SEK |
55 | Yrjö Kukkapuro, "Remmi", fåtöljer 1 par, Avarte, Finland, 1960-70-tal. Proveniens Yrjö Kukkapuro. | 9 000 SEK |
56 | Yrjö Kukkapuro, karmstol, "416 A chair" "Junior", Haimi, Finland, 1975. Proveniens Yrjö Kukkapuro, även signerad av honom. | 7 000 SEK |
57 | Ilkka Suppanen, "Game Shelf", Snowcrash, 1999. Proveniens Yrjö Kukkapuro. | 11 000 SEK |
58 | Olle Andersson, ljusstake, "En lumen", 2+Design, Värnamo 1991. | 3 000 SEK |
58A | Karin Björquist, servis, "Nobel", 48 delar, Rörstrand, efter 1991. | 32 000 SEK |
59 | Gunnar Cyrén, glasservis, 46 delar, "Kolonn", Orrefors, efter 1964. | 13 000 SEK |
60 | Mats Theselius, fåtölj, "Star", ed. 98/360, Källemo, efter 2009. | 38 000 SEK |
61 | ljuskrona för 16 ljus, Boda glasbruk och smide. | Återrop |
62 | Erik Höglund, skulptur, studio Strömbergshyttan 1988, unik. | 9 000 SEK |
63 | Erik Höglund, skulptur, signerad och daterad 1988. | 9 000 SEK |
64 | Verner Panton, takarmatur, "Flower Pot", Louis Poulsen, Danmark, 1970-tal. | 17 000 SEK |
65 | Verner Panton, matta, "Wave", maskingjord rya, diameter ca 243 cm, Unika Vaev, Danmark. | 17 000 SEK |
66 | Arne Jacobsen, matgrupp, "Prepop", Asko, Finland, 1969. | 13 000 SEK |
67 | Eero Saarinen, matbord, "Tulip", Knoll International, 2000-tal. | 80 000 SEK |
68 | Poul Kjaerholm, stolar, sex stycken, "PK-9", Fritz Hansen, Danmark, 2006. | 80 000 SEK |
69 | Jørgen Høvelskov, fåtölj, "Harpan", Danmark, efter 1963. | 16 000 SEK |
70 | Marc Newson, cykel "MN", Biomega, Danmark, efter 1998. | 7 500 SEK |
71 | Peter Qvist Lorentsen, fåtölj, "Peak", egen studio, Danmark, 2000-tal. | 30 000 SEK |
72 | Robert Mallet-Stevens, stolar åtta stycken, modell "222", edition Andrée Putman, Ecart Paris, 1980-tal. | 16 000 SEK |
73 | Poul Kjaerholm, "Pk-80", dagbädd, Fritz Hansen, Danmark, 2019. | 70 000 SEK |
74 | Paolo Pallucco, fåtöljer, ett par, Gambe-Pallucco, Italien, 1980-tal. | 26 000 SEK |
75 | Rodolfo Dordoni, vas, "Manto", Venini, Murano, Italien, 2001. | Återrop |
76 | Olle Bærtling, matta, "Erey", handtuftad, ca 201 x 101 cm, Baertling/Asplund. | 13 000 SEK |
77 | Miroslav Navratil, fåtöljer, ett par, Tjeckoslovakien, Cesky Nabytek, efter 1959. | 12 000 SEK |
78 | Michel Ducaroy, soffa, fåtölj och fotpall, "Togo", Ligne Roset, 2000-tal. | 40 000 SEK |
79 | Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 75/360, Källemo, efter 1999. | 75 000 SEK |
80 | Mats Theselius, fåtölj, "el Rey", ed. 35/360, Källemo, efter 1999. | 80 000 SEK |
81 | Meret Oppenheim, bord "Traccia table", Simon Gavina Edition. | 26 000 SEK |
82 | Javier Mariscal, barpallar, tre stycken, "Duplex", BD Barcelona, 1980-tal. | 8 000 SEK |
83 | Jakob Timpe, golvlampa, "Camp", Marset Iluminación, Spanien, efter 2004. | 6 000 SEK |
84 | Hilma af Klint, matta, "Group V, no 2, Series WUS, Seven Pointed Star", numrerad 11/30, handtuftad, ca 195 x 160 cm. | 22 000 SEK |
85 | Vladimir Kagan, "Omnibus 1", modulsoffa i 5 delar, Vladimir Kagan Designs INC, USA, 1970-tal. | 90 000 SEK |
86 | Charles & Ray Eames, hyllsystem, "ESU-Eames Storage Unit", Vitra, 2015. | 16 000 SEK |
87 | Charles & Ray Eames, fåtölj, "Lounge chair", Vitra, 2000-tal. | 34 000 SEK |
88 | Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. 33/199, Källemo, efter 2015. | 60 000 SEK |
89 | Mats Theselius, fåtölj "Inox", ed. 160/199, Källemo, efter 2015. | Återrop |
90 | Thomas Sandell, "Bröllopsskåp", ed. 188/200, Asplund, Stockholm efter 1990. | 4 500 SEK |
90A | Eero Aarnio, "Åskbollen", Asko Internationall, 1960-70-tal. | 42 000 SEK |
90B | Ernst Billgren, skulptur "Winter Coffie large", Berengo studio, Italien, ed. 3/6. | Återrop |
91 | Fredrik Wretman, bord, del av installationen "And so it goes", ed. 14, Källemo, efter 1992. | 65 000 SEK |
92 | Fredrik Wretman, karmstol, del av installationen "And so it goes", ed. 14, Källemo, efter 1992. | 75 000 SEK |
93 | Sigurdur Gustafsson, fåtölj / skulptur, "Wind", ed. 25/33, Källemo, Värnamo, efter 2003. | 24 000 SEK |
94 | FOLKFORM, "Candle Collage", ljusstake, ed. 20/25, Studio Folkform, 2010. | 8 500 SEK |
95 | Fredrik Nielsen, skulptur/ vas, "Purple Pitcher" The Glass Factory, Boda, 2009. | 26 000 SEK |