"Lipstick", unik skulptur, Myggdal, Danmark 2007.
Glas, blåst samt folierat glas, signerad Åsa Jungnelius och daterad 2007, fotavslut i mässing, höjd 73,5 cm.
Smärre ytsmuts. Obetydligt nagg.
Galleri Crystal Palace.
Premiärvisades på Blås och Knåda 2007.
Unikt objekt som varit förlaga till serie "Make up" som Kosta Boda tog upp i produktion senare. Modellen utfördes i 6 exemplar i olika färger. Två röda läppstift blåstes varav ett finns i Nationalmusei samlingar.
Verket var ett av nyckelobjekten i Jungnelius första utställning som turnerade på flera museum, "Vad fin du är i håret".