377
1078691

Johan Henrik Scheffel

(Sverige, 1690-1781)
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 320 EUR
1 120 - 1 400 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Johan Henrik Scheffel
(Sverige, 1690-1781)

"Kristina Anna Dohna" (1729-1792)(gift Falkenberg, Leijonhufvud)

Duk uppklistrad på pannå 46 x 37,5 cm.

Tilläggslista

Litteraturhänvisningen rör en liknande målning av konstnären.

Proveniens

Möjligen tidigare i de Falkenbergska samlingarna på Lagmansö, Södermanland.

Stig Roth, "Porträttmålaren Johan Henrik Scheffel", 1936, upptagen i katalogen över konstnärens arbeten, kat nr 133, sid 243.
Sixten Strömbom (red), "Index över svenska porträtt 1500-1850", 1935/43, band I, sid 208-209. (SPA 1916:495)

Kristina Anna Dohna var i sitt första gifte gift med friherre K Falkenberg af Trystorp och sedan med friherre Axel Gabriel Leijonhufvud.

Konstnär

Sannolikt elev vid Konstakademin i Berlin och senare i Paris. Kom på 1720-talet till Stockholm och blev en uppskattad porträttör i franskt maner både i aristokratiska och borgerliga kretsar.
Representerad på Nationalmuseum i Stockholm, på Gripsholm, i många svenska landsortsmuseer samt i slotts- och herrgårdssamlingar.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

848. Yrjö Edelmann, Utan titel.
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
75 000

ditt bud
70 000

ditt bud
65 000

ditt bud
60 000

ditt bud
Fair warning
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
Aktuellt bud:
75 000 SEK