Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | tallrikar, 12 st "Maschere Italiane", Milano, Italien. | Återrop |
2 | Piero Fornasetti, tallrikar, 6 st "Piscibus", Milano, Italien. | 16 000 SEK |
3 | Piero Fornasetti, bokstöd, Milano, Italien 1960-tal. | 8 000 SEK |
4 | Aldo Tura, barskåp, Italien 1950-60-tal. | 40 000 SEK |
5 | Aldo Tura, tillskrivet, soffbord, Italien 1950-60-tal. | 16 000 SEK |
6 | Piero Fornasetti, paraplyställ, Milano, Italien. | 10 000 SEK |
7 | Fåtöljer, ett par, sannolikt för Berga möbler, 1940-tal. | 70 000 SEK |
8 | Falkenbergs belysning, modell "7070", golvlampor 2 stycken, 1960-tal. | 8 000 SEK |
9 | Harry Bertoia, "Diamond Chair Wide", Knoll International, möjligen på licens av Nordiska Kompaniet, 1950-60-tal. | Återrop |
10 | Olle Baertling, MATTA, "Yoy", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 201,5 x 99 cm. | 22 000 SEK |
11 | Ib Kofod-Larsen, sideboard, modell "FA-66", Faarup Møbelfabrik, Danmark 1950-60-tal. | 28 000 SEK |
12 | stolar, 6 st, för S:t Nicolai kapell, Helsingborg 1956, sannolikt snickarmästare David Sjölinder. | Återrop |
13 | Florence Knoll, bord, "Oval 96", Knoll International, efter 1961. | 13 000 SEK |
14 | Ettore Sottsass, vas, "Cubic vase model 585", Società Ceramica Toscanadi Figline, Italien, 1962. | Återrop |
15 | dagbädd, Firma Karl Mathsson 1968. | Återrop |
16 | Sam Larsson, "Fenix" Dux, vilfåtölj, 1960-tal. | 6 000 SEK |
17 | Anders Pehrson, "Bumling", soffbord, Ateljé Lyktan, 1960-70-tal. | 15 000 SEK |
18 | Hans-Agne Jakobsson, taklampa, modell "T606/95", Markaryd, 1960-70-tal. | 38 000 SEK |
19 | Hans-Agne Jakobsson, taklampa, modell "T607", Markaryd 1960-70-tal. | 15 000 SEK |
20 | Olle Baertling, MATTA, "Erey", handtuftad, Baertling/Asplund, ca 199 x 100,5 cm. | 26 000 SEK |
21 | Henrik Thor-Larsen, "Ovalia", fåtölj, Torlan AB, Staffanstorp 1960-70-tal. | 42 000 SEK |
22 | Erling Viksjø, soffbord, A/S Conglo, Norge, 1960-70-tal. | 20 000 SEK |
23 | Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "Estrella", modell T580/75, Markaryd 1960-70-tal. | Återrop |
24 | Hans-Agne Jakobsson, taklampa, "Estrella", modell T581/35, Markaryd 1960-70-tal. | 18 000 SEK |
25 | Joe Colombo, fåtölj, "Elda", Comfort, Italien 1960-70-tal. | 26 000 SEK |
26 | Maria Boström, MATTA, "Sideways", tryckt dekor efter målning av Maria Boström för Moooi carpets 2018, ca 301,5 x 298 cm. | 17 000 SEK |
27 | Charles & Ray Eames, "La Chaise", Vitra 2012. | 20 000 SEK |
28 | Gino Sarfatti, "2109/Le Sfere”, taklampa för Flos, Italien. | 15 000 SEK |
29 | Arne Norell, "Ari", fåtöljer 1 par, samt 1 fotpall, Norell Möbel AB. | 40 000 SEK |
30 | Achille Castiglioni, & Pier Giacomo, bordslampor 1 par, "Taccia", Flos, Italien 1960-70-tal. | 28 000 SEK |
31 | unikt skrivbord och stol, 1970-tal, för arkitektens eget hem. | Återrop |
32 | Paolo Venini, och Massimo Pistilli, "Palotta", taklampa, Venini, Italien 1960-70-tal. | 42 000 SEK |
33 | "Ari", fåtöljer 1 par, Norell Möbel AB. | Återrop |
34 | Robert och Trix Haussmann, golvlampa, Swiss lamps international, 1970-tal. | 12 000 SEK |
35 | Werther Toffolino & Piero Palange, "Hoop", fåtölj, Germa, Italien 1970. | Återrop |
36 | unikt soffbord, Sverige 1970-tal, för arkitektens privata hem. | Återrop |
37 | Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, fåtölj,"Bo 561", Bo-Ex, Danmark 1960-70-tal. | 13 000 SEK |
38 | Preben Fabricius & Jørgen Kastholm, fåtölj,"Bo 561", Bo-Ex, Danmark 1960-70-tal. | 9 000 SEK |
39 | Robert Indiana, MATTA, "White on Black", Chosen Love, handtuftad 1995, ca 302 x 305 cm, Robert Indiana. | 55 000 SEK |
40 | Piero Fornasetti, rumsavdelare/skärm, Milano, Italien 2013. | 50 000 SEK |
41 | Angelo Mangiarotti, "Eros", matbord, Skipper, Italien 1970-80-tal. | 75 000 SEK |
42 | Piero Fornasetti, soffbord/ hurts, "Sole Raggiante", Milano, Italien 2008. | 19 000 SEK |
43 | Nils Kölare, VÄGGTEXTIL, triptyk, "TRE-SAM I", "TRE-SAM II" och "TRE-SAM III", Nils Kölare, Handarbetets Vänner, Stockholm, 1987. | 8 000 SEK |
44 | Jonas Bohlin, "Concrete", karmstol, Källemo, Värnamo 1981. | 185 000 SEK |
45 | Johanna Lagercrantz, "Parad", skåp, Lammhults Möbel AB, tillverkat i 55 exemplar, efter 1989. | 26 000 SEK |
46 | Ettore Sottsass, taklampa "Quisisiana", Memphis, Italien efter 1981. | Återrop |
47 | Ueli Berger, Eleanora Peduzzi-Riva och Heinz Ulrich, "DS-600" "Non-Stop" soffa, De Sede, Schweiz, 1970-tal. | 65 000 SEK |
48 | Angelo Mangiarotti, "Eros", soffbord, Skipper, Italien, 1970-80-tal. | 34 000 SEK |
49 | Nils Kölare, MATTA, "Kohlare - 1", handtuftad, Nils Kölare/Asplund, ca 219,5 x 158,5 cm. | 18 000 SEK |
50 | Jasper Morrison, matbord & stolar, 6 st "Ply chair/Open Back", Vitra, 1988-89. | 16 000 SEK |
51 | Gérard Rigot, stol, Frankrike, signerad och daterad 1992. | 11 000 SEK |
52 | Mats Theselius, fåtölj, "Järn/Moccafåtöljen", Källemo, efter 1994. | 65 000 SEK |
53 | Lars Englund, "Skelder", taklampa, Skelder AB, efter 1993-94. | 11 000 SEK |
54 | Verner Panton, "Vilbert", stolar 4 st, IKEA 1993-94. | 14 000 SEK |
55 | Borek Sipek, taklampa, "Principessa", Driade, Italien, efter 1995. | 16 000 SEK |
56 | Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, efter 1991. | 55 000 SEK |
57 | Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", Källemo, efter 1991. | 60 000 SEK |
58 | Frank Gehry, "Wiggle side chair & stool", Vitra, 2000-tal. | 14 000 SEK |
59 | Gaetano Pesce, "Broadway", stol, Bernini, Italien, 1993. | 7 000 SEK |
60 | Lindsey Adelman, taklampa, "Branching Disc, BD.09.01", Studio Lindsey Adelman, Los Angeles, USA, 2006. | 105 000 SEK |
61 | Jonas Lindvall, "Sacred box / Bookworm", förvaringsmöbel, unikt för Fosieplast 2004-2008. | 11 000 SEK |
62 | "Superblob", sittmöbel, Edra, Italien efter 2002. | Återrop |
63 | Hanna Hansdotter, "Dripping print", skulptur, glas, The Glass Factory, Boda Glasbruk, 2018. | 23 000 SEK |
64 | Hanna Hansdotter, "Clam print", skulptur, glas, The Glass Factory, Boda Glasbruk, 2018. | 20 000 SEK |
65 | Ulf Rollof, MATTA, "THE ART OF WAR SUN TZU", Kasthall, tuftad omkring 2010, ca 388,5 x 394 cm. | 25 000 SEK |
66 | Åsa Jungnelius, "Lipstick", unik skulptur, Myggdal, Danmark 2007. | 16 000 SEK |
67 | Åsa Jungnelius, "Snippan", skulptur i upplaga av 3 exemplar, blåst på konstfack 2004/2009. | 26 000 SEK |
68 | Åsa Jungnelius, "Storstake", unik skulptur, Myggdal Danmark 2004-2005. | 8 000 SEK |
69 | Mats Theselius, "MC hommagé à royal enfield", motorcykel, 500 CC, Källemo efter 2001, i en upplaga av 9 exemplar. | 90 000 SEK |
70 | Sigurdur Gustafsson, gungstol, "Rock n Roll", Källemo, efter 1999. | 10 000 SEK |
71 | Mats Theselius, fåtölj, "The Ritz", Källemo, Värnamo, efter 1994. | 28 000 SEK |
72 | FRANCESCO BINFARÉ, "Gran Khan", soffa, Edra, Italien efter 2008. | Återrop |
73 | Ariadna & Nani Miquel & Marquina, MATTA, "Bicicleta Rug", handgjord av återanvänt gummi, designad för Nanimarquina. | 6 000 SEK |
74 | Peter Hermansson, vas, "Pollock", Boda 2016. | 9 000 SEK |
75 | Peter Hermansson, skulpturer, 2 st, "graal", Boda 2014. | 5 000 SEK |
76 | Jonatan Nilsson, "Concretely Happy", bord/objekt, unikt, Studio Jonatan Nilsson, 2017. | 8 000 SEK |
77 | Jonatan Nilsson, "Mirror lamp", vägglampa, unik, Studio Jonatan Nilsson, 2017. | 5 000 SEK |
78 | C Göran Karlsson, MATTA, "Goran 4", handtuftad, C Göran Karlsson/Asplund, ca 223 x 163 cm, signerad CGK04. | 32 000 SEK |
79 | Sigurdur Gustafsson, stol, "Copy and Paste", Källemo, Värnamo, efter 2007, nr 66/99. | 13 000 SEK |
80 | Mats Theselius, "Theselius Trä", fåtöljer 1 par, Källemo, 2000-tal. | 34 000 SEK |
81 | Åsa Bengtsson, VÄVD TAPET, "Möte i parken", slätväv, ca 159 x 152 cm, signerad HV MF ÅB. | 7 000 SEK |
82 | Johan Linton, "Caravaggio", vilstol, Källemo, 1998-2002. | 15 000 SEK |
83 | Joakim Ojanen, Objekt/vas, i en upplaga på 10 ex för Artlover 2017. | 9 000 SEK |
84 | Mats Theselius, fåtölj "El Dorado", Källemo, efter 2002. | 75 000 SEK |
85 | Sigurdur Gustafsson, "A-EKI", fåtölj, Källemo, nr 9 i en upplaga på 19 exemplar, efter 2016. | 42 000 SEK |
86 | Fredrik Mattson, "TBC (The Black Chair Collection)" stol, nr 19/22 för Blå Station 2008. | 16 000 SEK |
87 | Norman Parkinson, "After Van Dongen", 1959. | Återrop |
88 | Christer Strömholm, "Pigalle, Paris", 1955. | 28 000 SEK |
89 | Dawid (Björn Dawidsson), "1993", 1993. | 30 000 SEK |
90 | Helena Blomqvist, "Midwinter’s Day", 2011. | 30 000 SEK |
91 | Helena Blomqvist, "Orchard Ground", 2011. | Återrop |
92 | "Malmaison, #6 (Hunting Pavillion)", 2007. | Återrop |
93 | Charlotte Gyllenhammar, "Hang V", 2006. | 141 000 SEK |
94 | DENISE GRÜNSTEIN, fotografi signerad Denise Grünstein och daterad 1999 a tergo. | Återrop |
95 | Denise Grünstein, "Dear Prudence 3", 2008. | 28 000 SEK |
96 | Albert Watson, "Uma Thurman, New York City, 1993". | 50 000 SEK |
97 | Andreas Kock, "Stalker II", 2010. | 85 000 SEK |
98 | "Keith Richards, Ullevi 82", 1982. | Återrop |
99 | "SUMO", 1999. | Återrop |
100 | Jacob Felländer, "The 57th Street Plan", 2013. | 120 000 SEK |