Nr. | Föremål | Ändringar |
122 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire. | The base with one later ornament. |
209 | Saltkar, 4 st, "Wolf & Knell", Hanau efter 1887. Louis XI-stil. | Louis XVI-stil. Stämplarna är senare Hanau stämplar, stämplade "Wolf & Knell", efter 1887. |
240 | Syskrin, stål, Tula, troligen tidigt 1800-tal. | Unmarked, wear partly hard, detachable clamp for base missing, decor in places missing. |
323 | SERVIS, 266 delar, porslin. Berlin. 1800-tal. | Five additional dishes are included in the lot offered. |
349 | Eva Bonnier, Utsikt från ett fönster. | Felaktig titel i den tryckta katalogen. |
370 | Jenny Nyström, Efter julottan. | Fel information i den tryckta katalogen. Följerätt (d) utgår EJ för detta katalognummer. |
372 | Julius Kronberg, "Hypatia". | Litteratur: (red) Heli Haapasala, "Julius Kronberg: monumentala sötsaker i grevinnans smak", 2004, upptagen i verkförteckningen sid 49; Tomas Björk, "Julius Kronberg. Måleriets triumfator", 2016, omnämnd sid 94-95.
Proveniens: ursprungligen i trävaruhandlare Fredrik Bünsows samlingar (beställningsarbete direkt från konstnären). |
377 | Johan Henrik Scheffel, "Kristina Anna Dohna" (1729-1792)(gift Falkenberg, Leijonhufvud). | Litteraturhänvisningen rör en liknande målning av konstnären. |
378 | Gustaf Lundberg, "Claes Grill" (1705-1767) & makan "Anna Johanna Grill" född Grill (1720-1778). | UTFÖRSELFÖRBUD/NOT ALLOWED FOR EXPORT. |
420 | Lesser Ury, "Sonnenuntergang über der Themse (Waterloo Bridge), London". | Titel "Sonnenuntergang über der Themse (Waterloo Bridge), London".
Äktheten är bekräftad av Dr Sibylle Gross, Berlin, certifikat medföljer.
Verket kommer att inkluderas i den kommande Catalogue Raisonné. |
428 | Jacob van Ruisdael, Landskap med vattenfall och i bakgrunden en klippa med en borg. | Jacob van Ruisdael. Utrop 150.000 - 200.000 kr. |
489 | Jacob Hägg, Franskt linjeskepp till segel. | Uppfodrad duk. Proveniens: konteramiral Jacob Hägg; generalkonsul Axel Ax:son Johnson; privat samling. |
515 | Georges Desmarées, "Abraham Grill dy" (1707-1763). | UTFÖRSELFÖRBUD/NOT ALLOWED FOR EXPORT. |
523 | Bruno Liljefors, Älgar i vinterlandskap. | Fel information i den tryckta katalogen. Följerätt (d) utgår EJ för detta katalognummer. |
562 | Ivan Aguéli, Huvud. | Uppfodrad duk. |
896 | URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). | Ifyllt hål nära botten från att ha varit använd som lampa. |