Nr. | Föremål | Klubbat pris |
798 | Relief, trä. Kina, Qingdynastin, 1700-tal. | 32 000 SEK |
799 | Skål, stengods, tenmoku. Songdynastin (960-1279). | 15 000 SEK |
800 | Skål, keramik. Song/Yuandynastin. | 11 000 SEK |
801 | Guanyin, blanc de chine. Qingdynastin, 1700-tal. | 18 000 SEK |
802 | Penselställ, porslin. Qingdynastin, med Yongzhengs märke. | 55 000 SEK |
803 | Vas, mjuktporslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 500 SEK |
804 | Ask med lock, porslin. Qingdynastin med Kangxis sex karaktärers märke. | 20 000 SEK |
805 | Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal. | 17 000 SEK |
806 | Bricka, trä med pärlemorinläggning. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
807 | Vas, lack. Qingdynastin, 1800-tal. | 46 000 SEK |
808 | Bordskärm i rött lack i skulpterat träställ av hardwood, 1800-/1900-tal. | 12 000 SEK |
809 | Ask med lock, tre stycken, lack. Sen Qingdynasti. | 5 000 SEK |
810 | Ask, rakspegel, samt ämne till sigillstamp. Late Qingdynasti. | 8 000 SEK |
811 | Bältesspännen, två stycken, nefrit. Qingdynastin. | 4 500 SEK |
812 | Skulptur, soapstone. Qingdynastin, 1800-tal. | 4 000 SEK |
813 | Tedosa, försilvrad koppar samt vas förgylld koppar, oidentifierade mästare, 1800-tal. | Återrop |
814 | Ask utan lock, porslin. Ming dynastin, med Wanlis märke och period (1572-1620). | 90 000 SEK |
815 | Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 60 000 SEK |
816 | Urna, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 125 000 SEK |
817 | Urna, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 16 000 SEK |
818 | Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 500 SEK |
819 | Urna, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 14 000 SEK |
820 | Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 110 000 SEK |
821 | Trumpetvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
822 | Miniatyrvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal. | 5 500 SEK |
823 | Skål, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35), Chenghuas sex karaktärers märke. | 6 500 SEK |
824 | Vas med lock, porslin. Kina, Qingdynastin, 1700-tal. | 9 000 SEK |
825 | Elefant/rökelsehållare, porslin. Qingdynastin. | 14 000 SEK |
826 | Fat, porslin. Kina, sen Qingdynasti. | 1 600 SEK |
827 | Skål, keramik, chünglasyr. Songdynastin (960-1279). | 85 000 SEK |
828 | Urna, porslin, Transition, wucai, 1600-tal. | 26 000 SEK |
829 | Vas, porslin. Transition, 1600-tal. | 24 000 SEK |
830 | Vas, porslin. Kina, Transition, 1600-tal. | 120 000 SEK |
831 | Kopp samt skålfat, blanc de chine. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 000 SEK |
832 | Penselbad/Rökelskar, blanc de chine. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 8 500 SEK |
833 | Skålar, två stycken, porslin. Qingdynastin. | 34 000 SEK |
834 | Fohundar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 10 000 SEK |
835 | Kopphållare, porslin. Qingdynastin, med Kangxis märke och period (1662-1722). | 140 000 SEK |
836 | Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxis märke och period (1664-1722). | 28 000 SEK |
837 | Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 26 000 SEK |
838 | Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 75 000 SEK |
839 | Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 32 000 SEK |
840 | Figurin, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
841 | Penselbad, två stycken, porslin. Qingdynastin, 1700-/1800-tal. | 240 000 SEK |
842 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 34 000 SEK |
843 | Rökelsekar, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 95 000 SEK |
844 | Skål, porslin. Kina, Qingdynastin, med Qianlongs sigillmärke. | 16 000 SEK |
845 | Urnor med lock, ett par, keramik. Japan, Edo perioden (1603-1868). | Återrop |
846 | Vas, stengods. Kina, Qingdynastin, möjligen 1700-tal. | 16 000 SEK |
847 | Vas, porslin. Kina, Qingdynastin med Yongzheng-sigillmärke. | 34 000 SEK |
848 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 500 SEK |
849 | Lock, biskviporslin. Qingdynastin 17/1800-tal. | Återrop |
850 | Urna med lock, porslin. Qing dynastin med Qianlongs märke och period (1736-95). | 230 000 SEK |
851 | Meipingvas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | 14 000 SEK |
852 | Vas, porslin, Kina, Qingdynastin. | 65 000 SEK |
853 | Penselställ, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 85 000 SEK |
854 | Penselbad, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med sigillmärke i rött. | 16 000 SEK |
855 | Skålar med lock, ett par, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 70 000 SEK |
856 | Koppar, ett par, porslin. Qingdynstin, sent 1800-tal. | 75 000 SEK |
857 | Vas, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | 6 500 SEK |
858 | Skedar, ett par, porslin. Qingdynastin, sekelskifte 1900. | 115 000 SEK |
859 | Fat, porslin. Kina, Qingdynastin, med Jiaqings märke. | 85 000 SEK |
860 | Fat, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | 185 000 SEK |
861 | Hårprydnader, åtta stycken, metall, lack, siden och sten, Kina och Japan, Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal. | Återrop |
862 | Hårprydnader, fyra stycken. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | 34 000 SEK |
863 | Mandarinhatt med hattknapp, Kina, sen Qingdynasti. | 2 600 SEK |
864 | Matta, antik Beijing, Mått circa 376 x 297 cm. | Återrop |
865 | Tronstolsmatta, Peking, Kina, 1800-tal, Qingdynastin. | 3 500 SEK |
866 | Kjol, broderat siden. Kina, Qing dynastin. | 9 000 SEK |
867 | Rock, broderat siden. Kina, Sen Qingdynasti. | 22 000 SEK |
868 | Rock, broderat siden. Kina, tidigt 1900-tal. | 90 000 SEK |
869 | Stolsöverdrag/panel, broderat siden. Kina, sen Qingdynasti. | 3 000 SEK |
870 | Altartäcke, broderat siden. Kina, Qingdynastin. | 6 500 SEK |
871 | Broderat altartäcke, siden. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | 7 000 SEK |
872 | Träställ och trälock, hardwood. Qingdynastin. | 16 000 SEK |
873 | Skåp, hardwood. Qingdynastin 17/1800-tal. | 85 000 SEK |
874 | Skåp, två stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | 55 000 SEK |
875 | Vikskärm, sexdelad, porslin och hardwood. Qingdynastin, 1800-tal. | 110 000 SEK |
876 | Paneler, fyra stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin (1664-1912). | 4 500 SEK |
877 | Paneler, tre stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin. | 3 000 SEK |
878 | Paneler, tre stycken, hardwood, Qingdynastin. | 2 600 SEK |
879 | Panel, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
880 | Paneler, sex stycken, hardwood. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | 10 000 SEK |
881 | Ställ, hardwood. Qingdynastin, 1800-tal. | 95 000 SEK |
882 | Altarbord, lack, sen Qingdynasti. | 9 500 SEK |
883 | Rituella horn, ett par, mässing och koppar. Tibet, 1800-tal. | 24 000 SEK |
884 | Skulptur, brons. Kina, Qingdynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
885 | Vaser, två stycken, pekingglas. Kina, Qingdynastin. | 3 200 SEK |
886 | Snusflaskor, tre stycken, glas. Qingdynastin. | 4 000 SEK |
887 | Album med akvareller av olika konstnärer, Japan, sen Meiji/tidig Taisho period. | 7 500 SEK |
888 | Rullmålning, okänd konstnär, akvarell och tusch på siden, sen Qing dynasti. | Återrop |
889 | Målning, färg och tusch på siden lagt på papper. Qing dynasty, 1800-tal, efter Yun Bing. | 5 000 SEK |
890 | Rullmålningar, två stycken, tusch och färg på papper, Japan, tidigt 1900-tal. Samarbete mellan två konstnärer. | 7 000 SEK |
891 | Vikskärm, sexdelad, Japan, tidigt 1900-tal. | Återrop |
892 | Stigbyglar, ett par, lack och metall. Japan, Meiji perioden (1868-1912). | 9 500 SEK |
893 | Penselställ, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | 2 800 SEK |
894 | Ytterfoder, brons. Japan, Edo perioden (1868-1912). | 6 500 SEK |
895 | Silverdosa och miniatyr träd i metall, Japan, Meiji perioden (1868-1912). | 5 000 SEK |
896 | Dosor, två stycken, silver, Japan, Meiji perioden (1868-1912). | 6 500 SEK |
897 | Ask med lock, silver. Japan, tidigt 1900-tal. | Återrop |