Förgylld brons och marmor. Kolonner uppbärande urhus med krönande Minerva. Vitlackerad urtavla. Längd 39, bredd 16, höjd 55 cm. Pendel medföljer.
Dekorelement saknas. Ifylld nagg på urtavla.
Möbelhistoria på Gripsholm, Red. Bo Vahlne, Kungliga Husgerådskammaren , Stockholm 1986. Se sid 217.