skål "Fairyland lustre", "z4968", Wedgwood, England 1920-30-tal.
Porslin, polykrom och förgylld dekor av fantasilandskap med älvor, fladdermöss, mm, stämplad WEDGWOOD MADE IN ENGLAND, Z4968 i underglasyrblått och märkt med etikett bl a från Löfbergs i Malmö. Diameter 20,7 cm, höjd 8,5 cm.
Smärre slitage på guldet invändigt.