Förgylld brons . Motiv med Ceres och skördetema. Emaljerad urtavla märkt "Rieussec Jne, A PARIS" (far och son R. verksamma i Paris under 1800-talets första hälft). Höjd 42, längd 35 cm. Pendel och nyckel medföljer. Nyckel finns.