Important Spring Sale 617

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
47BYRÅ, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), gustaviansk, 1700-talets slut.Senare skiva/later marble top.
55DAMARBETSBORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), ej signerat, gustavianskt.Föremålet är inte belagt med exportförbud som tidigare meddelats/The lot has no export restriction as previously stated.
125NATTLJUSSTAKE, för två ljus, senbarock, 1700-talets början.Felaktigt angiven i katalogen som ett par.
147URNA med LOCK, sengustaviansk, 1800-talets början.Locket senare/The lid later.
221Pehr Zethelius och Gustaf Folcker, dessertbestick, 24 delar snarlika, (12+12), förgyllt silver, Stockholm 1806 och 1826.Stämplat alliansvapen för af Wetterstedt och De Geer af Finspong (Gustaf af Wetterstedt och Aurore De Geer - gifta 1811).
259MATTA, antik Anatolisk bönematta, Konya området (Konya-Ladik), 1800-talets sista fjärdedel, ca 118,5 x 114,5 cm.Ställvis skör.
263MATTA, Old Isfahan, ca 416 x 305 cm (samt kortsidorna med 5,5 respektive 7 cm slätväv).Ca 1 miljon-1,1 miljon knutar per kvadratmeter.
400Lauritz Andersen Ring, Landskap från ängen vid Næstved. Efter solnedgång.Katalognumret är en av flera kända studier till Rings målning "Afton. Den gamla kvinnan och döden". Den uppgivna litteraturhänvisningen avser troligtvis en annan av dessa studier.
407AEugène Jansson, "Morgonstämning".Proveniens: Carl Robert Lamms samling, inköpt direkt av konstnären 15 januari 1897 för 175 kr; Bukowskis auktioner, auktion 226, 1920, kat nr 95, avbildad plansch 29; Privat samling, därefter i arv. Litteratur: "Eugène Janssons måleri", Sveriges Allmänna Konstförening Stockholm 1920, upptagen i förteckningen under nr 62. Svenska Slott och herresäten, Uppland 1909, Väsby, avbildad sid 44.
445Maurits Cornelis Escher, "Babels torn" ("Turm von Babel").Tillägg till konditionsrapporten: en brun fläck i pappret, ca 4 mm i höger marginal.
495Gunnar Widforss, "Från Tyrolen".Motivet är hämtat från Tyrolen, INTE Yosemite Valley.
498Lesser Ury, "Das Bodetal im Harz/Bodetal of the Harz mountains".Titel "Das Bodetal im Harz/Bode Valley of the Harz mountains". Äktheten är bekräftad av Dr Sibylle Gross, Berlin, certifikat medföljer. Verket kommer att inkluderas i den kommande Catalogue Raisonné.
504Gustave (Gustaf) Albert, Hamnen i Dordrecht.Motivet avbildar hamnen i Dordrecht. Litteratur: Göran Silfverstolpe, "En landskapsmålares odysse", avbildad sid. 83.
568Yves Klein, "Untitled Blue Monochrome, (IKB 321)".Den nya ägaren av målningen kan om önskan finns få ett skriftligt utlåtande angående äktheten levererat från R.U.K./Yves Klein Archive i Paris.
613ASK med LOCK. Troligen Qingdynastin (1664-1912) med Qianlongs märke.Botten kan vara utbytt.
840KANNA, porslin. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.Restored to the base of the inside.
917FAT, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).restorations to rim
943FAT, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.crack to rim.
1008Brosch/hänge 18K vitguld med gammal- och åttkantslipade diamanter.Möjligen WA Bolin

Utdragna föremål

Nr.
18
167
236
243
258
961

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.