299
1266985

Axel Einar Hjorth

(Sverige, 1888-1959)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69
Axel Einar Hjorth
(Sverige, 1888-1959)

taburetter/ pallar, 2 stycken "Skoga", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.

Betsad furu, en med anteckning 37225, 48 x 38 cm, höjd ca 44 cm.

Lackerade, smärre torrsprickor, slitage.

Tilläggslista

2 stycken snarlika, 2 stools ( they differ slightly)

Proveniens

Dessa har varit i samma familj sedan 1930-talet

Ritning nr 37225 för denna modell är daterad 16 maj 1933.

Formgivare