374
1263495

Peter Hvidt & Orla Mølgaard Nielsen

(Danmark)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 360 - 5 230 EUR
4 560 - 5 470 USD
Klubbat pris
95 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
(Danmark)

skrivbord, snickarmästare Ludvig Pontoppidan, Danmark 1950-60-tal.

Jakaranda, lådfrontarna med reliefdekor, mässingsdetaljer, höjd 74 cm, längd 210 cm, bredd 90 cm.

Smärre slitage.

Tilläggslista

Lådhurtsarna är svängbara/ The drawers are turnable.

Proveniens

Inköpt på Den Permanente, Köpenhamn.