Delvis förgylld. Konande, på gjuten fot med bladdekor. Vågband och graverade rocailler och blommor mot mattpunsad fond. På livet namngravyr. I botten infälld minnesmedalj för Fredrik I, daterad 1748. Höjd 21,5 cm, vikt 594 gram.