Förgylld brons. Motiv med allegori över astronomi, Aurora lyfter den stjärnbeströdda nattmantel av jorden och släpper fram solens strålar. Under jordklotet blåser morgonvindarna in. Urtavlan märkt "LE NEPVEU A PARIS" (flera urmakare med detta namn i Paris vid 1700-talets slut). Höjd 51, bredd 40 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Die Französische bronzeuhr, Elke Niehüser, München 1997. Sidan 233, bild 730.