Nr. | Föremål | Ändringar |
233 | Eva-Lisa Nordin, Matta, trasmatta, ca 343-344,5 x 170,5-172 cm, komponerad av Eva-Lisa Nordin. | Droit de suite (d). |
264 | Sylvia Stave, vas, tenn, C.G. Hallberg, Stockholm, 1932. | Märkt G8(1932) |
269 | Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | Avslag på vänster dörrblad vid låskolv. |
279 | Axel Einar Hjorth, sidobord, ett par "Sport", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | Skiva med kantlagning/ Top with repair to edge. |
299 | Axel Einar Hjorth, taburetter/ pallar, 2 stycken "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 2 stycken snarlika, 2 stools ( they differ slightly) |
346 | Alvar Aalto, taklampa, modell A331 "Bikupa", Valaistustyö, Finland. | Kopia på originalkvitto på lampan finns. Inköpt på Artek i Helsingfors år 1960. Den har varit i samma familj sedan dess. |
374 | Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen, skrivbord, snickarmästare Ludvig Pontoppidan, Danmark 1950-60-tal. | Lådhurtsarna är svängbara/ The drawers are turnable. |
398 | Lynn Chadwick, "Maquette I Elektra", nr 579. | Litteratur:
Nico Koster & Paul Levine, Lynn Chadwick: The Sculptor and His World / The Artist and his Work, 1988, ett annat exemplar avbildat sid. 97.
Dennis Farr and Eva Chadwick, Lynn Chadwick: Sculptor, Oxford 1990, sid. 234, nr. 579, ett annat exemplar avbildat sid. 235. |
400 | Victor Vasarely, "B". | Olja på pannå. |
411 | Esaias Thorén, "Kubistisk figur". | Daterad 1930. |
435 | Lucio Fontana, "Concetto Spaziale, Attese". | Verket kommer att presenteras för Fondazione Lucio Fontana på deras sammanträde i mars 2021 för att få ett certifikat, detta är ett villkor för försäljningen. Därefter kommer slutbetalning och utlämning av konstverket att genomföras. |
437 | Arman (Armand Pierre Fernandez), Utan titel. | Proveniens: AH Grafik, Stockholm. |
497 | Henryk Stazewski, Utan titel. | Including original fram: 35 x 35 cm. |
498 | Henryk Stazewski, "nr 83". | Inklusive originalram av konstnären: 35 x 35 cm. |
500 | Olle Olsson-Hagalund, Blommor i vas. | Duk uppfäst på papp-pannå |
596 | Roberto Matta, Utan titel. | Utförd mellan 1970-75. Ett certifikat utfärdat av Alisée Matta, Archives de l'oeuvre de Matta medföljer verket. |
597 | Roberto Matta, Utan titel. | Utförd mellan 1970-75. Ett certifikat utfärdat av Alisée Matta, Archives de l'oeuvre de Matta medföljer verket. |
628 | Portfölj "La magie quotidenne". | Pablo Picasso (Efter), "Un Pòeme dans Chaque Livre de Paul Eluard...", 1956, (Czwiklitzer 124), signerad och numrerad 35/100, medföljer. |