Nr. | Föremål | |
300 | Urna, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 18 000 SEK |
301 | Urna, fajans. Marieberg, 1700-tal. | 10 000 SEK |
302 | Kopp med fat, porslin. Meissen, 1730/40-tal. | 10 000 SEK |
303 | Dryckeskanna, porslin. Meissen, 1740-tal. Silvermontering, Nürnberg, Joh. Nic. Wollenberg (1759-1789). | 46 000 SEK |
304 | DOSOR, fyra stycken, porslin och emalj. Frankrike/England, 1700-tal. | 2 400 SEK |
305 | Tallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 60 000 SEK |
306 | Dessertallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 60 000 SEK |
307 | Assietter, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 20th Century. | 36 000 SEK |
308 | Koppar med fat, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 60 000 SEK |
309 | Skålfat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 16 000 SEK |
310 | Cremekoppar med lock och fat, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal. | 80 000 SEK |
311 | Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 20 000 SEK |
312 | Terrin med lock och fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 44 000 SEK |
313 | Karott med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 34 000 SEK |
314 | Skålar, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 26 000 SEK |
315 | Brickor, ett par, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 24 000 SEK |
316 | Fat, två stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 34 000 SEK |
317 | Saladierer, ett par, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 16 000 SEK |
318 | Bonbonnière med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 22 000 SEK |
319 | Såsbåt, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 17 900 SEK |
320 | Karott med lock, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 18 000 SEK |
321 | Tazza samt uppläggningsfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 17 000 SEK |
322 | Tazza, saladiere samt geleskål, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal. | 20 000 SEK |
323 | Servisdelar, 11 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Dancia", Danmark, 1900-tal. | 26 000 SEK |
324 | Anshelm Schultzberg, "Gréz-bron". | |
325 | Axel Lindman, "Motiv från Barbizon". | 7 000 SEK |
326 | Axel Lindman, Vinterlandskap. | 10 000 SEK |
327 | Wilhelm Smith, "Tre mot en". | 75 000 SEK |
328 | Alfred Wahlberg, Franskt landskap, Barbizon. | 19 000 SEK |
329 | Johan Ericson, Sommar i Blekinge, motiv från Ronneby. | |
330 | Pierre Bonnard, "Cheval marin". | 20 000 SEK |
331 | Pierre Bonnard, "Tête de cheval". | 13 000 SEK |
332 | Pierre Bonnard, Baigneuse au rocher (Sa cuisse droite coupée). | 19 000 SEK |
333 | Carl Milles, "Den flygande hästen". | 500 000 SEK |
334 | "Smeden". | Återrop |
335 | Märta Améen, Två hästar. | 28 000 SEK |
336 | John Bauer, "Troll på lur". | |
337 | John Bauer, "Gubben lyfte sin hand och slog pojken tre slag på axeln". | |
338 | Anders Zorn, "Zorn och hans hustru". | 33 000 SEK |
339 | Carl Fredrik Hill, "Flodlandskap, Frankrike". | |
340 | Carl Fredrik Hill, Landskap med träd. | 65 000 SEK |
341 | Anders Zorn, "Valsen". | 7 200 000 SEK |
342 | Bruno Liljefors, Höstlandskap med orrar. | 220 000 SEK |
343 | Helmer Osslund, Norrländskt vinterlandskap. | 180 000 SEK |
344 | Bruno Liljefors, Vinterlandskap med räv. | 280 000 SEK |
345 | Bruno Liljefors, And och vattenspeglingar. | 100 000 SEK |
346 | Ester Almqvist, "Hängbjörken". | 420 000 SEK |
347 | Bruno Liljefors, Landskap med räv. | 200 000 SEK |
348 | Gustaf Lundberg, "Greve Carl Gustaf Tessin" (1695-1770) med preussiska Svarta Örnsorden, 1746. | 175 000 SEK |
349 | Gustaf Lundberg, "Axel Wrede-Sparre af Sundby" (1708-1772). | 38 000 SEK |
350 | Jakob Björck, "Ulrika Sofia Adlerfelt", (född Wrede-Sparre af Sundby) (1736-1765). | 44 000 SEK |
351 | Okänd konstnär 1700-tal, miniatyr. Osignerad. Gouache på ben 6 x 4,5 cm (ink ram 13,5 x 12 cm). | Återrop |
352 | Olof Arenius, "Grevinnan Kristina Margareta Augusta Wrede-Sparre" (1714-1780) (född Törnflycht), utförd 1737. | 70 000 SEK |
353 | Giacomo Guardi Tillskrivna, Venedigmotiv med Rialtobron, ett par. | Återrop |
354 | "Utkant i Vasastaden". | Återrop |
355 | Erik Tryggelin, "Vy över Norrbro", Stockholm. | 42 000 SEK |
356 | Nils Kreuger, "Norrbro en höstafton". | Återrop |
357 | Prins Eugen, "Stockholms hamn från W.udden". | |
358 | Erik Tryggelin, Klara sjö, Stockholm. | Återrop |
359 | Carl Larsson, "Syende flicka" / "Anna S.". | 10 200 000 SEK |
360 | Erik Tryggelin, "Rörstrand". | 30 000 SEK |
361 | August Hagborg, "Utanför Birgers ateljé i Paris". | 30 000 SEK |
362 | Prins Eugen, "Hamnbild". | 36 000 SEK |
363 | Nils Kreuger, Aftonstämning, gatuscen från Paris. | |
364 | Johan Ericson, Efter regnet, Marstrand. | |
365 | Robert Thegerström, Näckrosdamm. | 40 000 SEK |
366 | Johan Krouthén, Parklandskap. | 95 000 SEK |
367 | Johan Krouthén, Flicka med hönor. | 90 000 SEK |
368 | Johan Krouthén, Höstlandskap med ekipage på väg. | 70 000 SEK |
369 | Jacob Hägg, ”Svenskt barkskepp utanför Visby”. | 480 000 SEK |
370 | Herman af Sillén, "Solnedgång vid Öresund". | 120 000 SEK |
371 | Carl Larsson, "Vårafton". | 4 000 000 SEK |
372 | Johan Jacob Bruun, Orientaliska scener med häst och ryttare, ett par. | 25 000 SEK |
373 | Martin Rudolf Heland, "Utsigt af Forsmarcks Bruk - Öfverståthållaren, Presidenten, Riddaren och Commendeuren af Kongl. Maj.ts Orden Högvälborn. | 19 000 SEK |
374 | Erik Dahlbergh Tillskriven, Stockholm från Norrmalm mot Gamla stan och slottet Tre kronor. | |
375 | Martin Rudolf Heland, "Den förtrollade skogen, Karusell, Drottningholm 1785". | 12 000 SEK |
376 | Johan Fredrik Martin, "Sjöslaget vid Hogland den 17 juli 1788". | 19 000 SEK |
377 | Jean Eric Rehn, Vestatemplet i Tivoli. | 22 000 SEK |
378 | Jussi Mäntynen, "Ensam isbjörn". | 110 000 SEK |
379 | Anders Sandström, "Iller". | 12 000 SEK |
380 | Anders Sandström, "Utter". | 34 000 SEK |
381 | Carl Milles, Vildsvin, ett par. | |
382 | Carl Milles, Detalj ur "Flicka med äpple" ur "Dygnets stunder". | 32 000 SEK |
383 | Carl Eldh, "Sittande flicka". | 60 000 SEK |
384 | Wilhelm Smith, Vinterkväll på Drottninggatan. | 180 000 SEK |
385 | Carl Trägårdh, Landskap med kor och vallpojke vid vattendrag - Grez-sur-Loing. | 32 000 SEK |
386 | Per Ekström, Solnedgång, motiv från Öland. | 36 000 SEK |
387 | Otto Hesselbom, "Vårt land. Motiv från Dalsland”. | 90 000 SEK |
388 | Ivan Aguéli, Nordafrikansk stadsbild. | 125 000 SEK |
389 | Prins Eugen, "Den ljusa natten", skiss. | 60 000 SEK |
390 | Bruno Liljefors, Falk jagar änder. | |
391 | Jacob Hägg, Korvetten Norrköping utanför Karlskrona. | 270 000 SEK |
392 | Anders Zorn, "Två vänner" / "Väninnor". | 2 350 000 SEK |
393 | Carl Larsson, "Fruarna Schröder och Nordin". | 600 000 SEK |
394 | Carl Fredrik Hill, Landskap med träd och spegling i stilla vatten. | Återrop |
395 | Per Ekström, Vattendränkt landskap. | 48 000 SEK |
396 | Johan Tietrich Schoultz, Drabbning i finska skärgården mellan svenska och ryska fartyg. | |
397 | Johan Tietrich Schoultz, Sjöslag mellan svenska och danska fartyg. | |
398 | Johan Tietrich Schoultz, Sjöslag mellan svenskt och danskt fartyg. | |
399 | Pehr Hilleström, "Ett fruent: som vid ljus söker något och ett annat sitter på en stol". | 280 000 SEK |