Nr. | Föremål | Ändringar |
47 | BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), gustaviansk, 1700-talets slut. | Senare skiva/later marble top. |
55 | DAMARBETSBORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerat, gustavianskt. | Föremålet är inte belagt med exportförbud som tidigare meddelats/The lot has no export restriction as previously stated. |
125 | NATTLJUSSTAKE, för två ljus, senbarock, 1700-talets början. | Felaktigt angiven i katalogen som ett par. |
147 | URNA med LOCK, sengustaviansk, 1800-talets början. | Locket senare/The lid later. |
221 | Pehr Zethelius och Gustaf Folcker, dessertbestick, 24 delar snarlika, (12+12), förgyllt silver, Stockholm 1806 och 1826. | Stämplat alliansvapen för af Wetterstedt och De Geer af Finspong (Gustaf af Wetterstedt och Aurore De Geer - gifta 1811). |
259 | MATTA, antik Anatolisk bönematta, Konya området (Konya-Ladik), 1800-talets sista fjärdedel, ca 118,5 x 114,5 cm. | Ställvis skör. |
263 | MATTA, Old Isfahan, ca 416 x 305 cm (samt kortsidorna med 5,5 respektive 7 cm slätväv). | Ca 1 miljon-1,1 miljon knutar per kvadratmeter. |
400 | Lauritz Andersen Ring, Landskap från ängen vid Næstved. Efter solnedgång. | Katalognumret är en av flera kända studier till Rings målning "Afton. Den gamla kvinnan och döden". Den uppgivna litteraturhänvisningen avser troligtvis en annan av dessa studier. |
407A | Eugène Jansson, "Morgonstämning". | Proveniens:
Carl Robert Lamms samling, inköpt direkt av konstnären 15 januari 1897 för 175 kr; Bukowskis auktioner, auktion 226, 1920, kat nr 95, avbildad plansch 29; Privat samling, därefter i arv.
Litteratur:
"Eugène Janssons måleri", Sveriges Allmänna Konstförening Stockholm 1920, upptagen i förteckningen under nr 62.
Svenska Slott och herresäten, Uppland 1909, Väsby, avbildad sid 44. |
445 | Maurits Cornelis Escher, "Babels torn" ("Turm von Babel"). | Tillägg till konditionsrapporten: en brun fläck i pappret, ca 4 mm i höger marginal. |
495 | Gunnar Widforss, "Från Tyrolen". | Motivet är hämtat från Tyrolen, INTE Yosemite Valley. |
498 | Lesser Ury, "Das Bodetal im Harz/Bodetal of the Harz mountains". | Titel "Das Bodetal im Harz/Bode Valley of the Harz mountains".
Äktheten är bekräftad av Dr Sibylle Gross, Berlin, certifikat medföljer. Verket kommer att inkluderas i den kommande Catalogue Raisonné. |
504 | Gustave (Gustaf) Albert, Hamnen i Dordrecht. | Motivet avbildar hamnen i Dordrecht.
Litteratur: Göran Silfverstolpe, "En landskapsmålares odysse", avbildad sid. 83. |
568 | Yves Klein, "Untitled Blue Monochrome, (IKB 321)". | Den nya ägaren av målningen kan om önskan finns få ett skriftligt utlåtande angående äktheten levererat från R.U.K./Yves Klein Archive i Paris. |
613 | ASK med LOCK. Troligen Qingdynastin (1664-1912) med Qianlongs märke. | Botten kan vara utbytt. |
840 | KANNA, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal. | Restored to the base of the inside. |
917 | FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | restorations to rim |
943 | FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal. | crack to rim. |
1008 | Brosch/hänge 18K vitguld med gammal- och åttkantslipade diamanter. | Möjligen WA Bolin |