Nr. | Föremål | |
101 | Carl-Harry Stålhane, bordslampfot, Rörstrand, 1940-50-tal. | 12 000 SEK |
102 | Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand, 1900-talets mitt. | 13 000 SEK |
103 | Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand, 1950-tal. | 10 000 SEK |
104 | Carl-Harry Stålhane, vas, stengods, Rörstrand 1960, unik. | 13 000 SEK |
105 | Åke Holm, skulptur, man till häst, Höganäs 1950-tal. | 18 000 SEK |
106 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, troligen 1960-tal. | 8 500 SEK |
107 | Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Sverige, sannolikt 1960-tal. | 13 000 SEK |
108 | väggrelief, daterad 1956. | Återrop |
109 | Helga Henschen, skulptur, 1900-talets mitt. | 8 000 SEK |
110 | Inger Persson, bords- / golvlampor, ett par, snarlika, Rörstrand 1960-tal. | 12 000 SEK |
111 | Signe Persson-Melin, jardinière, gallerskål, egen verkstad, Malmö, sannolikt 1990-tal. | 28 000 SEK |
112 | Hans Hedberg, monumental skulptur, apelsin, Biot, Frankrike. | 350 000 SEK |
113 | Hans Hedberg, vas, Biot, Frankrike. | 28 000 SEK |
114 | Hans Hedberg, burkar, 3 st, Biot, Frankrike. | 36 000 SEK |
115 | Hans Hedberg, vas, Biot, Frankrike. | 28 000 SEK |
116 | Hans Hedberg, skulptur, stort äpple, Biot, Frankrike. | 320 000 SEK |
117 | Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike. | 65 000 SEK |
118 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike. | 24 000 SEK |
119 | Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike. | 48 000 SEK |
120 | Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike. | 26 000 SEK |
121 | Hans Hedberg, skulpturer, 5 st ägg, Biot, Frankrike. | 36 000 SEK |
122 | Eva Hild, skulptur, "Skärva", Sparsör 2006. | 105 000 SEK |
123 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1943. | 20 500 SEK |
124 | Birger Kaipiainen, väggrelief, Arabia, 1940-tal. | 24 000 SEK |
125 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 30 000 SEK |
126 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 32 000 SEK |
127 | Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland. | 19 000 SEK |
128 | Kyllikki Salmenhaara, skål, Arabia, Finland 1950-tal. | 11 000 SEK |
129 | Rut Bryk, väggrelief, Arabia, Finland ca 1950. | 70 000 SEK |
130 | Rut Bryk, väggrelief, Arabia, Finland 1970-tal. | 95 000 SEK |
131 | Dorrit von Fieandt, fat, Arabia, Finland. | 9 500 SEK |
132 | Daisy Makeig Jones, skål "Fairyland lustre", "z4968", Wedgwood, England 1920-30-tal. | 12 000 SEK |
133 | Axel Salto, skålfat "räfflad stil", Danmark 1933. | 42 000 SEK |
134 | Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1954. | 44 000 SEK |
135 | Axel Salto, vas, modell 20818, Royal Copenhagen, Danmark ca 1946. | 185 000 SEK |
136 | Axel Salto, skål, "räfflad stil", Royal Copenhagen, Danmark, modell 20726. | 18 000 SEK |
137 | Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark ca 1957-60. | 80 000 SEK |
138 | Shoji Hamada, fat, Japan, 1950-60-tal, i signerat träetui. | 38 000 SEK |
139 | Pablo Picasso, fat "Visage de femme", Madoura Vallauris, Frankrike, efter 1953, A.R 220. | 165 000 SEK |
140 | Pablo Picasso, kanna, 'Têtes', Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1956, A.R 368. | 50 000 SEK |
141 | Pablo Picasso, skål, "Oursin", Madoura Vallauris, Frankrike efter 1955. A.R 268. | 36 000 SEK |
142 | Pablo Picasso, fat, "Motif Spiralé", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1957. A.R 404. | 48 000 SEK |
143 | Pablo Picasso, fat, "Visage de femme", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955. A.R 286. | 85 000 SEK |
144 | Pablo Picasso, kanna, "Sujet Poisson", Madoura, Vallauris Frankrike. A.R 139. | 105 000 SEK |
145 | Pablo Picasso, fat "Scène de tauromachie", Madoura, Vallauris Frankrike efter 1957. A.R 393. 193/500. | 30 000 SEK |
146 | Georg Jensen, skrin, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver designnr 317. | 36 000 SEK |
147 | Harald Nielsen, flaskhållare till champagneflaska, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32, sterling silver, design nr 467B. | |
148 | Georg Jensen, mocca-servis, 3 delar "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1933-44, sterling. | 24 000 SEK |
149 | Georg Jensen, kandelabrar, ett par för sex ljus, Köpenhamn 1920, designnr 38. | 370 000 SEK |
150 | Georg Jensen, skål, Köpenhamn 1925-32, sterling silver, designnr 242. | 18 000 SEK |
151 | Georg Jensen, ljusstakar, ett par, Köpenhamn 1945-77, sterling, design nr 263B. | 65 000 SEK |
152 | Georg Jensen, vinglas, ett par, Köpenhamn 1988 & 1996, sterling silver, designnr 263. | 30 000 SEK |
153 | Georg Jensen, ett par ljusstakar, Köpenhamn 1996, sterling silver, designnr 263B. | 70 000 SEK |
154 | kaffeservis, tre delar, Köpenhamn 1925-44, sterling design nr 32A + C. | Återrop |
155 | Georg Jensen, såsskål och såssked, Köpenhamn 1925-1945, sterling, design nr 98 och 141. | 17 000 SEK |
156 | Georg Jensen, kaffeservis, 3 delar, Köpenhamn 1925-1944, sterling. Designnr 80C. | 8 000 SEK |
157 | Georg Jensen, kandelaber, för två ljus, Köpenhamn 1993, sterling silver, designnr 324. | 32 000 SEK |
158 | Johan Rohde, kanna, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling silver, nr 432A. | 24 000 SEK |
159 | Johan Rohde, kandelaber, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling silver, design nr 343. | 20 000 SEK |
160 | Johan Rohde, kaffeservis, 3 delar, "Kosmos" Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling silver, design nr 45 A+D. | 15 000 SEK |
161 | Johan Rohde, bricka, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling silver, design nr 251 K. | 28 000 SEK |
162 | Johan Rohde, skål på fot, Georg Jensen Köpenhamn, 1945-77, sterling silver, designnr 6. | 9 000 SEK |
163 | Sigvard Bernadotte, skål, "Jordgubbsskålen", Georg Jensen. Köpenhamn 1945-77, sterling. | 14 000 SEK |
164 | S & M Benzen, kanna, Köpenhamn 1905, Art Nouveau. | 13 000 SEK |
165 | Anton Michelsen, & Royal Copenhagen, vas, porslin med mynning av sterlingsilver, Köpenhamn 1910. | 19 000 SEK |
166 | Anton Michelsen, & Royal Copenhagen, vas, porslin med mynning och fot av sterlingsilver, Köpenhamn 1911. | 6 500 SEK |
167 | Tapio Wirkkala, kandelaber för tretton ljus, "TW412" Hopeakeskus OY, Finland 1972, sterling. | 75 000 SEK |
168 | Jacob Ängman, vas, Guldsmedsaktiebolaget Stockholm 1939. | 11 000 SEK |
169 | Atelier Borgila, kaffeservis, 3 delar, Stockholm 1935, sterling. | 10 000 SEK |
170 | Atelier Borgila, bricka, Stockholm 1938, sterling. | 19 000 SEK |
171 | Atelier Borgila, cocktailshaker, Stockholm 1953, sterling. | 19 000 SEK |
172 | Atelier Borgila, lockpokal, Stockholm 1932, silver. | 18 000 SEK |
173 | Atelier Borgila, skål, Stockholm 1953, sterling. | 40 000 SEK |
174 | Atelier Borgila, skålar, ett par, Stockholm 1953, sterling. | 34 000 SEK |
175 | Atelier Borgila, skål, Stockholm 1930, sterling silver, komponerad av Erik Fleming. | 8 000 SEK |
176 | W.A. Bolin, vas, Stockholm 1946, silver. | 7 500 SEK |
177 | Wiwen Nilsson, silver, vas, Lund 1965, sterling. | 16 000 SEK |
178 | Wiwen Nilsson, cocktailglas, 6 st, Lund 1933-50, sterling. | 16 000 SEK |
179 | Wiwen Nilsson, armring, Lund 1945, sterlingsilver med fasettslipad bergkristall. | 13 000 SEK |
180 | Wiwen Nilsson, ljusstakar ett par, Lund 1971, sterling. | 60 000 SEK |
181 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm ca 1948. | 60 000 SEK |
182 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, brosch, egen verkstad, Stockholm ca 1948-52. | 25 000 SEK |
183 | brosch, egen verkstad, Stockholm ca 1952. | Återrop |
184 | Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke samt örhängen, ett par, egen verkstad, Stockholm 1950-tal. | 46 000 SEK |
185 | Sigurd Persson, vas, Stockholm, 1964, smed Johann Wist, sterling silver. | 10 000 SEK |
186 | Sigurd Persson, burk, Stockholm 1959, sterlingsilver, smed Dieter Zellweger. | 4 000 SEK |
187 | Sigurd Persson, skål, Stockholm 1976, 23 k rödguld, smed Wolfgang Gessl. | 60 000 SEK |
188 | Birger Haglund, skål, Stockholm 1985, sterling, nr 2/10. Utförd i edition om 10 exemplar till Nationalmusei Vänners 75-årsjubileum. | 8 000 SEK |
189 | Olle Ohlsson, collier, Studio Olle Ohlsson Stockholm, ca 1990. | 18 000 SEK |
190 | Bo Klevert, vas, Stockholm 1994, sterling silver. | 8 000 SEK |
191 | Jan Brunk, flaska, Stockholm 1995, sterling silver. | 4 000 SEK |
192 | Claës Giertta, bestick, 8 gafflar + 8 knivar, egen verkstad Stockholm 1993, sterling. | 11 000 SEK |
193 | Claës Giertta, ask, Stockholm 1970, sterling, locket med gouache. | 6 500 SEK |
194 | Caroline Lindholm, skål, sterlingsilver, Stockholm 2011. | 10 000 SEK |
195 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Medaljongerna", rölakan, ca 57,5-60 x 85-86,5 cm, signerad AB MMF. | 4 000 SEK |
196 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Medaljongerna", rölakan, ca 39,5-40,5 x 83 cm, signerad AB MMF. | 4 500 SEK |
197 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Hönsen", rölakan, ca 56-56,5 x 64,5-65,5 cm, signerad MMF. | 4 500 SEK |
198 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Blekingerosa", rölakan, ca 63-64 x 55-56,5 cm, signerad AB MMF. | 3 500 SEK |
199 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Täppan", gobelängteknik, ca 49-50,5 x 53 cm, signerad AB MMF. | 5 000 SEK |
200 | Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Grodblad blå", inplock på linnebotten, ca 41 x 74,5 cm, signerad AB MMF. | 5 500 SEK |