Dansande putti
Förstärkt pannå 57 x 94,5 cm.
Adam Bartsch, "Le Peintre Graveur", 1803-1821 (jfr 217 efter gravyr av äldre mästaren Marcantonio Raimondi).
Kompositionen är känd i flera versioner, tillskriven både flamländska och italienska konstnärer, inklusive två målningar i Galleria Sabauda, Turin, båda daterade till andra hälften av 1500-talet (se N. Gabrielli, Maestri Italiani, 1971, nr 544 och 546, fig. 190 och 192).