Nr. | Föremål | Klubbat pris |
101 | Väggpendyl, av Olof Berg Stockholm, Rokoko. | Återrop |
102 | Golvur av Zacharias Besck (två urmakare,far och son, verksamma i Stockholm fram till 1727 ), Senbarock. | 19 000 SEK |
103 | Bordspendyl, av Nils Berg (verksam i Stockholm 1751-1794), Rokoko. | 44 000 SEK |
104 | Konsolur, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784), Rokoko. | 36 000 SEK |
105 | Bordspendyl, Frankrike 1700-talets mitt, märkt Julien Le Roy Hr du Roi A Paris (verksam till 1759), Louis XV. | 24 000 SEK |
106 | Bordsur, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI. | 12 000 SEK |
107 | Bordspendyl, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI. | 26 000 SEK |
108 | Bordspendyl, "Lamiral" , Frankrike 1800-talets början, Empire. | 16 000 SEK |
109 | Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 11 000 SEK |
110 | Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 16 000 SEK |
111 | Bordspendyl, 1800-talets början, Empire. | Återrop |
112 | Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 15 000 SEK |
113 | Bordsur, Frankrike 1800-talets början, märkt A.Lemoine à Paris (1812-1822), Empire. | 14 000 SEK |
114 | Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 11 000 SEK |
115 | Bordspendyl, av Ryberg Stockholm, Empire. | 10 000 SEK |
116 | Bordspendyl, "Le Nepveu a Paris" Frankrike 1800-talets början, Empire. | 44 000 SEK |
117 | Bordspendyl, Frankrike 1800-talets mitt. | 30 000 SEK |
118 | Kandelabrar, för två ljus, ett par, försilvrad mässing, argent haché, Rokoko. | 34 000 SEK |
119 | Appliquer, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 14 000 SEK |
120 | Bordslystrar, för tre ljus, ett par, 1700-talets senare del, Gustavianska. | 38 000 SEK |
121 | Kandelabrar, ett par för två ljus, Frankrike 1700-talets slut, Directoire. | 15 000 SEK |
122 | Kandelabrar, ett par, för sex ljus, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 34 000 SEK |
123 | Kandelabrar, för tre ljus, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 28 000 SEK |
124 | Kandelabrar, ett par, för fyra ljus, av Pierre Chibout, Paris (mästare 1806-1824), Empire. | 26 000 SEK |
125 | Ljusstakar, ett par, 1700- talets första hälft, Senbarock. | 11 000 SEK |
126 | Läsljusstake, för tre ljus, 1700-talets andra hälft, Gustaviansk. | 6 500 SEK |
127 | Ljusstakar, ett par, Jacob Sauer (III) 1784 (mästare 1763-1802/04), Gustavianska. | 32 000 SEK |
128 | Ljusstakar, ett par, tillskrivna Fredrik Ludvig Rung (1758-1837), Sengustavianska. | 55 000 SEK |
129 | Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 38 000 SEK |
130 | Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 32 000 SEK |
131 | Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 17 000 SEK |
132 | Ljusstakar, ett par, Louis Phillipe ca 1840. | 6 500 SEK |
133 | Bordsplateau, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 38 000 SEK |
134 | Bordslampa, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 26 000 SEK |
135 | Bordsuppsatser, ett par, i Pierre Philippe Thomires art, Paris, 1800-talets början, Empire. | 42 000 SEK |
136 | Dryckestunna, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 24 000 SEK |
137 | Bordssurtout, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 20 000 SEK |
138 | Johan Koch, resesolur, mässing 16-/1700-tal. | 30 000 SEK |
139 | Himmelskrön, tillskrivet Burchardt Prechts verkstad (verksam Stockholm 1674-1738), Barock. | 24 000 SEK |
140 | Stop, 1700-tal, Barock. | 18 000 SEK |
141 | Tekanna, av Pehr Johan Mattsson 1808 (verksam 1808-1838 Mariestad), Rokoko. | 8 000 SEK |
142 | Skrin, Tula Ryssland 1800-tal. | 20 000 SEK |
143 | Bestickurna, England cirka år 1800, George III. | 15 000 SEK |
144 | Aktiebrev, Ahlingsåhs Manufaktur Werk (Manufactur-Societet), No 285, 1728, | 48 000 SEK |
145 | Aktiebrev, svenska ostindiska kompaniet, fjärde oktrojen, 1780-tal, no 1436 för Martin Holterman. | 15 000 SEK |
146 | Hedersvärja förärad överste AF Påhlman 1790 av Gustav III. | 90 000 SEK |
147 | Svensk infanteriofficersvärja från omkring år 1800. | Återrop |
148 | Rapir, 1600-talets första hälft. | 50 000 SEK |
149 | Kolonner, ett par 1800-talets senare del. | 32 000 SEK |
150 | Urna, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk. | 80 000 SEK |
151 | Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 20 000 SEK |
152 | Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 24 000 SEK |
153 | Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 34 000 SEK |
154 | Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 24 000 SEK |
155 | Brevpress, Älvdalen, 1800-talets början, Empire. | 14 000 SEK |
156 | Ask med Lock, troligen Ryssland 1800-tal. | 15 000 SEK |
157 | Byst, Egypten, Mellersta Riket ca 1900 f. Kr. | 400 000 SEK |
158 | Byst, Egypten 1800-tal eller äldre. | 260 000 SEK |
160 | Sarkofagmask, Egypten ca 800-500 f. Kr. | 26 000 SEK |
161 | Del av kista, Egypten, Romersk period ca år 121-245 e Kr. | 120 000 SEK |
162 | Del av kista, Egypten, Romersk period ca år 126-251 e Kr. | 240 000 SEK |
163 | Del av kista, Egypten, Nya riket ca år 1213 -1040 f Kr. | Återrop |
164 | Ushabti, troligen Egypten, 26:e dynastin ca 650 f. Kr. | 24 000 SEK |
165 | Harpspelare, troligen Grekisk-Romersk tid. | 5 500 SEK |
166 | Isis med Horusbarnet, troligen Egypten Sentida 664-332 f. Kr . | 90 000 SEK |
167 | Ushabti, troligen Egypten, 18:e dynastin ca 1450 f. Kr. | 20 300 SEK |
168 | Amforas, två stycken, troligen romersk tid Medelhavskulturerna. | 20 000 SEK |
169 | Två collier och ett örhänge, troligen Grekisk - Romerska från första århundradena e.Kr. | 46 000 SEK |
170 | Urna på fot, Italien troligen 1600-tal. | 50 000 SEK |
171 | Urnor ett par, troligen Italien sent 1700-tal. | 42 000 SEK |
172 | Byst, Italien 1800-tal, kejsare Augustus (65 f.Kr - 14 e.Kr). | 30 000 SEK |
173 | Skulpturer av lejon, ett par, efter Antonio Canovas modell från påve Clement XIII gravmonument i St Peterskyrkan. | 105 000 SEK |
174 | Skulptur, Fortuna/Isis Italien 1800-tal. | 8 500 SEK |
175 | Obelisk, 1800-talets senare del. | 8 000 SEK |
176 | Skål, sarkofagform, 1800-talets senare del. | 8 000 SEK |
177 | Uppsatsskål, 1800-talets senare del, Empirestil. | 34 000 SEK |
178 | Trädgårdsurna, sekelskiftet 1900. | 18 000 SEK |
179 | Jöran Hieronymi Bernegau, bägare, silver, Norrköping (verksam 1648-1679). Barock. | 16 000 SEK |
180 | Heinrich Gottfried Anton Hammon, bägare, silver, Nürnberg (verksam 1682-1684/1723). Barock. | 4 000 SEK |
181 | Paulus Braunacker, kryddkar, förgyllt silver, Nürnberg, 1600-talets mitt. | 70 000 SEK |
182 | Magnus Myrman, presenterfat, silver, Norrköping (verksam 1706-1730). | 13 000 SEK |
183 | Dryckeskanna, silver, Köpenhamn 1696. Barock. | 40 000 SEK |
184 | Dryckeskanna, silver, sannolikt Danmark 1600-talets andra hälft, omstämplad av Jöns Holmberg, Ängelholm 1762. | 30 000 SEK |
185 | Nils Gram d ä, Kanna med silverlock, famille rose, Köpenhamn 1756. | 10 000 SEK |
186 | Jens Jacob Bechmann, stop med silverlock, porslin Royal Copenhagen, Skien 1780. | 3 500 SEK |
187 | Anders Höberg, dryckeskanna, silver, Göteborg 1693. Barock. | 38 000 SEK |
188 | Jeremias Britt, dryckeskanna, silver, Kalmar (verksam 1736-1742). Senbarock. | 60 000 SEK |
189 | Niclas Warneck, dryckeskanna, silver, Karlstad 1751. | 36 000 SEK |
190 | Johann Friedrich Beyer, dryckeskanna med mynt, silver, Schweidnitz (verksam 1736-1775). | 70 000 SEK |
191 | Myntbägare, silver, Frankfurt an der Oder, 1700-talets förra hälft, mästarstämpel möjligen ICST. | 22 000 SEK |
192 | Johann Leopold Käwerstein, delvis förgylld bägare med infällda mynt, Köningsberg 1754-1761. | 36 000 SEK |
193 | Mattias Möller, bägare, silver, Stockholm 1703. Karolinsk. | 8 500 SEK |
194 | Erik Löfman, bägare, silver, (verksam i Uppsala 1690-1718 (1729)). | 12 000 SEK |
195 | Kåsa, silver, möjligen Ferdinand Sehl d.ä. (1688-1731), Stockholm. Barock. | 6 000 SEK |
196 | Kåsa, silver, Sverige 1700-tal. | 4 800 SEK |
197 | Brännvinsskål, silver. Samuel Nordsten, Karlskrona, 1746. Barock. | 22 000 SEK |
198 | Johan Caspar Sauer, bägare, silver, Stockholm 1715. Karolinsk. | Återrop |
199 | Jacob Brunck, bägare, silver, Stockholm 1720. | 8 500 SEK |
200 | Carl Beck, bägare, silver, (verksam 1717-1736), Stockholm 1732. | 9 000 SEK |
201 | Gustaf Stafhell d ä, bägare, silver, Stockholm 1742. | 22 000 SEK |