Nr. | Föremål | Klubbat pris |
602 | Burk med lock, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
603 | Vinkanna stengods. Troligen Sex dynastier, Jin (265-420). | 28 000 SEK |
604 | Skål, keramik. Fem dynastierna (907-960). | 14 000 SEK |
606 | Skål, keramik. Songdynastin (960-1279). | 11 000 SEK |
607 | Vas, porslin. Yuandynastin (1271-1368). | 28 000 SEK |
608 | Skål, keramik. Yuandynastin. | 7 000 SEK |
609 | Vas, qinbaiporslin. Yuandynastin (1260-1368). | 4 500 SEK |
610 | Kryddburk, porslin. Troligen sen Mingdynasti. | 6 000 SEK |
611 | Fat, ett par, porslin. Tianqi/Chonghzen 1600-tal. | 4 000 SEK |
612 | Tekruka, porslin. Transition, 1600-tal. | 4 500 SEK |
613 | Fat, ett par, porslin. Transition, 1600-tal. | 5 000 SEK |
614 | Smörsnäcka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
615 | Kopp, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 13 000 SEK |
616 | Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Återrop |
617 | Bålskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 13 000 SEK |
618 | Kryddställ, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 500 SEK |
619 | Fat samt tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 5 500 SEK |
620 | Koppar med fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 700 SEK |
621 | Tallrikar, 18 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 12 000 SEK |
622 | Assietter, åtta stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 5 500 SEK |
623 | Tekannor, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
624 | Koppar med fat, åtta stycken (4+4), porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 5 000 SEK |
625 | Såssnipa, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 7 000 SEK |
626 | Tallrikar, ett par, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
627 | Koppar med fat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 3 200 SEK |
628 | Skedfat, två stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 2 000 SEK |
629 | Tallrikar, två stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 500 SEK |
630 | Tekanna med kopp och fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal. | 6 000 SEK |
631 | Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 2 200 SEK |
632 | Tallrik, vapenporslin. Qingdynstin, Jaiqing (1796-1820). | 6 000 SEK |
633 | Kopp, porslin. Kina, republik med Guangxus märke. | 9 000 SEK |
634 | Fat, porslin. Qingdynastin. | 38 000 SEK |
635 | Vas, porslin. Republik med Guangxus märke. | 12 000 SEK |
636 | Rökelsekar, blanc de chine, Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 15 000 SEK |
637 | Guanyin, dehua. Qingdynastin, 1600/1700-tal. | 100 000 SEK |
638 | Figuriner, tre stycken, dehua, Qingdynastin, omkring år 1700. | 46 000 SEK |
639 | Vas, porslin. Qingdynastin, 1700-tal med Yongzhengs märke. | 20 000 SEK |
640 | Vas, porsin. Qingdynastin, 1700-tal. | 20 000 SEK |
641 | Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke. | 700 000 SEK |
642 | Fat, ett par, porslin. Qingdynastin, med Qianlongs märke. | 85 000 SEK |
643 | Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722), med Xuandes märke. | 4 000 SEK |
644 | Skåp, lackerat trä. Japan, 1800-tal. | 38 000 SEK |
645 | Kagamibuta netsuke samt ask med lock, lack, Japan, 1800-tal. | 5 000 SEK |
646 | Inro, lack. Japan, Edo perioden, 1800-tal. | 6 000 SEK |
647 | Inro, sexdelad, lack. Japan, Meiji (1868-1912). Signerad. | 5 500 SEK |
648 | Cigarettask, lack med inläggningar av malakit, pärlemor, och sten, circa 1900. | 3 000 SEK |
649 | Rökelsehållare/parfumier, bambu. Qingdynastin, 1800-tal. | 80 000 SEK |
650 | Skulpturer, tre stycken, nefrit. Kina, omkring 1900. | Återrop |
651 | Skulptur, sten. Kina, sen Qingdynasti, tidigt 1900-tal. | 8 000 SEK |
652 | Vinofferbägare, blanc de chine. Qingdynastin. | 7 000 SEK |
653 | Kendi, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |
654 | Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs märke. | 75 000 SEK |
655 | Skålar, två stycken, porslin. Sen Qingdynasti, omkring 1900. | 8 000 SEK |
656 | Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
657 | Kruka, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | 6 500 SEK |
658 | Bläckhållare, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). | 28 000 SEK |
659 | Vas, porslin. Sen Qingdynasti. | Återrop |
660 | Trana, silver och emalj, 1900-talets första hälft. | 5 000 SEK |
661 | Kopphållare, förgylld. Qingdynastin, 1800-tal. | Återrop |
662 | Rökelsekar/handvärmare, brons. Qingdynastin, 1800-tal. | 15 000 SEK |
663 | Rökelsekar, brons. Qingdynastin med märke i botten. | 7 000 SEK |
664 | Vas med lock, möjligen agat. Kina, 1900-tal. | Återrop |
665 | Mytologisk best med lingzhisvamp, nefrit. Sen Qing dynasti. | Återrop |
666 | Skulptur, nefrit. Sen Qingdynasti. | Återrop |
667 | Figurin, nefrit. Qingdynastin. | Återrop |
668 | Pilskytteringar, två stycken, nefrit. Arkaiserande. | Återrop |
669 | Skulpur, drake och qilin, nefrit, Kina. | Återrop |
670 | Penselbad, nefrit. Kina, 1900-tal. | Återrop |
671 | Skulptur, nefrit. Kina. | Återrop |
672 | Hänge/Skulptur, grön sten. Kina. | Återrop |
673 | Snusflaska med lock, nefrit. Kina. | 6 000 SEK |
674 | Snusflaskor, två stycken, pekingglas. Sen Qingdynasti. | 8 000 SEK |
675 | Sigillstamp/skulptur, bergkristall, Qingdynastin. | 7 000 SEK |
676 | Amittayus, förgylld brons, sockel av nefrit. Tibetokinesisk, semt 1800-tal. | 10 000 SEK |
677 | Dakini, brons. Tibet, sent 1800-tal/omkring 1900. | Återrop |
678 | Yama, kallförgylld brons. Tibetokinesisk, 1800-tal. | 20 000 SEK |
679 | Bodhisattva, brons. Mingdynastin (1368-1644). | Återrop |
680 | SKULPTUR, sten. Mingdynastin (1368-1644) eller äldre. | 6 500 SEK |
681 | Skulpturhuvud, sten. Mingdynastin (1368-1644). | 150 000 SEK |
682 | Figurin, kopparlegering. Tibet. | Återrop |
683 | Tempel stämplar, vitmetall och brons, två stycken, Nepal/Tibet, troligen sent 1800-tal. | 7 000 SEK |
684 | Thangka, akvarell på papper. Tibet, 1700-tal. | 9 000 SEK |
685 | Kinesisk Konstnär, olja lagd på pannå. Qingdynastin, tidigt 1800-tal. | 90 000 SEK |
686 | Kinesisk konstnär, olja lagd på pannå. "Wampoa", Qingdynastin, 1800-tal. | 80 000 SEK |
687 | Kinesisk konstnär, skeppsporträtt, två stycken, olja på duk. Qingdynastin, omkring 1800. | 46 000 SEK |
688 | Kinesisk konstnär, färg och tusch på papper, nio stycken. Qingdynastin, 1800-tal. | 50 000 SEK |
689 | Kinesisk konstnär, färg och tusch på papper, lagd på pannå, två stycken. Qingdynastin, 1700-tal. | 65 000 SEK |
690 | Jiang Tingxi (1669-1732), hans skola, tusch och färg på siden, troligen Qingdynastin. | 65 000 SEK |
691 | Kinesisk konstnär, tusch och akvarell på siden. Troligen sen Qing dynasti. | 20 000 SEK |
692 | Kinesisk konstnär, tusch och färg. Qingdynastin (1664-1912). | 125 000 SEK |
693 | Kinesisk konstnär, akvarell på papper, två stycken. Qingdynastin, omkring 1800. | 125 000 SEK |
694 | Okänd konstnär, akvarell och tusch på siden, tre stycken i bok. Qingdynastin, 1800-tal. | 12 000 SEK |
695 | Pu Hua (1837-1911), akvarell och tusch på papper. Lotus. | Återrop |
696 | Okänd konstnär, akvarell och tusch på papper. Qingdynastin omkring 1900. | 8 500 SEK |
697 | Solfjädersmålningar, två stycken. Okänd konstnär, Sen Qingdynasti. | 7 000 SEK |
698 | Kinesisk sidenmålning. Efter Ma Jiatong (1865-1937). | 11 000 SEK |
699 | RULLMÅLNING, tusch och färg på papper, Hu Tiemei (1848-1899). | 11 000 SEK |
700 | Zhao Zhunwang, född 1944, färg och tusch på papper. | Återrop |
701 | Zhao Zhunwang, född 1944, färg och tusch på papper. | 15 000 SEK |
702 | Zheng Yuke, född 1961. Färg och tusch på papper. | Återrop |