Nr. | Föremål | Klubbat pris |
102 | HÖGKLASSIGA KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, empire, omkring år 1810. | 280 000 SEK |
103 | KANDELABRAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800. | 26 000 SEK |
104 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Directoire, Frankrike, omkring år 1800. | 80 000 SEK |
105 | Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | Återrop |
106 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike 1800-talets början, empire. | 28 000 SEK |
107 | KANDELABRAR, för tio ljus, ett par, empirestil, 1800-talets andra hälft. | Återrop |
108 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par, Nordeuropa, omkring år 1800. | Återrop |
109 | KANDELABRAR, för två ljus, ett par, sengustaviansk stil, 1800-tal. | 26 000 SEK |
110 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 22 000 SEK |
111 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, av Anders Wetterquist 1774 (mästare i Stockholm 1766-93), rokoko. | Återrop |
112 | KANDELBRAR, för två ljus, Louis XV, Frankrike, 1700-talets mitt. | Återrop |
113 | CASOLETTER, för ett ljus, ett par, Louis XVI-stil, omkring år 1900. | 8 500 SEK |
114 | CASOLETTER, för ett ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 35 000 SEK |
115 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska stockholmsarbeten, omkring år 1800. | 70 000 SEK |
116 | LJUSSTAKAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut. | Återrop |
117 | LJUSSTAKAR, ett par, Älvdalen, 1800-talets början, empire. | 38 000 SEK |
118 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1800-talets början. | 75 000 SEK |
119 | LJUSSTAKAR, ett par, empire, Ryssland, 1820-tal. | 30 000 SEK |
120 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, omkring år 1800, Directoire. | 10 000 SEK |
121 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, omkring år 1800. | 10 000 SEK |
122 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut. | Återrop |
123 | LJUSSTAKAR, ett par, sengustavianska, 1700-talets slut. | 20 000 SEK |
124 | LJUSSTAKAR, fyra stycken, Ryssland, 1800-talets början, empire. | Återrop |
125 | NATTLJUSSTAKE, för två ljus, senbarock, 1700-talets början. | 14 000 SEK |
126 | WILLIAM WEBSTER, GOLVUR, Exchange Alley London, 1700-talets början. | Återrop |
127 | GOLVUR, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, rokoko. | 40 000 SEK |
128 | VÄGGPENDYL, Grand cartel, tillskriven Jean-Joseph de Saint-Germain, Frankrike 1740-1750-tal. | 120 000 SEK |
129 | VÄGGPENDYL, gustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 8 000 SEK |
130 | CLAUDIUS DU CHESNE, BORDSPENDYL MED SPELVERK, Queen Anne, omkring år 1705. | 370 000 SEK |
131 | BORDSUR, av Petter Ernst, Stockholm 1753-54, senbarock. | 80 000 SEK |
132 | BORDSPENDYL, av Le Paute, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | 32 000 SEK |
133 | BORDSPENDYL, "Mer Du Blanche, Mer du Nord", Frankrike, 1800-talets början, empire. | 24 000 SEK |
134 | BORDSPENDYL, efter modell av Claude Michallon (1752-99), Lesieur à Paris, Frankrike, omkring 1820. | 40 000 SEK |
135 | BORDSPENDYL, Paris, 1800-talets början. | 44 000 SEK |
136 | BORDSPENDYL, empire, 1800-talets början. | 65 000 SEK |
137 | BORDSPENDYL, Paris, 1800-talets början. | Återrop |
138 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire. | Återrop |
139 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 14 000 SEK |
140 | BORDSPENDYL, 1800-talets början, empire. | Återrop |
141 | BORDSPENDYL, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 16 000 SEK |
142 | BORDSPENDYL, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut. | 15 000 SEK |
143 | BORDSUPPSATS, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 42 000 SEK |
144 | UPPSATSSKÅLSFOT, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 30 000 SEK |
145 | URNOR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | 20 000 SEK |
146 | PRYDNADSVASER, ett par, Empirestil, Frankrike, 1800-talets andra hälft, design efter Claude Galle. | 50 000 SEK |
147 | URNA med LOCK, sengustaviansk, 1800-talets början. | 34 000 SEK |
148 | URNA, Älvdalen, 1800-talets början. | 40 000 SEK |
149 | URNOR, ett par, Älvdalen, 1800-talets början. | 80 000 SEK |
150 | SKÅL PÅ FOT, Älvdalen omkring år 1800, sengustaviansk. | 38 000 SEK |
151 | SMÖRASK MED LOCK, Älvdalen, 1800-talets början. | 40 000 SEK |
152 | SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början, sengustaviansk. | 33 000 SEK |
153 | BORDSSKULPTURER, ett par, 1700-tal, troligen Italien. | Återrop |
154 | BORDSSKULPTURER, ett par, Frankrike, omkring 1825. | 16 000 SEK |
155 | SKRIVSTÄLL, empire, 1800-talets början. | 4 000 SEK |
156 | GLÖDFAT, daterat 1784. | 3 000 SEK |
157 | DOSA MED LOCK, Italien, 1800-tal. | 42 000 SEK |
158 | PORTRÄTTMEDALJONG, föreställande Karl XIV Johan som kronprins, empire, 1800-talets början. | 7 500 SEK |
159 | RESESOLUR, Butterfield, Paris, 1700-tal. | 18 000 SEK |
160 | SKULPTUR, Sydeuropa, 1700-tal. | 24 000 SEK |
161 | SKULPTURER, öldelfiner, omkring år 1800. | 32 000 SEK |
162 | SKRIN OCH LOCK, C14 daterat till 1600-talets andra hälft. | Återrop |
163 | HÄSTSKULPTUR, Sverige, 1800-talets andra hälft. | 40 000 SEK |
164 | PORTRÄTTMEDALJONG, av metall, föreställande Anna Johanna Grill, efter Sergel, 1800-talets mitt. | 7 000 SEK |
165 | FONTÄNSKULPTUR, efter antiken, omkring år 1900. | 15 000 SEK |
166 | NOBEL OIL COMPANY, Commemoration on the day of Emanuel Ludvigovich Nobel's 50th Year, 10 June 1909, St. Petersburg. | 13 000 SEK |
166A | ALBERT EINSTEIN (1879-1955), två brev daterade 1938. | 30 000 SEK |
168 | Andreas Pauli, bägare, silver, Köln (verksam 1663-1669). Senrenässans. | 13 000 SEK |
169 | Mikael Hammarberg, tumlare med nödmynt, Härnösand (verksam-1758-1789(1790)). | 20 000 SEK |
170 | Carl Magnus Ekman, bägare med nödmynt, Eksjö (verksam 1729-1738). | Återrop |
171 | Tumlare/kalk, silver med nödmynt, ostämplad, Sverige 1700-tal. tal. | Återrop |
172 | Jacob Brunck, dryckeskanna, silver, Stockholm 1724. Senbarock. | Återrop |
173 | Nils Dahl, dryckeskanna, silver, Linköping (verksam 1739-1786). | 30 000 SEK |
174 | Peter Ohlijn, kaffekanna, silver Karlskrona 1780. Rokoko. | Återrop |
175 | Jacob Kolb, kaffekanna, silver Augsburg 1779-1781. Rokoko. | 18 000 SEK |
176 | Johan Stras, kaffekanna/cylinderkanna, silver, Stockholm 1783. Gustaviansk. | Återrop |
177 | Johan Schvart, kaffekanna/cylinderkanna, silver, Karlskrona 1791. Gustaviansk. | 12 000 SEK |
178 | Erik Holmberg, mockakanna / mjölkkanna, silver, Lund 1795. Gustaviansk. | Återrop |
179 | Pehr Zethelius, mockakanna/mjölkkanna, Stockholm 1807. Gustaviansk. | 8 000 SEK |
180 | Adolf Zethelius, kaffekanna, silver, Stockholm 1824. Empire. | 8 500 SEK |
181 | Isak Sauer, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1765. Rokoko. | Återrop |
182 | Petter Åkerman, grädd-/såssnäcka, silver, Stockholm 1769. Rokoko. | 8 000 SEK |
183 | Petter Åkerman, gräddsnäcka, silver, Stockholm 1782. Rokoko. | 12 000 SEK |
184 | Pehr Zethelius, gräddkanna, Stockholm 1782. Rokoko-gustaviansk. | Återrop |
185 | Nils Limnelius, gräddkanna, silver, Stockholm 1810. Sengustaviansk. | Återrop |
186 | Fredrik Petersson Ström, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1784. Gustavianska. | Återrop |
187 | Johan Ekholm, sockerskålar, ett par, silver, Stockholm 1792. Gustavianska. | 18 000 SEK |
188 | Pehr Zethelius, sockerskålar med lock, ett par, Stockholm 1799. Sengustavianska. | 30 000 SEK |
189 | Lorens Stabeus, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1760. Senbarock. | 38 000 SEK |
190 | LJUSSTAKAR, ett par, silver, icke identifierad mästarstämpel, Lausanne 1700-talets mitt. Rokoko. | 12 000 SEK |
191 | Jacob Lampa, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1772. Rokoko. | 150 000 SEK |
192 | Johan Wasserman, ljusstakar, sk spelstakar, ett par, silver, Lindesberg 1780. Gustavianska. | 32 000 SEK |
193 | Olof Yttraeus, ljusstakar, ett par, silver, Uppsala 1785. Gustavianska. | Återrop |
194 | Simson Ryberg, ljusstakar, ett par, silver, Stockholm 1787. Gustavianska. | Återrop |
195 | Lars Boye, ljusstakar, ett par, silver, Stockhom 1792. Gustavianska. | 50 000 SEK |
196 | Petter Eneroth, ljusstakar, ett par, silver Stockholm 1795. Gustavianska. | 75 000 SEK |
197 | James Ker, salvers, ett par, silver, Edinburgh, 1739-1740. | 10 000 SEK |
198 | Jean-Guillaume Vealle, sk equelle med lock, silver, Paris 1754. | Återrop |
199 | Pehr Zethelius, karotter med lock, ett par, silver, Stockholm 1795. Gustavianska. | 85 000 SEK |
200 | Pehr Zethelius, tekök, silver, Stockholm 1798. Gustavianskt. | Återrop |
201 | Stephan Westerstråhle, bordssurtout, silver och glas, Stockholm 1798. Gustaviansk. | 13 500 SEK |