"Game Shelf", Snowcrash, 1999. Proveniens Yrjö Kukkapuro.
Aluminium, höjd 36 cm, längd 148 cm, djup 35 cm.
Slitage.
Från Ilkka Suppanens privata samling.
Senare i Yrjö Kukkapuros privata samling.
Visades på Design Week Milano 1999 samt utställningen 'Snowcrash', Nationalmuseum, 2021-2022.
Kjellin, Gustaf, Snowcrash 1997-2003, Arvinius + Orfeus, Stockholm, 2021.
Hyllan visades i Milano samma år som Snowcrash officiellt lanserades som ett företag 1999, ägt av Proventus Design i Sverige. Hyllan tillverkades i 4 exemplar.
Hyllan är typisk för tiden vid millennieskiftet då man, och i synnerhet formgivarna i Snowcrash, tänkte sig ett mer horisontellt liv i hemmet, mer avslappnat för en ny generation.