Nr. | Föremål | Klubbat pris |
988 | Saltkar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 3 500 SEK |
989 | Skålar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-talets mitt. | 12 000 SEK |
990 | Servisdelar, 17 delar, vapenporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 11 000 SEK |
991 | Karott med lock, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
992 | Tekanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 4 000 SEK |
993 | Bålar med fat, ett par , kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 15 000 SEK |
994 | Fat, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal. | 4 200 SEK |
995 | Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal. | Återrop |
996 | Handfat, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal. | 8 000 SEK |
997 | Bläckställ med insats och lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 11 000 SEK |
998 | Praktvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 185 000 SEK |
999 | Fat, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 15 500 SEK |
1000 | YTTERFODER, porslin. Kina, omkring 1900. | 10 000 SEK |
1001 | Ytterfoder/Scrollställ, porslin. Sen Qing/tidigt 1900-tal. | 8 000 SEK |
1002 | Skål, porslin. Qingdynastin, Guangxus märke. | 60 000 SEK |
1003 | Skål, porslin. Qingdynastin, med Daoguangs märke. | 60 000 SEK |
1004 | Fat, ett par, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900, med Guangxus märke och period. | 135 000 SEK |
1005 | Plakett, porslin. Kina, Sen Qingdynasti. | 8 500 SEK |
1006 | Fat, porslin. Kina, troligen Republik. | 9 500 SEK |
1008 | Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med märke. | 50 000 SEK |
1009 | Fat, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 11 000 SEK |
1010 | Ytterfoder med fat, ett par, porslin. Troligen Republik, Kina, 1900-tal. | 65 000 SEK |
1011 | VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 13 000 SEK |
1012 | Ytterfoder, ett par, porslin och brons. Sen Qingdynasti. | 48 000 SEK |
1013 | Fohundar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 15 000 SEK |
1014 | Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1015 | Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 13 000 SEK |
1016 | Kruka med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 9 000 SEK |
1017 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 18 000 SEK |
1018 | KRUKA, porslin. Mingdynastin (1368-1664). | 46 000 SEK |
1019 | Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 60 000 SEK |
1020 | Kruka med lock, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 4 000 SEK |
1021 | Vinkanna, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620). | 16 000 SEK |
1022 | Vinkanna med lock, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | 32 000 SEK |
1023 | Fat, två stycken, porslin. Transition, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal. | 5 500 SEK |
1024 | Fat, ett par, porslin. Transition, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal. | 16 000 SEK |
1025 | Skålfat, ett par, porslin. Transition, Tianqi/Chongzhen, 1600-tal. | 40 000 SEK |
1026 | Urna, porslin. Transition, 1600-tal. | 30 000 SEK |
1027 | FAT, porslin. Transition, 1600-tal. | 90 000 SEK |
1028 | Skålar, ett par, porslin. Transition, 1600-tal. | 16 000 SEK |
1029 | URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 50 000 SEK |
1030 | Kruka med lock, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 24 000 SEK |
1031 | Kruka, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | Återrop |
1032 | Vas med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
1033 | Fat, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke (1662-1722). | 75 000 SEK |
1034 | Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 000 SEK |
1035 | Kopp, porslin. Kina, med Qianlongs märke. | 14 000 SEK |
1036 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 8 000 SEK |
1037 | Tallrikar, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
1038 | Vas, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 7 500 SEK |
1039 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35). | 5 500 SEK |
1040 | Saltkar med insats, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 3 000 SEK |
1041 | Saladierer, ett par, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 19 000 SEK |
1042 | Tallrikar, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 500 SEK |
1043 | Fat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 500 SEK |
1044 | Golvurnor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 65 000 SEK |
1045 | YTTERFODER, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 250 000 SEK |
1046 | Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 8 500 SEK |
1047 | Ytterfoder, porslin.Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
1048 | Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 13 000 SEK |
1049 | Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 34 000 SEK |
1050 | Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal. | 7 500 SEK |
1051 | Vas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal. | 24 000 SEK |
1052 | Skål med lock, porslin. Kina, troligen Republik men Guangxus märke. | 17 000 SEK |
1053 | Koppar, två stycken, keramik. Korea, Koryo, 1100/1200-tal. | 14 000 SEK |
1054 | FAT, porslin. Arita, Japan, Edo perioden. | Återrop |
1055 | Rökelsekar med lock, brons. Japan, Meiji (1868-1912). | 4 500 SEK |
1056 | Rullmålning, färg och tusch. Japan, 1900-tal. Signerad Kawabata Gyokushō (川端 玉章 1842-1913). | Återrop |
1057 | Vikskärm, sex delar. Japan, Edo. Signerad. | Återrop |