och Massimo Pistilli, "Palotta", taklampa, Venini, Italien 1960-70-tal.
Gråtonad glasglob med 18 lösa glasklot i blått, gråtonat och klarglas, kryssformad förkromad metallfattning, globens diameter ca 40 cm.
Nagg. Smärre slitage.
Modellen formgiven ca 1965.