Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | SKÅP, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 24 000 SEK |
2 | BYRÅ, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Tidig Rokoko. | 150 000 SEK |
3 | BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko. | 120 000 SEK |
4 | BYRÅ, av Johan Neijber, mästare i Stockholm 1768-1795, Rokoko. | 65 000 SEK |
5 | BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 46 000 SEK |
6 | BYRÅ, tillskriven Lars Bolin (mästare i Stockholm 1759-1801), Rokoko. | 70 000 SEK |
7 | BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), ej signerad, Rokoko. | 50 000 SEK |
8 | HÖRNSKÅP, ett par, av Pierre Migeon (sannolikt Pierre III, mästare i Paris 1761-1775), Louis XV. | 22 000 SEK |
9 | BYRÅ, s.k Demie-lune, av Fidelys Schey (mästatre i Paris 1777-1788) Frankrike, Louis XVI. | 11 000 SEK |
10 | KABINETTSKÅP, av Ferdinando Pogliani (1832-1899), Milano, 1800-talets sista kvartal. | 220 000 SEK |
11 | SEKRETÄR, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784), ej signerad, Gustaviansk. | 185 000 SEK |
12 | BYRÅ. Tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk. | 44 000 SEK |
13 | BYRÅ, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), ej signerad, Gustaviansk. | 44 000 SEK |
14 | BYRÅ, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk. | 151 000 SEK |
15 | BYRÅ, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk. | 40 000 SEK |
16 | BYRÅ. Stockholmsarbete 1700-talets slut, Sengustaviansk. | 25 000 SEK |
17 | BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823), Sengustaviansk. | 46 000 SEK |
18 | SEKRETÄR, av gesäll Johan Åkerlund 24 maj 1785 Stockholm, Sengustaviansk. | 24 000 SEK |
19 | BORD, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 15 000 SEK |
20 | SKRIVBORD, Sverige 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 36 000 SEK |
21 | TEBORD, med fajansbricka. 1700-talets slut, Gustavianskt. | 70 000 SEK |
22 | FAJANSBRICKA, troligen Marieberg, 1700-tal, senare underrede. | Återrop |
23 | BORD/SPELBORD, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), ej signerat, 1700-talets slut, Gustavianskt. | 85 000 SEK |
24 | KONSOLBORD, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt. | 65 000 SEK |
25 | KONSOLBORD. Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustavianskt. | 19 000 SEK |
26 | KONSOLBORD, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt. | 19 000 SEK |
27 | KONSOLBORD, tillskrivet Petter Gustaf Bylander, (spegelfabrikör och skulptör i Göteborg 1804-1859), Empire. | 48 000 SEK |
28 | MATSALSBORD, England, 1800-tal. | Återrop |
29 | KOLONN. 1700-talets slut, Sengustaviansk. | 38 000 SEK |
30 | PARADSÄNG, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 50 000 SEK |
31 | SOFFA, av Erik Holm ( mästare i Stockholm 1774 - 1814 ), Gustaviansk. | 11 000 SEK |
32 | SOFFA, tillskriven Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustaviansk. | 14 000 SEK |
33 | KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets mitt Louis XV. | Återrop |
34 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | Återrop |
35 | KARMSTOLAR, ett par, stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 32 000 SEK |
36 | KARMSTOLAR, ett par. 1700-talets andra hälft, Rokoko. | Återrop |
37 | KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska. | 25 000 SEK |
38 | KARMSTOLAR, 6 st, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska. | 50 000 SEK |
39 | KARMSTOLAR, fyra stycken. Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska. | 55 000 SEK |
40 | KARMSTOLAR, ett par. Stockholmsarbeten, 1800-talets början, Sengustavianska. | 60 000 SEK |
41 | KARMSTOL av Anders Hellman d.y. (mästare i Stockholm 179?-1825), Sengustaviansk. | 15 000 SEK |
42 | STOLAR, åtta stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft, rokoko. | Återrop |
43 | STOLAR, sex stycken, Stockholmsarbeten 1700-talets slut, Gustavianska. | 32 000 SEK |
44 | STOLAR, sex stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska. | 42 000 SEK |
45 | STOLAR, sex stycken, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska. | 25 000 SEK |
46 | STOLAR, ett par, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), Gustavianska. | Återrop |
47 | BANKETTER, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska. | 26 000 SEK |
48 | TABURETTER, ett par, tillskrivna Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska. | 26 000 SEK |
49 | BANKETTER, ett par. 1800-talets början, Sengustavianska. | 14 000 SEK |
50 | GOLVUR, av Johan Fredman (verksam 1736-1767 i Stockholm ), Rokoko. | 80 000 SEK |
51 | GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784), Rokoko. | Återrop |
52 | SPEGEL, av Nils Henrik Hamberg (verksam i Stockholm 1767-1776), Rokoko. | 20 000 SEK |
53 | SPEGEL, stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 24 000 SEK |
54 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk. | 50 100 SEK |
55 | SPEGEL, av Carl Gustaf Fyrwald (verksam 1776-1816). Stockholms hallstämpel 178?, Gustaviansk. | 34 000 SEK |
56 | SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Gustaviansk. | 29 000 SEK |
57 | SPEGEL, av Carl Gustaf Fyrwald (mästare i Stockholm 1776-1825), Gustaviansk. | 30 000 SEK |
58 | SPEGEL, Stockholmsarbete 1700-talets slut, Gustaviansk. | 26 000 SEK |
59 | SPEGEL, av Pehr Ljung (1743-1819), Sengustaviansk. | 40 000 SEK |
60 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-tal. | 40 000 SEK |
61 | SPEGELLAMPETTER, för ett ljus, ett par snarlika, av Nils Meunier (mästare i Stockholm 1754-1797). | 24 000 SEK |
62 | SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par, Lago Lundén (spegelmakare i Stockholm 1773, död 1819), Gustavianska. | 26 000 SEK |
63 | SPEGELLAMPETT, för två ljus, Gustaviansk. | 16 000 SEK |
64 | VÄGGPENDYL, av Gustaf Undén (mästare i Stockholm 1778-1829), Empire. | 11 000 SEK |
65 | BAROMETER. Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XVI. | 17 000 SEK |
66 | LJUSKRONA, för åtta ljus, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 215 000 SEK |
67 | LJUSKRONA, för fem ljus, omkring år 1800, Sengustaviansk. | 30 000 SEK |
68 | AMPEL, för sex ljus. Sverige, 1800-talets första hälft, Empire. | 135 000 SEK |
69 | AMPEL, för 12 ljus, Frankrike, 1800-talets mitt, Senempire. | Återrop |
70 | LJUSKRONA, för 6 ljus. 1800-talets andra hälft, Louis XVI- stil. | 27 000 SEK |
71 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1700-talets andra hälft, Louis XVI. | 38 000 SEK |
72 | KANDELABRAR, ett par, för nio ljus, tillskrivna Pierre-Phillipe Thomires verkstad, Paris, empire. | 215 000 SEK |
73 | KANDELABRAR, för fem ljus, ett par, av Pierre Chibout, 1800-talets början, Empire. | 100 000 SEK |
74 | KANDELABER, för tre ljus. 1800-talets första hälft, Empire. | 29 000 SEK |
75 | BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. 1700-talets slut, Sengustavianska. | 38 000 SEK |
76 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike Louis XVI. | Återrop |
77 | CASSOLETTER, ett par. Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | 36 000 SEK |
78 | BORDSLAMPA, troligen Ryssland, 1800-talets början, Empire. | Återrop |
79 | BORDSLAMPA. Frankrike, 1800-talets första hälft, Senempire. | 7 000 SEK |
80 | BORDSLAMPA, s.k. "Lampe à bouillotte, för fyra ljus, Empire. | 20 000 SEK |
81 | BOUILOTTELAMPA, för två ljus, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 13 000 SEK |
82 | KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike 1800-talets början, empire. | Återrop |
83 | KANDELABRAR, för fyra ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 26 000 SEK |
84 | KANDELABRAR, ett par. För fyra ljus. Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 18 000 SEK |
85 | LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska. | 35 000 SEK |
86 | LJUSSTAKAR, ett par, omkring år 1800, Sengustavianska. | 22 500 SEK |
87 | LJUSSTAKAR, ett par, 1700-talets slut, Sengustavianska. | 17 000 SEK |
88 | LJUSSTAKAR, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 12 000 SEK |
89 | LJUSSTAKAR, ett par av ERIC PETTERSSON KRIETZ (mästare i Stockholm 1753-95/1805) Stockholm, 1772, Rokoko. | 17 000 SEK |
90 | LJUSSTAKAR, fyra stycken, av ERIC PETTERSSON KRIETZ (mästare i Stockholm 1753-95/1805) Stockholm, Sengustavianska. | 19 000 SEK |
91 | URNOR, ett par. Frankrike ca 1800, Empire. | Återrop |
92 | URNA/PARFYMBRÄNNARE, Frankrike ca år 1800, Empire. | Återrop |
93 | UPPSATSSKÅL, Eugène Cornu, Paris, 1800-talets andra hälft. | 22 000 SEK |
94 | PRYDNADSURNA, troligen Baccarat, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil. | 14 000 SEK |
95 | BORDSPLATEAU, A Risler & Carré, Paris, omkring år 1900, Louis XVI-stil. | 7 000 SEK |
96 | BORDSUR, England 1700-tal. Urtavla märkt George Clarke, Leaden Hall, Street London. | 32 000 SEK |
97 | BORDSUR. England, omkring år 1700. | 14 000 SEK |
98 | KONSOLUR, Frankrike 1700-talets första hälft, märkt Julien Le Roy A Paris (verksam till 1759), Louis XV. | 26 000 SEK |
99 | BORDSPENDYL, Frankrike 1700-talets senare del, Louis XVI. | 32 000 SEK |
100 | BORDSPENDYL. Parisarbete, omkring år 1790, Louis XVI. | Återrop |