Nr. | Föremål | Klubbat pris |
102 | Väggpendyl, av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-1784), Rokoko. | 26 000 SEK |
103 | Väggpendyl, av Ferdinand Berthoud (1727–1807), Frankrike 1700-talets mitt, Louis XV. | 85 000 SEK |
104 | Miniatyrväggpendyl, av Petter Ramstedt (verksam i Stockholm ca 1782-1801), Rokoko. | 19 000 SEK |
105 | Väggpendyl, av Olof Ljungdahl, (verksam i Stockholm 1775-1780), Gustaviansk. | 16 000 SEK |
106 | Bordspendyl, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI. | 15 000 SEK |
107 | Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | Återrop |
108 | Bordspendyl, Frankrike ca år 1800, Directoire. | 42 000 SEK |
109 | Bordspendyl, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1800-1829), Empire. | 110 000 SEK |
110 | Bordspendyl, "Rieussec A PARIS" , Frankrike 1800-talets början, Empire. | 17 000 SEK |
111 | Kandelabrar, ett par, för fyra ljus, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI. | 30 000 SEK |
112 | Kandelabrar, ett par, för fem ljus, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 34 000 SEK |
113 | Kandelabrar för tre ljus, ett par, tillskrivna Fredrik Ludvig Rung (1758-1837), Sengustavianska. | 50 000 SEK |
114 | Kandelabrar ett par, för två ljus, 1800-talets början, Empire. | 40 000 SEK |
115 | Ljusstakar, ett par, Frankrike 1700-tal, Louis XV. | 17 000 SEK |
116 | Ljusstakar, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 30 000 SEK |
117 | Casoletter, för ett ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 28 000 SEK |
117A | Bordsuppsatser tre delar, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 32 000 SEK |
118 | Ljusstakar, ett par, Älvdalen, 1800-tal, Sengustavianska. | 46 000 SEK |
119 | Bordslyster, för tre ljus, 1700-talets slut, Sengustaviansk. | 12 000 SEK |
120 | Eldhundar, ett par, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI. | 65 000 SEK |
121 | Urnor, ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustavianska. | 270 000 SEK |
122 | Saltkar, ett par. Älvdalen, omkring år 1800, Sengustavianska. | 6 000 SEK |
123 | Urnor, ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 22 000 SEK |
124 | Skulptur, Nordeuropa sent 1400-tal samt runt år 1600. | 20 000 SEK |
125 | Dryckeskastell, Sverige 1700-talets första del, Barock. | Återrop |
126 | Skrin, Europa 1700-talets första del, Barock. | 130 000 SEK |
127 | Tärningsbägare, ett par, 1800-tal, Barockstil. | 2 000 SEK |
128 | Himmelsglob för bord, Newton & son London 1860. | 9 000 SEK |
129 | Skulptur, efter Arnolfo di Cambio (1245-1302), Grand Tour, sent 1800-tal. | 18 000 SEK |
130 | Skulptur, Italien 1800-tal. | Återrop |
131 | Ramar, ett par, i Pehr Ljung (1743-1819) och Ernst Philip Thomans (1760-1833) art, omkring år 1800. Sengustavianska. | 24 000 SEK |
132 | Medaljong, kejsare Alexander I av Ryssland, omkring 1814, Empire. | 16 000 SEK |
133 | Bricka, 1800-talets mitt. | 8 500 SEK |
134 | Mugg med lock, glas imiterande agat och lock av silver, ostämplad, Nordeuropa omkring 1600. | 85 000 SEK |
135 | Per Eriksson, bägare på kulfötter, silver, (verksam i Jönköping 1656-1661-). Barock. | 14 000 SEK |
136 | Hans Richter, dryckeskanna, silver, Stockholm (1661-1695 (1711-), före 1689. Barock. | 85 000 SEK |
137 | Christoffer I. Mansfeld, presenterfat, silver, Reval (verksam 1682-1710). | 65 000 SEK |
138 | Bägare med lock, icke identifierad dubbelslagen mästarstämpel, möjligen Baltikum, 1600-tal. | 60 000 SEK |
139 | Johann I Drentwett, lockbägare, silver, Augsburg 1695-1700. Barock. | 34 000 SEK |
140 | Dryckeskanna, sannolikt av Abraham Wilde (verksam i Königsberg 1676-?). | 65 000 SEK |
141 | Dryckeskanna, silver, ostämplad, sannolikt Riga 1600-talets andra hälft. | 65 000 SEK |
142 | Joh. Paul Schmidt, bägare, Leipzig (verksam 1683-1703). | 7 500 SEK |
143 | Nathanael Schlaubitz, bägare, ett par, silver, Danzig (Gdansk), (verksam 1690-1726). Barock. | 80 000 SEK |
144 | Dryckeskanna, dubbelslagen mästarstämpel, möjligen för Carl Arfwedson Åhl (verksam i Nyen 1687-1698). Barock. | 32 000 SEK |
145 | Bägare, silver, dubbelslagen mästarstämpel sannolikt Jacob Fleichman (verksam i Arensburg 1675-1698). | 16 000 SEK |
146 | Johann Georg Eben, dryckeskanna, Riga (verksam 1703-1710 (1713)). Barock. | 115 000 SEK |
147 | Kanna med lock, famille rose, med silvermontering av Nils Gram d ä, Köpenhamn 1756. | Återrop |
148 | Johan Ståhle, miniatyrdryckeskanna, silver, (verksam i Stockholm 1677-1687 (1694)). Barock. | 20 000 SEK |
149 | Miniatyrdryckeskanna, dubbelslagen mästarstämpel, möjligen för Johan Wefwer (verksam i Linköping 1672-1705). Senbarock. | 17 000 SEK |
150 | Magnus Myrman, miniatyrdryckeskanna, silver, Norrköping (verksam 1706-1730). Senbarock. | 20 000 SEK |
151 | Thomas Beckman d y, miniatyrdryckeskanna, silver, Örebro (verksam 1727-1759 (1772)). Senbarock. | 16 000 SEK |
152 | Petter Lund, måttkanna, silver, Nyköping 1727. Fredrik I:s tid. | 45 000 SEK |
153 | Peter Pemmer, kåsa, silver, Sala (verksam 1716-1725). | 12 000 SEK |
154 | Petter Lund, brännvinsskål, silver, Nyköping 1703. Barock. | 110 000 SEK |
155 | Petter Ersson Lund, bägare, Stockholm 1713. Karolinsk. | 15 000 SEK |
156 | Johan Lund, bägare, Stockholm 1716. Karolinsk. | 15 000 SEK |
157 | Petter Wirgman, bägare, silver, (verksam i Göteborg 1733-1739). | 19 000 SEK |
158 | Gustaf Stafhell d ä, bägare, silver, Stockholm 1742. | 26 000 SEK |
159 | Kilian Kelson, bägare, silver, Stockholm 1750. Rokoko. | 22 000 SEK |
160 | Laurens Stabeus, Samiska skrammelbägare, ett par snarlika, Stockholm 1751. | Återrop |
161 | Hans Jörgen Blytt, bägare med ringhängen, silver, Bergen 1835. | Återrop |
162 | Bengt Collin, bägare, silver, Uppsala 1752. | Återrop |
163 | Wilhelm Christian Hillebrandt, bägare med lock, silver, Reval (verksam 1758-1780). | 48 000 SEK |
164 | Christian Mathias Möring, bägare, silver, Reval (verksam 1742-1787). | 60 000 SEK |
165 | Johann Diedrich Rehwald, tekanna, silver, Riga 1764-1768. Rokoko. | 70 000 SEK |
166 | Henrik Wittkopf d ä, mockakanna/mjölkkanna, silver, Stockholm 1752. Rokoko. | Återrop |
167 | Johan Petterson, tekanna, silver, Söderhamn 1759. Rokoko. | 38 000 SEK |
168 | Jonas Thomasson Ronander, tekanna, silver, Stockholm 1756. Rokoko. | Återrop |
169 | Petter Lund, kaffekanna, silver, Stockholm 1761. Rokoko. | Återrop |
170 | Carl Klingwall, kaffekanna, silver, Västerås 1781. Gustaviansk. | 12 000 SEK |
171 | Pehr Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1792. Gustaviansk. | 15 000 SEK |
172 | Isak Sauer, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1765. Rokoko. | Återrop |
173 | Lars Boye, mjölkkanna, silver, Stockholm 1774. Rokoko. | 26 000 SEK |
174 | Petter Eneroth, grädd-/såskanna, silver, Stockholm 1786. Gustaviansk. | Återrop |
175 | Johan Schröder, gräddkanna, silver, Landskrona 1796. Gustaviansk. | Återrop |
176 | Friedrich Bernhard Alberts, sockerskrin, silver, Riga 1763-1778. | 15 000 SEK |
177 | Lars Boye, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1776. Gustaviansk. | Återrop |
178 | Simson Ryberg, konfektskål, silver, Stockholm 1781. Rokoko. | 26 000 SEK |
179 | Johan Malmstedt, sockerskålar med lock, ett par, silver, Göteborg 1786. Gustavianska. | 26 000 SEK |
180 | Anders Schotte, sockerskrin, silver, Uddevalla 1787. Rokoko. | 20 000 SEK |
181 | Pehr eller Adolf Zethelius, sockerskrin, silver, Stockholm 1810. Empire. | 19 000 SEK |
182 | Adolf Zethelius, sockerskålar med lock, ett par snarlika, Stockholm 1817 och 1818. Empire. | 12 000 SEK |
183 | Ljusstakar, 4 st, silver, icke identifierad mästarstämpel ZP, Venedig 1600-/1700-tal. Barock. | Återrop |
184 | Arvid Floberg, ljusstakar, 4 st, lika, silver, Stockholm 1768 och 1779. Rokoko. | 370 000 SEK |
185 | Claude-Antoine Charvet, ljusstakar, ett par, silver, Paris (verksam 1757-1782). Louis XV. | 24 000 SEK |
186 | Ljusstakar, ett par, silver, Marsielle 1765. Louis XV. | 20 000 SEK |
187 | J.Hoyland & Co., ljusstakar, 4 st, silver, Sheffield 1773. | 60 000 SEK |
188 | Johan Steinfort, ljusstakar, s k spelstakar, ett par, silver, Stockholm 1773. Gustavianska. | 20 000 SEK |
189 | Isak Trybom, Stockholm 1775 och Carl Gideon Renander, Stockholm 1786, ljusstakar, ett par snarlika. | 75 000 SEK |
190 | Pehr Zethelius, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1775. Rokoko. | Återrop |
191 | Johan Henrik Schvart, ljusstakar, s k resestakar, ett par, silver, Karlskrona 1789. Gustavianska. | 18 000 SEK |
192 | Anders Isleben, kandelabrar för tre ljus, ett par, silver, Norrköping 1793. Gustavianska. | 90 000 SEK |
193 | Johan Ekholm, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1796. Gustavianska. | 90 000 SEK |
194 | Gustaf Möllenborg-Féron, kandelabrar för fem ljus, ett par, silver, Stockholm 1858. Nyrokoko. | 44 000 SEK |
195 | Nils Dahl, fat, ett par, silver, Linköping 1770. Rokoko. | 50 000 SEK |
196 | Pehr Zethelius, kanna med tvättfat, Stockholm 1796 och 1804. Sengustaviansk. | Återrop |
197 | Mathias Grahl, kryddbössa, silver, Göteborg 1760. Rokoko. | 6 000 SEK |
198 | Lornez Vick (verksam i Ulricehamn 1766-1808), ättiksflaska med blått glas, silverpropp och fot. Rokoko. | 12 000 SEK |
199 | Arvid Floberg, såsterriner med lock och fat, ett par, silver, Stockholm 1780. Gustavianska. | 125 000 SEK |
200 | Saltkar, 4 st, silver med blått glas, av GA Jacob Paris 1778. | 20 000 SEK |