Madeleine Pyk – en samling F769
142
1155439

BORDSPENDYL, sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
15 000 SEK

Förgylld brons, vit marmor och mahogny. Vitemaljerad urtavla märkt "Sundberg Stockholm" (flertal urmakare med samma namn verksamma i Stockholm under sengustaviansk tid). Dekor av sfinxer, rökelsekar och Nordstjärnan (symbol för Sverige sedan 1600-talet). Längd 31, bredd 15, höjd 48 cm. Pendel medföljer. Nyckel finns.

Sockel med lagning vid höger bakfot. Nyckel finns.